Chcesz mieć piękne, gładkie STOPY? Oto skuteczne sposoby na odciski!

Noszenie niedopasowanego obuwia to główna przyczyna powstawania pęcherzy, odcisków i modzeli. Jak bezpiecznie się ich pozbyć?
Chcesz mieć piękne, gładkie STOPY? Oto skuteczne sposoby na odciski!
14.03.2015

Odciski, zwane również nagniotkami, to małe zgrubienia twardej skóry. Najczęściej powstają pod wpływem tarcia lub nacisku. Mają woskowy rdzeń, który tworzy się w naskórku i drąży ku położonym niżej tkankom oraz nerwom skóry właściwej, powodując ból.

Ich powstanie może być skutkiem noszenia źle dobranych butów albo niedopasowanych skarpetek. Czasem powstają w wyniku uprawiania sportu czy pracy fizycznej. Bywają również wywoływane przez zmiany zapalne stawów bądź zniekształcenia struktury kości. Większość odcisków ma żółtą barwę, mogą jednak stać się czerwone, kiedy dojdzie do ich podrażnienia i zapalenia.

Rodzajem odcisku są modzele, czyli zgrubienia powierzchni skóry powstające najczęściej na podeszwach stóp i na dłoniach. U osób chorych na cukrzycę albo z zaburzeniami krążenia może dojść do groźnego zakażenia pod modzelem.

Kiedy potrzebny lekarz?

Zarówno nagniotki, jak i modzele można łatwo zdiagnozować. By stwierdzić przyczynę, lekarz zapyta o styl życia, uprawiane sporty, rodzaj wykonywanej pracy, noszone obuwie itp. W większości przypadków jednak opieka lekarska nie jest konieczna – co innego, jeśli odciski są uporczywe, często nawracają, uległy zakażeniu albo jeśli zachodzi konieczność podania antybiotyków. Lekarz może wyciąć zgrubiałą tkankę (po wstrzyknięciu leku o działaniu znieczulającym).

„W związku z tym, że nagniotek jest zmianą w dużej części podskórną (jest dosłownie wgniatany w tkankę), skuteczną szansą na wyleczenie jest wycięcie zmiany wraz z głębokim korzeniem, który jest głównym powodem bólu, jaki pacjent odczuwa przy poruszaniu się” – wyjaśnia Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy Shar-Pol specjalizującej się w zaawansowanych technikach laserowych.

Jest wiele sposobów, by pozbyć się odcisków na własną rękę. Można dwa razy dziennie wcierać w nie olejek rycynowy, co spowoduje stopniowe złuszczenie nagniotka. Innym sposobem jest nacieranie odcisku skórką z cytryny (wewnętrzną stroną) albo świeżym ananasem. Obecne w nich enzymy i kwasy powinny doprowadzić do zniknięcia odcisku w ciągu paru dni.

stopy

Wyrzuć niewygodne buty

Pomóc może gruboziarnisty peeling, stosowanie pumeksu czy maści o działaniu złuszczającym. Po złuszczeniu nałóż 5- lub 10-procentową maść salicylową i przykryj ją bandażem. Kontynuuj leczenie, aż odcisk zniknie. Pomiędzy palce można również włożyć kawałek gazy, aby zmniejszyć tarce i złagodzić zmiany chorobowe. W aptece i drogeriach można kupić plastry na odciski zawierające kwas salicylowy. Działają one zmiękczająco: przy zrywaniu odchodzą razem z odciskiem.

Bardzo ważne jest przejrzenie butów i pozbycie się niewygodnego oraz niedopasowanego obuwia, które powoduje odciski. To samo dotyczy niewłaściwych wkładek i skarpetek.

stopy

Ważne! Jeśli chorujesz na cukrzycę albo inną chorobę, która powoduje upośledzenie krążenia, nie powinnaś próbować samoleczenia odcisków i modzeli, ponieważ niektóre z domowych metod zwiększają ryzyko zakażenia i innych powikłań. W takich przypadkach należy zwrócić się o pomoc do lekarza.

Kiedy nacisk wywierany jest na powierzchniowe warstwy skóry, powstają pęcherze wypełnione płynem limfatycznym. Nie należy ich wycinać. By zapobiec ich powstawaniu, należy nosić skarpetki albo pończochy. Butów nie powinno się zakładać na gołe stopy. Na piesze wędrówki władajmy dwie pary cienkich skarpetek zamiast jedne grubej. Dzięki temu skarpetki będą ocierać się o siebie, a nie o stopę. Wrażliwą skórę przed długą wędrówką warto natrzeć wazeliną albo ochronnym kremem.

EPN

Korzystałam z:

„Dawna wiedza odkryta na nowo”, pod red. Jacka Fronczaka, wyd. Reader’s Digest, Warszawa 2010

„Rodzinna encyklopedia zdrowia”, pod red. Jacka Fronczaka, wyd. Reader’s Digest, Warszawa 1999

stopy

Popularnym sposobem leczenia odcisków są okłady z różnego rodzaju mieszanek. Przykładowa składa się z pokruszonych kawałków chleba, które moczy się przez pół godziny w 1/4 szklanki octu. Mieszankę owija się w gazę, wyciska, by usunąć nadmiar płynu, przykłada na odcisk i pozostawia na noc. Po takim zabiegu większość odcisków powinno ulec złuszczeniu następnego dnia, choć uporczywe nagniotki mogą wymagać zastosowania tego zabiegu kilka razy z rzędu.

Dobrym sposobem jest kąpiel stóp z dodatkiem olejku rumiankowego albo olejku z drzewa herbacianego.

stopy

Do odcisku można przyłożyć wieczorem zmiażdżony ząbek czosnku i zakleić szerokim plastrem. Leczenie trwa ok. dwa tygodnie. Można również przyłożyć gorący ząbek czosnku upieczony w piecu – stosować trzy razy dziennie. Zamiast czosnku można zdecydować się na świeży plaster cebuli.

Przykładanie (codziennie) na odcisk wilgotnej saszetki z herbatą i trzymanie jej w tym miejscu przez około pół godziny powinno sprawić, że odcisk zniknie w ciągu 1-2 tygodni.

Lecznicze kąpiele

Pomóc powinno moczenie stóp w odwarze z płatków owsianych – a przynajmniej zmniejszy ból wywołany nagniotkami. By przygotować taką kąpiel, należy gotować 2 szklanki zmielonych płatków owsianych w 4,5 l wody do czasu, aż mieszkania osiągnie objętość ok. 3,5 l. Następnie należy ją odcedzić, wlać do dużego naczynia (najlepiej miski) i moczyć stopy przez minimum 20 minut.

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo