12 najdziwniejszych alergii (Niektórzy mają uczulenie na pocałunki, bieliznę, a nawet... nasienie!)

Nie tylko kurz, pyłki i sierść powodują reakcję alergiczną. Sprawdź, co jeszcze może uczulać. Będziesz zaskoczona!
12 najdziwniejszych alergii (Niektórzy mają uczulenie na pocałunki, bieliznę, a nawet... nasienie!)
27.12.2014

Alergia, zwana również uczuleniem i nadwrażliwością, to patologiczna odpowiedź organizmu (tkanek) na oddziaływanie obcych substancji, które nazywa się alergenami. Alergie mogą być różnego typu. O tym, że uczulają pyłki, trawy, kurz, sierść wiemy wszyscy. Co jednak z innymi alergenami? Niektóre z nich mogą cię zaskoczyć.

Woda

Zdziwiona? A jednak – istnieje grupa osób uczulonych na wodę. To aquagenic urticaria, bardzo rzadka przypadłość, która sprowadza się do tego, że po kontakcie z wodą, bez względu na temperaturę, na skórze pojawiają się swędzące, bolesne obrzęki, które znikają po ok. 15-30 minutach. Niestety, nie ma lekarstwa na tę przypadłość, nie wiadomo również, co dokładnie wywołuje tę alergię.

Pocałunki

Samo całowanie nie powoduje alergii, ale może być bardzo niebezpieczne w przypadku osób cierpiących z powodu różnych uczuleń. W 2005 roku media na całym świecie mówiły o 15-letniej Kanadyjce Christine Desforges, która zmarła po… namiętnym pocałunku ze swoim chłopakiem. Jak to możliwe? Okazało się, że wcześniej chłopak zjadł kanapkę z masłem orzechowym, na które Christine była uczulona. Przez pocałunki można bowiem przekazać wystarczającą liczbę cząsteczek alergenu, aby wywołać u podatnej osoby reakcję uczuleniową.

Skóra

Osoby z tą alergią nie mogą nosić skórzanych butów i torebek ani siadać na skórzanych kanapach. Na skórze pojawia się wtedy wysypka, której leczenia powinien podjąć się dermatolog. Alergię stwierdza się na podstawie wyniku testu płatkowego (naskórkowego). Rozwiązaniem jest unikanie alergenu (noszenie butów z tworzyw innych niż skóra) oraz zakładanie skarpetek. Pomóc mogą też leki antyhistaminowe.

Nasienie

Szacuje się, że uczulenie na spermę może mieć co dziesiąta kobieta. Objawy przypominają infekcję – pojawia się podrażnienie i zaczerwienienie miejsc intymnych, bolesność, wysypka. Czasem reakcja alergiczna jest tak silna, że może spowodować szok anafilaktyczny. Skąd takie uczulenie? Reakcję alergiczną mogą powodować niektóre leki czy pożywienie przyjmowane przez mężczyznę. Rozwiązaniem problemu jest stosowanie prezerwatywy. Kobiety, które chcą zajść w ciążę, muszą poradzić się ginekologa i alergologa.

alergia

Elektryczność

W 2000 roku media opisywały przypadek 78-letniej Brytyjki, która odczuwała dotkliwy ból, znajdując się w pobliżu przewodów elektrycznych. Mało tego, kobieta nie mogła nawet nosić zegarka z baterią. Nadwrażliwość na elektryczność oznacza konieczność unikania komputerów i kuchenek mikrofalowych. Nie należy również znajdować się w pobliżu linii wysokiego napięcia. Objawy tego typu alergii to ból głowy, dzwonienie w uszach, zmęczenie.

Pieniądze

Ten typ alergii objawia się głównie w postaci uczulenia na monety. Na dłoniach po kontakcie z nimi pojawia się wysypka, a czasem także wypełnione płynem pęcherze. Również w tym przypadku alergię powoduje uczulenie na nikiel, który jest składnikiem stopów, z których robi się monety. Po wystąpieniu reakcji uczuleniowej pomóc mogą leki antyhistaminowe i zastosowanie kremu z kortykosteroidami.

alergia

Czekolada

Również ona może nas uczulić. Alergia na czekoladę najczęściej skrzyżowana jest z atopowym zapaleniem skóry. Uczulające jest kakao i mleko obecne w tym przysmaku, a także dodatki (bakalie, soja, a zwłaszcza orzeszki). Objawami tego typu alergii są: świąd, wypryski, katar sienny, ból głowy, duszności. U dzieci może pojawić się wysypka na twarzy.

Inne

Nikiel znajduje się w wielu przedmiotach codziennego użytku – jeśli mamy na niego alergię, one też nas uczulą. Chodzi m.in. o łańcuszki, kolczyki, guziki (np. przy jeansach), sprzączki pasków, bransoletki, sztućce, klamki, nożyczki. Istnieją jeszcze inne alergie, które nie mają związku z niklem. To np. uczulenie na zimno i gorąco, dezodoranty, jabłka, a także na inne pokarmy. Australijczyk Kaleb Bussenschutt jest uczulony na jedzenie. Szkodzi mu wszystko oprócz wody. Media nazwały chłopca „największym alergikiem świata”.

EPN

alergia

Słońce

To tzw. fotodermatoza idiopatyczna, która pojawia się po ekspozycji na słońce – niekiedy wystarczy na to zaledwie kilka minut. Typowe objawy to pokrzywka, ból głowy, nudności, a w cięższych przypadkach również pęcherze i krwotok podskórny. Pomóc mogą leki antyhistaminowe, jednak najważniejsze jest noszenie zakrywających ciało ubrań, okularów i kapeluszy, a także smarowanie skóry kremem z wysokim filtrem. Innym przypadkiem jest fotodermatoza egzogenna, która pojawia się w wyniku kontaktu z substancją zwiększającą wrażliwość organizmu na słońce.

Bielizna

Syntetyczne materiały, z których zrobiona jest bielizna, albo chemia, w której pierzesz swoje majtki i biustonosze, mogą powodować reakcję alergiczną. Najczęściej uczulają: lateks, guma, silikon, nikiel (np. obecny w fiszbinach). Jeśli więc zauważysz na skórze wysypkę czy zaczerwienienie, koniecznie zmień bieliznę i wybierz tę dobrej jakości. W drogeriach znajdziesz hipoalergiczne płyny i proszki do prania.

alergia

Ćwiczenia

Pierwsza wzmianka o alergii na aktywność fizyczną pojawiła się w latach 70. Do tej pory odnotowano jedynie około tysiąca takich przypadków. W lżejszych stanach pojawia się pokrzywka, ale w cięższych – anafilaksja, czyli najgroźniejsza reakcja alergiczna, kiedy niezbędne okazują się zastrzyki z adrenaliny. Oba przypadki mają miejsce krótko po zakończeniu ćwiczeń fizycznych.

Telefony komórkowe

Alergię na komórki najczęściej powoduje obecny w telefonach nikiel, jeden z najpowszechniejszych alergenów kontaktowych. Metal ten zwykle występuje w obudowie telefonu, klawiszach menu, ramkach wokół ekranów ciekłokrystalicznych czy ozdobnym logo. Reakcją alergiczną jest kontaktowe zapalenie skóry – wysypka, astma, zapalenie spojówek, które pojawiają się w miejscach najczęstszego kontaktu niklu ze skórą. Pomóc może rozmawianie przez zestaw głośnomówiący czy założenie na telefon specjalnej obudowy.

Komentarze (3)

Ocena: 5 / 5
kot (Ocena: 5) 22.04.2018 23:37
dla mnie na alergie najlepiej pomaga Allertec. Działa za każdym razem jak go potrzebuję :) po prostu połykam tabletkę w razie potrzeby i jest ok.
odpowiedz
monika (Ocena: 5) 29.12.2014 17:22
Dno, dno, dno...
odpowiedz
Natka (Ocena: 5) 27.12.2014 19:32
Mam jedno z najdziwniejszych alergii :P
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo