Co na temat zdrowia może powiedzieć Ci stan Twoich ust?

Zobacz, które z symptomów mogą świadczyć o czymś groźnym, a które są zupełnie nieszkodliwe.
Co na temat zdrowia może powiedzieć Ci stan Twoich ust?
30.07.2015

Kiedy martwimy się o swoje zdrowie, zwykle zwracamy uwagę na to, czy coś nas nie boli, czy mamy katar, czy męczy nas złe samopoczucie i brak energii. Kto by pomyślał, że to właśnie wygląd i kondycja naszego pięknego `cmoka` może podpowiedzieć nam, co się dzieje z naszym organizmem. Więc owszem, twoja ulubiona szminka i dokładny makijaż może oznaczać nienaganny styl i wyczucia smaku, ale to twoje naturalne, gołe usta mówią wiele na temat zdrowia.

Poniżej znajdziesz kilka symptomów, które mogą wydać ci się znajome. Poznaj, które z nich mogą świadczyć o czymś groźnym, a które są zupełnie nieszkodliwe.

Symptom #1: Suche i spierzchnięte

Prawdopodobnie jesteś odwodniona, więc nakładanie kolejnej pomadki do ust nie przyniesie żadnego rezultatu. Zamiast tego nalej sobie szklankę wody i wypij ją jednym haustem aby zwalczyć problem od wewnątrz.

I choć trudno oduczyć się tego nawyku, staraj się unikać oblizywania warg, mówi dr Robert A. Kominiarek. Ślina wysusza skórę, co powoduje przesuszenie ust i w konsekwencji prowadzi do ich pierzchnięcia. Problem nie ustępuje po wypiciu wody? Spróbuj zrobić peeling i mocno nawilż usta. 

 

model

Symptom #3: Przebarwienie

 

Zmiana koloru ust może być skutkiem kilku kwestii – jeśli zjadłaś kolorowego lizaka nie masz się czym martwić, ale takie objawy mogą także świadczyć o chorobie wątroby. Koniecznie odwiedź swojego lekarza jeśli przebarwienie nie znika lub towarzyszą mu inne symptomy. Kolejnym powodem odbarwienia ust może być palenie – chyba to dobry powód, by wreszcie rzucić nałóg.

beautiful girl

Symptom #6: Ból

 

Czy czujesz ból gdy dotykasz ust, a na brzegach mają wyjątkowo różowy kolor? Intensywny ból towarzyszy poważnym reakcjom alergicznym, ale lekkie pieczenie czy czerwone zabarwienie ust może okazać się objawem użycia złej pasty do zębów czy szminki, mówi Gohara. Zwróć uwagę czy podrażnienie ma częsty nawrót i odstaw wszelkie produkty, które mogą być jego przyczyną.

Angelina Jolie

Symptom #7: Opryszczki

Czerwone krostki są rezultatem opryszczki, ale nie martw się – mamy za sobą te dni, kiedy musimy godzić się z tą nieprzyjemnością. „Ludzie zazwyczaj odczuwają mrowienie zanim pojawi się pierwsza krostka,” mówi dr Gohara. „W momencie kiedy poczujesz takie mrowienie, nałóż przepisane lekarstwo na okolice ust aby zapobiec rozwojowi choroby.” Radzi, aby unikać nadmiernego kontaktu ze słońcem, co często jest przyczynkiem opryszczek. I nie zapominajcie o kremach przeciwsłonecznych!

 

 

face

Symptom #2: Popękane na brzegach

 

Możliwe, że masz zakażenie drożdżakowe. „Jeśli ślinisz się podczas snu lub nosisz aparat ortodontyczny, bakterie będą gromadzić się wokół twoich ust, a to może prowadzić do infekcji,” mówi dermatolog dr Mona Gohara. Nietrudno rozwiązać ten problem. Wybierz się na wizytę do rodzinnego lekarza lub znajomego dermatologa i poproś o maść przeciwgrzybiczną.

Angelina Jolie

Symptom #4: Opuchlizna

 

„Spuchnięte usta mogą być zarówno wynikiem uderzenia w twarz, jak i reakcją alergiczną,” mówi dr Timothy Chase, pracujący dla SmilesNY. Jeśli masz spuchnięty język lub krostki na ustach, czujesz pieczenie i gryzie cię w gardle, szukaj pomocy u lekarza – może okazać się, że jesteś uczulona na coś co zjadłaś lub dotknęłaś. 

face

Symptom #5: Bladość

 

„Znikoma styczność ze słońcem może objawiać się bladymi ustami,” mówi dr Chase. Potraktuj to jako pretekst, aby wreszcie wyjść na dwór – pamiętaj jednak o kremach z filtrem przeciwsłonecznym. Dr Kominiarek dodaje, że jeśli zauważysz bladość na innych częściach ciała warto spotkać się z lekarzem, ponieważ takie objawy mogą świadczyć o anemii czy raku. 

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo