Typy figury a zdrowie - co trzeba wiedzieć?

Jaki jest związek pomiędzy naszym wyglądem a stanem zdrowia? Zaskakująco duży.
Typy figury a zdrowie - co trzeba wiedzieć?
09.03.2015

Różnimy się od siebie. Jedne z nas są wysokie, inne niskie. Jedne chude, inne pulchne. Jedne skarżą się na tłuszczyk w okolicach brzucha, inne – ud i bioder. Część z nas ma kobiecą sylwetkę w kształcie klepsydry. Część może się natomiast pochwalić niebotycznie długimi nogami i sporym biustem. To wszystko ma związek z naszym zdrowiem.

Sylwetka typu gruszka

Jest najbardziej kobieca. Gruszka – zwana również klepsydrą albo wiolonczelą – charakteryzuje się szerokimi biodrami, wcięciem w pasie i zazwyczaj niedużym biustem. Tkanka tłuszczowa u takich kobiet zbiera się głównie poniżej pasa: w udach, biodrach, pośladkach. Znacznie mniej jest jej natomiast na brzuchu. Gruszki mają zazwyczaj szczupłą twarz i zgrabne ramiona. Kobiety, które tak wyglądają, najszybciej tyją w biodrach, a gdy chudną, to od góry.

Twoje zdrowie: jeśli nie lubisz swoich kobiecych kształtów, pora to zmienić. Badania naukowe dowodzą, że taki typ sylwetki jest znacznie bezpieczniejszy dla zdrowia niż inne figury. Tłuszczyk zgromadzony na linii bioder może ci przeszkadzać, ale dzięki niemu nie jesteś zagrożona chorobami serca, anginą czy cukrzycą.

Jeśli jednak tłuszczyku w tym miejscu zgromadziło się za dużo, warto popracować nad sylwetką. Nadwaga może przyczynić się do rozwoju np. choroby zwyrodnieniowej stawów. Tłuszcz na biodrach i udach jest też bardziej widoczny w postaci cellulitu.

 

typy figury

Twoje nogi

Brytyjscy uczeni z Uniwersytetu w Bristolu odkryli, że kobiety, które mają krótkie nogi, mogą być bardziej narażone na schorzenia wątroby. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, taką zaskakującą zależność można tłumaczyć czynnikami oddziałującymi w dzieciństwie. Wysokie dzieci często są lepiej karmione, co ma niebagatelny wpływ na stan ich wątroby w późniejszym życiu. Badacze przypominają również o innych naukowych raportach, które zwróciły uwagę na związek między długością nóg a ryzykiem wystąpienia chorób serca czy cukrzycy.

Ewa Podsiadły-Natorska

typy figury

Twój wzrost

Wysoki wzrost uważa się za atut zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Okazuje się jednak, że może on nie być dobry dla zachowania zdrowia. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Uczeni, po przebadaniu ponad miliona kobiet, odkryli związek między wysokim wzrostem a zwiększonym ryzykiem zapadalności na dziesięć najczęstszych chorób nowotworowych. Chodzi m.in. o raka okrężnicy, sutka, odbytu, macicy, jajnika, nerki, czerniaka złośliwego czy białaczkę. Naukowcy odkryli, że każde 10 cm powyżej 150 cm wzrostu oznacza o 16 proc. większe ryzyko zachorowania na nowotwór. Co istotne, choć badanie przeprowadzono na kobietach, uczeni zauważyli tę zależność również u mężczyzn.

Dokładne przyczyny takiej korelacji nie są jeszcze znane. Uczeni zwracają uwagę, między innymi, że wysokie osoby mają więcej komórek, zatem również ryzyko wystąpienia mutacji jest u nich większe. Z pewnością potrzebne są jednak bardziej szczegółowe badania w tym zakresie.

 

 

typy figury

Sylwetka typu jabłko

Przeciwieństwo gruszki – w tym przypadku biust jest sporych rozmiarów, nogi szczupłe, biodra wąskie, natomiast tkanka tłuszczowa zgromadzona jest przede wszystkim na brzuchu. Kobiety-jabłka tyją od pasa w górę. Zazwyczaj mają pulchne ramiona.

Twoje zdrowie: ten typ sylwetki jest niestety znacznie bardziej niebezpieczny niż figura typu gruszka. Gromadzenie się tłuszczu w okolicach pasa może poważnie zaszkodzić zdrowiu, a to dlatego, że w tym przypadku otłuszczone są narządy wewnętrzne. Powikłaniami mogą być choroby metaboliczne, choroby układu krążenia (np. zawał serca czy choroba wieńcowa), cukrzyca, nadciśnienie, choroby naczyń (np. miażdżyca) czy schorzenia narządu ruchu.

W przypadku takiej figury zalecana jest zmiana diety. Należy zrezygnować z białej mąki, produktów przetworzonych, soli, cukru. Zalecane są warzywa i owoce bogate w błonnik, pełne ziarna, kasze, orzechy, chude mięso. Do redukcji tkanki tłuszczowej zgromadzonej na brzuchu przyczyni się aktywność fizyczna.

 

typy figury

Sylwetka typu trójkąt

Charakterystyczna jest dla wysportowanych osób, np. uprawiających pływanie. Trójkąt ma mocną sylwetkę, z długimi, prostymi nogami, wąskimi biodrami, płaskim brzuchem, niedużym biustem i szerokimi ramionami.

Twoje zdrowie: warto mieć taką figurę, bo nie jest ona powiązana z żadnymi chorobami. Przeciwnie – wysoki wzrost i mięśnie gwarantują dobrą kondycję. Osoby z taką sylwetką łatwo nie przybierają na wadze. A ponieważ są aktywne, muszą dbać o to, co jedzą. Dla utrzymania zdrowia warto stosować zrównoważoną dietę. Zalecana aktywność fizyczna to pływanie, tenis, jazda na rowerze, kajakarstwo.

 

typy figury

Twój biust

Wiele kobiet ma kompleksy na punkcie swojego biustu. Zazwyczaj chciałybyśmy, żeby był większy. Uwaga jednak – posiadanie małych piersi ma sporo zalet. Przede wszystkim kobiety z drobnym biustem nie są narażone na problemy z kręgosłupem – w przeciwieństwie do właścicielek pełnych piersi. Duży, ciężki biust powoduje przeciążenie szyjnego oraz piersiowego odcinka kręgosłupa. Przy dużych piersiach łatwiej o podrażnienia czy obtarcia. Nie jest natomiast prawdą przekonanie, że kobiety z wydatnymi piersiami mają większe zdolności laktacyjne. Ten mit został obalony przez naukowców.

 

Polecane wideo

Komentarze (27)
Ocena: 4.67 / 5
gość (Ocena: 5) 01.08.2023 13:03
Klepsydra to nie gruszka ani wiolonczela
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.08.2018 19:18
I po co tyle jadu w niektorych komentarzach-Nie oceniajcie,zebyscie nie byly oceniane.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.08.2018 19:11
Ja mam figure typu jablko.jest dokladnie tak jak Pani opisala,lacznie z wymienionymi chorobami.Mam je wszystkie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.03.2015 23:09
Co za debil pisał, że wysocy ludzie byli lepiej karmieni w dziecinstwie, albo ze maja więcej komórek i dlatego większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka !!! Kto w to mógł uwierzyć, albo wymyślić? Paranoja
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.03.2015 20:30
W dodatku w jabłku wcale nie musi być duży biust. Głównie chodzi o gromadzenie się tkanki na brzuchu przy bardzo szczupłych nogach. Zanim coś napiszecie, zagłębcie się w temat trochę bardziej.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie