O czym może świadczyć huśtawka nastrojów?

Raz jesteś wniebowzięta, a za chwilę wściekła. Bliscy wytykają ci, że masz trudne do wytrzymania wahania nastrojów. Uważaj – to może być coś poważnego.
O czym może świadczyć huśtawka nastrojów?
08.04.2015

Zdarza się czasem, że w ogóle nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nie zauważamy, że najpierw jesteśmy radosne, pełne zapału i podekscytowane, a później przybite, smutne, płaczliwe. Łatwo przechodzimy od euforii do złości. Potrafimy w ciągu jednej godziny wpaść w histerię i… histeryczny śmiech. Nie dostrzegamy problemu, dopóki ktoś nam tego nie wytknie. Usłyszałaś o sobie, że masz huśtawkę nastrojów? Nie lekceważ tego.

Huśtawka nastrojów zwykle występuje u kobiet. Oznacza ona przeżywanie skrajnych stanów emocjonalnych. Dla mężczyzn, który mają ją bardzo rzadko, taka błyskawiczna zmiana nastrojów jest często trudna do zrozumienia. Bywa też powodem żartów i uszczypliwości. A problem nie jest błahy. Za występowanie huśtawki nastrojów odpowiadają zmiany hormonalne. Ale nie zawsze. Huśtawka nastrojów może być również spowodowana czymś innym.

Stres i złość

Każdy człowiek radzi sobie z nimi na swój sposób. Niektórym wychodzi to lepiej, innym – gorzej. Kiedy nadmiar stresu zaczyna cię przytłaczać i nie znajdujesz dla negatywnych emocji ujścia, pojawienie się huśtawki nastrojów jest bardzo prawdopodobne. Opowiada o tym Agnieszka. „U mnie wahania nastrojów zawsze są reakcją na stres. Gdy mi się wszystko wali na głowę i czuję, że nie daję rady, jestem zła, wkurzona, przybita, smutna. Krzyczę, a potem płaczę. Warczę, a później chcę zostać przytulona… Nie wolno kumulować w sobie stresu”.

Depresja

To jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że depresję może mieć ponad 350 mln ludzi! Wciąż jednak wiemy o tej chorobie za mało. Często wydaje nam się, że depresja oznacza nieprzemijające uczucie smutku, apatię, nieumiejętność cieszenia się z przyjemności. To również. Ale nie tylko. Czasem depresja objawia się właśnie huśtawką nastrojów. Niektórzy w depresji bywają agresywni, złośliwi, głośni. Pamiętaj, że chorobę można i trzeba leczyć. To nie powód do wstydu.

huśtawka nastrojów

Choroba afektywna dwubiegunowa

To zaburzenie psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych. Osoby z ChAD doświadczają epizodów manii i depresji. Najpierw są pobudzone, nadaktywne i nadpobudliwe, by wkrótce wpaść w przygnębienie i odciąć się od świata. Typowe dla epizodu maniakalnego są: gonitwa myśli, przymus mówienia, zmniejszona potrzeba snu, zwiększenie energii, urojenia, zawyżona samoocena, natomiast dla epizodu depresyjnego: spadek nastroju i samooceny, problemy z koncentracją, spowolnienie, myśli samobójcze. Przy podejrzeniu ChAD należy zgłosić się do psychiatry.

huśtawka nastrojów

Uzależnienie

Nadmierne spożywanie alkoholu i zażywanie narkotyków (kokainy, amfetaminy) może negatywnie odbić się na twoich stanach emocjonalnych. Dzieje się tak, ponieważ najpierw powodują one znaczną poprawę nastroju (nieprzypadkowo przy narkotykach mówi się o tzw. haju), zwiększają energię i potęgują samoocenę. Kiedy jednak przestają działać, możesz wpaść w uczucie przygnębienia. Pamiętaj, że uzależnienie zarówno od alkoholu, jak i od narkotyków szkodzi nie tylko twojemu zdrowiu fizycznemu, ale również psychicznemu.

Brak snu

Sen jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Organizmu nie da się pod tym względem oszukać. Odsypianie zarwanych nocy czy ratowanie się spaniem do południa w weekendy jest niewłaściwe, bo zaburza higienę snu. A odpoczywać należy regularnie – przez 7-9 godzin na dobę. Badania naukowe potwierdziły, że już jedna nieprzespana noc obniża sprawność psychofizyczną. Zauważono, że zarywanie nocy potęguje w nas zachowania agresywne. Brak snu skutkuje przede wszystkim zaburzeniami nastroju. Śpisz zbyt krótko? Już wiesz, skąd u ciebie huśtawka nastrojów.

huśtawka nastrojów

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Martwisz się, że twoja huśtawka nastrojów może zwiastować chorobę? To może być „tylko” PMS. Z niektórych badań wynika, że na zespół napięcia przedmiesiączkowego cierpieć może co druga kobieta. Typowe symptomy pojawiają się na kilka, czasem kilkanaście dni przed menstruacją i ustępują z chwilą jej rozpoczęcia. Oprócz huśtawki nastrojów obserwuje się także rozdrażnienie, nadmierny apetyt, bóle głowy, piersi, pleców, agresję, płaczliwość, problemy z koncentracją, smutek, puchnięcie, uczucie gorąca, zmęczenie, problemy ze wzrokiem.

Menopauza

Statystyczna Polka zaczyna przekwitać w wieku 49 lat. Gdy w organizmie kobiety spada poziom kluczowych hormonów, ciało reaguje w charakterystyczny sposób. Zanik miesiączki to jedno. Menopauza daje również inne objawy, które mogą być męczące. Chodzi m.in. właśnie o huśtawkę nastrojów, a także o uderzenia gorąca, bezsenność, nadmierną potliwość. Odpowiada za to zmniejszenie produkcji estrogenu, kluczowego kobiecego hormonu. Czasem przekwitanie może mieć miejsce wcześniej. Wczesna menopauza może dotknąć kobiety przed 40. rokiem życia.

huśtawka nastrojów

Inne

Są jeszcze inne przyczyny, które mogą doprowadzić do huśtawki nastrojów. Możesz być zaskoczona, ale również dieta odpowiada za twój nastrój. Nadmiar kofeiny i cukru może negatywnie wpłynąć na twoje samopoczucie, powodując huśtawkę nastrojów. Za skrajne stany emocjonalne mogą ponadto odpowiadać urazy głowy albo guz mózgu. Na uwagę zasługuje też osobowość bordeline (tzw. osobowość z pogranicza), która jest czymś pomiędzy nerwicą a schizofrenią. Stan takich osób określany jest mianem „stabilnej niestabilności”. Typowe dla bordeline są: wahania nastroju, napady intensywnego gniewu, niestabilny obraz siebie, silny lęk, działania autoagresywne oraz brak sensu w życiu.

EPN

Komentarze (6)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 23.04.2015 20:19
Przechodziłam lekką depresję. Pomogło mi oczyszczenie aury ze strony rzeka-energii.pl , po kilku sesjach stanęłam na nogi i zaczęłam żyć tak jak zawsze marzyłam.
odpowiedz
Karol (Ocena: 5) 08.04.2015 22:13
A ja jako pierwsze bym stawiała na problemy z tarczycą, niedoczynność, nadczynność i pochodne :) czyli zamiast wybierać się do psychiatry najlepiej jest sobie najpierw oznaczyc TSH i FT4 :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.04.2015 13:32
Nie ma czegoś takiego jak "bordeline", jest "borderline" czyli pograniczne zaburzenie osobowości. Mam to.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.04.2015 05:37
W "innych" powinno być dopisane "środowisko idiotów, którego nie możesz opuścić."
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo