Zawał w młodym wieku

Jeśli wydaje ci się, że zawał dopada osoby po czterdziestce, jesteś w błędzie. Przybywa młodych z problemami sercowymi.
Zawał w młodym wieku
03.02.2015

Pod koniec 2013 roku media informowały o przypadku Przemysława Węgrzyna, którego okrzyknięto jednym z najmłodszych zawałowców w Polsce. Węgrzyn trafił do szpitala w Nowym Targu z ostrym bólem w klatce piersiowej. „Miałem 22 lata i myślałem sobie: co się może stać? A jednak się stało. Mogę tylko zaapelować: dbajcie o zdrowie” – powiedział młody mężczyzna (cytat za Polskim Radiem).

Szacuje się, że osoby, które nie skończyły 40 lat, stanowią ok. 5 proc. wszystkich pacjentów z zawałem serca. „Dziennik” poinformował, że tylko na Oddziale Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w 2013 roku udzielono pomocy 25 młodym pacjentom z ostrym zespołem wieńcowym.

Garść teorii

Zawał to rodzaj martwicy spowodowanej skrajnym ograniczeniem przepływu krwi przez obszar tkankowy danego narządu. Ze względu na mechanizm powstawania wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje zawałów: zawał blady lub niedokrwienny (powstający w wyniku ograniczenia lub zatrzymania przepływu krwi w tętnicy doprowadzającej krew do danego obszaru) i zawał czerwony, przekrwienny albo krwotoczny (powstający w wyniku zatrzymania odpływu krwi żylnej z danego obszaru).

Zawały powstają najczęściej w wyniku: zakrzepicy (w przebiegu miażdżycy, w zapaleniach naczyń, w zapaleniu zatok opon mózgowych), zatorów, ucisku mechanicznego na naczynia żylne (np. w uwięźniętej przepuklinie) lub naczynia tętnicze (rzadko), nacieku nowotworowego, skurczu elementów mięśniowych w ścianie tętniczej na podłożu nerwowym lub innym (bardzo rzadko), istnienia chorób odogniskowych, których około 90 proc. ma swoje źródło w okolicach głowy.

Skąd ten zawał?

„Choroba niedokrwienna serca może doprowadzić do dławicy piersiowej i zawału mięśnia sercowego. Jej charakterystycznym objawem jest ból w klatce piersiowej, który często nasila się podczas wysiłku czy stresu i samoistnie ustępuje, gdy odpoczywamy. Z kolei najczęstsze objawy zawału serca to między innymi bardzo silny ból w klatce piersiowej, panika, duszność (zwłaszcza u osób starszych), znaczne osłabienie, zawroty głowy lub omdlenia” – tłumaczy lek. med. Arkadiusz Zieliński.

zawał serca

Do zawału może doprowadzić niewłaściwy tryb życia. To przede wszystkim otyłość, brak ruchu, palenie papierosów, nadmierny stres, życie w pośpiechu, nieracjonalne odżywianie, obciążenie genetyczne. Niestety, większość z nas żyje w ciągłym biegu, lekceważąc zasady zdrowej diety, rezygnując z aktywności fizycznej, nie znajdując czasu na odpoczynek i uczestnicząc w wielu stresogennych sytuacjach. Trudno się więc dziwić, że zawał dotyka coraz młodsze osoby.

„Mężczyźni, którzy trafiają na oddział, zazwyczaj trenują intensywnie na siłowniach i przyjmują różnego rodzaju preparaty nieznanego pochodzenia. Kobiety z kolei, które chorują na serce, palą papierosy i stosują środki antykoncepcyjne” – wyjaśnia prof. Dariusz Dudek z Oddziału Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (cytat za „Dziennikiem”).

zawał serca

Chroń swoje zdrowie

Przed zawałem serca możemy się zabezpieczyć, jednak konieczne są zmiany w naszym życiu. Przede wszystkim trzeba zwolnić. Zabieganie i życie w stresie to najkrótsza droga do zawału. Kolejna rzecz to zgubienie nadwagi. Niezbędne jest wprowadzenie zmian do jadłospisu i zastosowanie się do zasad zbilansowanej diety. Należy ograniczyć sztuczne, kaloryczne pokarmy, a zastąpić je produktami pełnoziarnistymi, kaszami, orzechami, kiełkami, warzywami, owocami, jajkami, rybami, chudym mięsem, nabiałem, zdrowymi olejami roślinnymi.

Bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Treningi należy rozpocząć od najłatwiejszych, w miarę postępów zwiększając ich intensywność. „Na początek zalecany jest zwykły marsz, drobne porządki domowe czy prace w ogrodzie na świeżym powietrzu. Nawet tak, zdawałoby się, niewielkie aktywności są niezwykle ważnym elementem nie tylko w profilaktyce chorób serca, ale także w ich leczeniu” – tłumaczy dr Katarzyna Cybulska z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dorosła osoba powinna w ciągu tygodnia poświęcać ok. 5 godzin na umiarkowany wysiłek fizyczny.

zawał serca

Zbadaj się!

Dr Katarzyna Cybulska tłumaczy, że osoby przed 45. rokiem życia, u których nie stwierdzono zaburzeń układu sercowego, mogą uprawiać dowolny rodzaj aktywności fizycznej więcej niż trzy razy w tygodniu. Musimy wiedzieć, że już zwykły trening aerobowy – ale wykonywany regularnie – zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych i w konsekwencji pozwala obniżyć ciśnienie nawet o 5-10 mmHg.

Uwaga! Osoby z nadciśnieniem przed rozpoczęciem treningów powinny zmierzyć swój puls i wstrzymać się z podjęciem wysiłku, jeśli ciśnienie jest wyższe niż 140/90 mmHg.

„Właściwie każdy sport wymaga badań lekarskich przed jego podjęciem. Obciążenie w trakcie wysiłku fizycznego sprzyja ujawnieniu się różnych nieprawidłowości w sercu, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia” – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Zbigniew Tomik, kardiolog Grupy LUX MED.

Aktywność fizyczna zabroniona jest w przypadkach niestabilnego okresu chorobowego, niewyrównanej niewydolności krążenia, zaburzenia pracy serca czy zapalenia osierdzia. Jeśli twoje zdrowie szwankuje, skonsultuj się z lekarzem.

zawał serca

Zerwij z nałogiem

By uchronić się przed zawałem, należy rzucić palenie – papierosy można zamienić na inną, znacznie zdrowszą używkę. Np. na… bieganie.

Obliczono, że prawdopodobieństwo przedwczesnego zgonu u osoby z licznymi czynnikami ryzyka chorób układu krążenia, ale ćwiczącej regularnie jest niższe w porównaniu z analogicznym prawdopodobieństwem u osoby bez czynników ryzyka, ale prowadzącej statyczny tryb życia.

Od 1980 roku śmiertelność szpitalna z powodu zawału serca zmniejszyła się w naszym kraju prawie czterokrotnie. Mimo to w Polsce każdego roku na zawał umiera prawie 200 tys. osób; ok. 45 proc. zgonów wśród Polaków spowodowanych jest przez choroby układu krążenia. Przeciętny Polak żyje o ok. osiem lat krócej niż mieszkaniec Europy Zachodniej.

Ewa Podsiadły-Natorska

Polecane wideo

Komentarze (7)

Ocena: 5 / 5
MaaaS (Ocena: 5) 04.02.2015 16:32
Moja kolezanka w niedziele miala zawal - wiek 21 lat ;(
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.02.2015 21:53
Co sie dziwic, jak regularnie popijaja wodke Red Bullem, codziennie energetyki, fastfoody, zycie w dzisiejszych czasach tez jest szybsze niz kiedykolwiek. Nawet w glupiej szkole nieraz daja nam wiecej do zrobienia niz jestesmy w stanie wiec dochodza nieprzespane noce, stres.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.02.2015 12:45
Przezylam poważny zabieg na serce, mam 24 lata to prawda ze można mieć zawal w młodym wieku
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.02.2015 09:35
Mój 20 letni kolega miał dwa razy za wysoki cholesterol, nie jest gruby, po prostu jego odzywianie to masakra. Ale żeby w tym wieku? Ja jestem obciążona genetycznie, moj tata miał zawał, mam charakter po nim - tez sie bardzo stresuje, przejmuję wszystkim, w dodatku leczę się z nerwicy. Dzisiaj nikt nie dba o swoje zdrowie, a ono jest NAJWAŻNIEJSZE. Byle jakie odżywianie, byle jakike życie. To naprawdę mnie przeraża, ,,,
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 03.02.2015 05:39
masakra, kiedyś na zawał padali głownie ludzie 60-70+, teraz już 20+? szok. niedawno poznałam chłopca który już w wieku 8 lat miał cukrzycę nabytą o.o
odpowiedz

Polecane dla Ciebie