10 sposobów na radzenie sobie ze stresem

Oto proste metody ujarzmiania stresu, które warto zacząć stosować od zaraz.
10 sposobów na radzenie sobie ze stresem
26.03.2015

Jesteśmy jednym z najbardziej zestresowanych narodów świata – wynika z badań. Powodem stresu jest dla nas praca, sytuacja materialna, zdrowie. To smutne. Stres niszczy cały organizm – może wywołać masę poważnych chorób. Umiejętność radzenia sobie z nerwami leży zatem w naszym interesie. Oto, co możesz zrobić.

Postaw na sport

Wysiłek fizyczny leczy ciało i ducha. Gdy się ruszasz, czujesz się lepiej. Zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Wielokrotne badania naukowe potwierdziły, że sport to pogromca stresu. Pozwala uporządkować myśli, nabrać dystansu do codzienności, odetchnąć, zrelaksować się. Dzięki wysiłkowi pozbędziesz się z organizmu kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu. Ważne, by sport sprawiał przyjemność i był dopasowany do twoich możliwości. Zacznij od spacerowania z kijkami, potem wskocz na rower, pobiegaj, a w weekend pograj ze znajomymi w piłkę.

Stosuj ćwiczenia oddechowe

Opanowanie technik właściwego rytmu i głębokości oddechu, a także kontrola nad mięśniami biorącymi udział we wdechu i wydechu to skuteczny sposób na uporanie się ze stresem. „Poprawnie brany oddech powoduje, że likwidujemy napięcia w naszym ciele. Jeżeli się relaksujemy i zaczynamy oddychać, bardzo wyraźnie czuć, jak to napięcie puszcza” – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Anna Sierpowska, manager Studia Sante. Najlepiej przebadaną techniką oddechową jest pranajama stosowana w praktyce jogi. Poszukaj informacji na ten temat w internecie albo zapisz się na kurs.

Nie daj sobie wejść na głowę

Nadmiar obowiązków potrafi dać człowiekowi w kość. Nic dziwnego, że czujesz się przemęczona i zestresowana, jeśli nie umiesz powiedzieć NIE i na wszystko się godzisz. Zawsze. W każdym przypadku. Musisz być asertywna, inaczej się wykończysz, zapominając, czym jest radość życia. Pamiętaj, że nie ma ludzi niezastąpionych. Masz prawo czasem odmówić, powiedzieć, że nie możesz się czymś zająć. Świat się z tego powodu nie zawali. Uwierz, że ludzie, którzy nie pozwalają sobie wejść na głowę, często są bardziej szanowani od tych, którzy zgadzają się na wszystko.

stres

Poświęć czas swojej pasji

W chwilach kryzysu, gdy czujesz, że stres bierze górę, koniecznie się czymś zajmij – najlepiej tym, co sprawia ci radość. Chodzi o to, by przede wszystkim odciągnąć myśli od tego, co wywołuje w tobie napięcie. Nieważne, co to jest: czytanie książek, pisanie wierszy, spacerowanie, zabawa z psem, granie, szycie, robienie biżuterii, gimnastyka, zajmowanie się roślinami, decoupage czy chociażby oglądanie telewizji – poświęcenie czasu temu, co lubisz robić, skutecznie poprawi ci nastrój, pomoże odsapnąć i nabrać dystansu do problemów.

Zapisz się na masaż

Masaże naprawdę potrafią zdziałać cuda. Uwalniają od bólu pleców, likwidują napięcie, pomagają się zrelaksować. W tym celu warto po ciężkim dniu zapisać się do studia masażu albo poprosić bliską osobę, by cię wymasowała. Skuteczny w walce ze stresem jest też automasaż. „W trakcie stresującej sytuacji, kiedy nie mamy czasu się zrelaksować, można położyć rękę na rękę, zacisnąć, delikatnie potrzeć rękę o rękę. Jest to trudna sytuacja, ponieważ w momencie stresu zapominamy o tym, że w ogóle coś takiego jak automasaż istnieje” – mówi w rozmowie z Newserią Lifestyle Janusz Rybczyński, terapeuta i masażysta z gabinetu Biostudio.

stres

Zmień styl życia na lepszy

Być może wydaje ci się, że topienie smutków i problemów w alkoholu, imprezowanie do upadłego, palenie papierosów czy spanie w wolne dni do południa to dobre sposoby, by zrzucić z siebie stres. To działa jednak na krótką metę – w dłuższej perspektywie bardziej ci zaszkodzą niż pomogą. Ciało musi być twoim sprzymierzeńcem. By radziło sobie ze stresem, powinnaś traktować je łagodnie, dbać o nie. Zaśmiecone używkami, źle odżywione nie będzie z tobą współpracować. Pojawią się problemy zdrowotne, które tylko spotęgują odczuwanie stresu. Rozwiązanie? Zmień styl życia na lepszy – rzuć palenie, nie upijaj się, nie zażywaj niepotrzebnych leków, zdrowo się odżywiaj, uprawiaj sport. Przekonasz się, że dzięki temu żadna stresująca sytuacja nie rozłoży cię na łopatki.

EPN

stres

Ugotuj i zjedz coś pysznego

Niejeden psycholog powie ci, że zajadanie stresu to prosta droga do zrujnowania zdrowia fizycznego i psychicznego. I bynajmniej nie chodzi o to, by zamknąć się w pokoju z kubełkiem lodów. Ale gotowanie i jedzenie to dobry sposób na oderwanie się od trudnej codzienności. Opowiada o tym Magda. „Zawsze, gdy jestem zestresowana, wybieram z książki kucharskiej ciekawy przepis i wyżywam się w kuchni. A potem zjadam to, co zrobiłam. Czasami wciągam do gotowania narzeczonego. To naprawdę pomaga”. Widzisz? Siła tej metody polega na tym, by skupić się na czymś innym niż dołowanie się i rozpamiętywanie stresogennych sytuacji.

Spotkaj się z przyjaciółmi

Jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie ze stresem jest rozmowa z zaufaną osobą. Bardzo złym pomysłem jest bowiem trzymanie w sobie negatywnych emocji. Musisz znaleźć dla nich ujście, a skutecznie pomogą ci w tym spotkania i rozmowy z przyjaciółmi. Zadzwoń do bliskiej osoby, umów się z nią, wymieńcie kilka wiadomości. Po prostu się wygadaj. Obecność drugiego człowieka ułatwia życie – pozwala uporządkować myśli, zyskać radę, spojrzeć na problem z innej perspektywy. A jeśli nie masz takiej możliwości, twoim powiernikiem może stać się pamiętnik.

stres

Zmień otoczenie

Nie możesz wciąż żyć w jednym otoczeniu, zwłaszcza jeśli jest ono dla ciebie źródłem stresu. Dla higieny psychicznej powinno się raz na jakiś czas je zmienić. Z badań naukowych wynika, że najszczęśliwsze są osoby żyjące w bliskim sąsiedztwie natury – łąki, lasu. Skorzystaj z tego odkrycia i wybierz się na spacer w otoczeniu przyrody. Przed pracą, po pracy, w weekend – kiedy ci pasuje. Warto również od czasu do czasu wybrać się na wycieczkę (chociażby jednodniową). Już sama wizyta w innym mieście pozwoli ci złapać drugi oddech, zmienić kierunek myślenia, zdystansować się od powodujących stres spraw. W taką podróż wybierz się sama albo z osobą, w towarzystwie której dobrze się czujesz. Uwaga! Zmianą otoczenia może być również spacer na drugim końcu miasta.

Pozbądź się źródła stresu

To może być trudne, zwłaszcza jeśli chcesz zobaczyć efekty natychmiast. Jednak na dłuższą metę stosowanie technik relaksacyjnych to za mało – musisz pozbyć się źródła stresu, czyli wyleczyć przyczynę, a nie objawy choroby. Powinnaś zastanowić się, co wywołuje w tobie rozchwianie emocjonalne. Praca? Związek? Problemy rodzinne? Zdrowotne? Sytuacja finansowa? A może jeszcze coś innego? Warto dobrze się nad tym zastanowić i ustalić, co niszczy ci zdrowie oraz życie. Optymalnym działaniem byłoby wyeliminowanie źródła stresu albo przynajmniej jego ograniczenie. Nie da się inaczej.

Polecane wideo

Komentarze (24)
Ocena: 4.63 / 5
gość (Ocena: 3) 23.02.2021 12:37
niezbyt mi to pomogło
odpowiedz
beata (Ocena: 5) 28.05.2018 19:59
ja też w stresie czy nerwach sięgam po extrasmazmine. Dobrze wycisza, a jest bezpieczna dla organizmu
odpowiedz
jasja (Ocena: 5) 25.02.2018 18:20
Jak już stres zaczyna mnie przerastać, to wtedy pomaga mi extraspazmina. Dzięki temu, że w składzie jest melisa i kozłek, to naprawdę skutecznie łagodzi stres i nerwy
odpowiedz
Gabra (Ocena: 5) 16.01.2018 13:06
Mój sposób na stres, to codzienne picie herbatki klasztorna cisza Sedatio. Zawiera aronie, hibiskus oraz skórkę pomarańczy. Oprócz tego, że pozwala się wyciszyć, to dodatkowo pysznie smakuje!
odpowiedz
renata (Ocena: 5) 05.11.2015 11:58
ja miałam taki okres, ze potrafiłam stresować się dosłownie wszystkim, nie tylko poważnymi problemami w pracy, ale także błahostkami, przenosiłam moje rozdrażnienie na rodzine i wprowadzałam nerwowa atmosferę, wszystkie się zmieniło odkąd kilka tygodni temu kupiłam sobie ziołowy preparat destresan, dzięki niemu stałam się wyciszona, bardziej zrelaksowana, wysypiam się i częsciej się uśmiecham.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie