Na co najczęściej umierają Polki?

Choroby układu krążenia, nowotwory złośliwe, wypadki samochodowe – oto najczęstsze przyczyny zgonów kobiet w Polsce.
Na co najczęściej umierają Polki?
21.12.2014

Prawie 81 lat – tyle wynosi średnia długość życia Polki (dla mężczyzn to 72,4 lata). Z opracowania demografa Piotra Szukalskiego z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego „Jak umierają Polacy?” płynie wniosek, że w ciągu ostatnich 50 lat można zaobserwować stały wzrost znaczenia nowotworów wśród przyczyn zgonu oraz spadek znaczenia chorób zakaźnych. Zmieniło się również to, że coraz więcej osób umiera w szpitalach i hospicjach.

Zaglądamy do raportu „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” Państwowego Zakładu Higieny. Dowiadujemy się z niego, że dominującymi przyczynami zgonów mieszkańców Polski są przede wszystkim choroby układu krążenia, a następnie nowotwory złośliwe. W 2010 roku blisko 52 proc. Polek zmarło z powodu schorzeń układu krążenia (z tej przyczyny kobiety w Polsce umierają częściej od mężczyzn). Na raka zmarła natomiast średnio co czwarta kobieta.

Śmiertelne nowotwory

Nowotwory złośliwe, które najczęściej doprowadzały do śmierci kobiet w grupie wiekowej 55-59 lat, zaczynają zajmować najważniejsze miejsce wśród przyczyn zgonów kobiet już po 30. roku życia. Raporty dotyczące zdrowia pokazują, że zagrożenie nowotworami zostaje „wyparte” przez choroby układu krążenia w grupie kobiet powyżej 70. roku życia.

Wśród nowotworów, na które najczęściej umierają Polki, wymienia się raka płuc, piersi, oskrzeli, szyjki macicy, jelita grubego, żołądka, jajnika. Lekarze zwracają uwagę na niepokojącą tendencję rosnących przypadków raka płuc wśród kobiet. Głównie jest to efekt uzależnienia od papierosów. „Palenie tytoniu to uzależnienie, którego skutki są śmiertelne. Palenie powoduje raka płuca, a także szacuje się, że jest przyczyną aż 30 proc. wszystkich zgonów powodowanych nowotworami” – mówi prof. dr hab. n. med. Witold Zatoński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów, Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

cisza

Raport „Polki 2013. Zdrowie i jego zagrożenia” zwraca również uwagę, że umieralność na 100 tys. kobiet powiązana z nadużyciem alkoholu (podobne statystyki dotyczą palenia papierosów). Zgony kobiet z powodu wybranych przyczyn związanych z nadużyciem alkoholu są podobnie częste w Polsce, jak w całej Unii Europejskiej.

Bardziej dbamy o zdrowie partnera

Sytuację zdrowotną Polek komentuje prof. dr hab. Antonina Ostrowska w raporcie „Polki 2013. Zdrowie i jego zagrożenia”. „Różne są (…) społeczne wzory męskości i kobiecości, kształtujące układ wzajemnych ról i powinności. Plasują one kobietę na bardziej usługowych pozycjach we wzajemnych relacjach, przez co kobiety bardziej dbają o zdrowie i dobrostan mężczyzn, niż odwrotnie. Kobiety są też częściej ofiarami przemocy, co ma niejednokrotnie katastrofalne skutki dla ich zdrowia i samopoczucia”.

cisza

Z raportu „Polki 2013. Zdrowie i jego zagrożenia” dowiadujemy się, że w Polsce kobiety znacząco częściej niż mężczyźni deklarują występowanie długotrwałych problemów zdrowotnych (46,9 proc. do 38,7 proc.), odczuwanie bólu i dyskomfortu fizycznego (36,3 proc. do 27,1 proc.), częściej też występują wśród nich ograniczenia sprawności.

Bardzo wysoko wśród przyczyn zgonów Polek znajdują się czynniki zewnętrzne. To poważny problem w najmłodszej grupie kobiet (do 29. roku życia). Chodzi m.in. o wypadki samochodowe, urazy wypadkowe, samobójstwa i przestępstwa.

Pozostałe przyczyny o bardziej istotnym znaczeniu to choroby układu oddechowego czy układu trawiennego. Polki częściej umierają z powodu zaburzeń wydzielana wewnętrznego. Ok. 1,5 proc. to zgony spowodowane chorobami układu moczowo-płciowego.

cisza

Z raporcie czytamy, że badania prowadzone w krajach zachodnich wykazały także, że obie płcie nie są jednakowo traktowane przez medycynę – te same dolegliwości bywają diagnozowane przez lekarzy odmiennie u mężczyzn i kobiet, na skutek istniejących stereotypów dotyczących typowych wśród obu płci schorzeń.

„Ryzyko zachorowania – zarówno na nowotwory, jak i choroby układu krążenia – można zmniejszyć, prowadząc zdrowy tryb życia i wykonując regularne badania profilaktyczne” – mówiła podczas konferencji prasowej przewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia Beata Małecka-Libera (cytat za Polską Agencją Prasową).

Polska zajmuje 21. miejsce wśród 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej w rankingu wskaźników umieralności kobiet.

Ewa Podsiadły-Natorska

Korzystałam z:

„Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania”, pod red. Bogdana Wojtyniaka, Pawła Goryńskiego i Bożeny Moskalewicz, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, Warszawa 2012

„Polki 2013. Zdrowie i jego zagrożenia”, red. naukowa prof. dr hab. Antonina Ostrowska, Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, Fundacja MSD dla zdrowia kobiet

cisza

O ile jednak o zagrożeniu zgonem z powodu raka piersi wśród Polek możemy powiedzieć, że jest stosunkowo niskie, to prawdziwy niepokój budzi liczba zgonów z powodu raka płuc i oskrzeli oraz raka szyjki macicy. Częstość występowania raka szyjki macicy jako przyczyny zgonów kobiet była w Polsce jedną z najwyższych w Europie, a w gorszej sytuacji były tylko kobiety rumuńskie.

Choroby sercowo-naczyniowe

Z opracowania Państwowego Zakładu Higieny dowiadujemy się też, że Polki umierają z powodu choroby niedokrwiennej (to główna przyczyna zgonu wśród chorób sercowo-naczyniowych) i innych schorzeń serca oraz miażdżycy. Dość częste są też zawały. Statystyki są dla Polek bezlitosne – umieramy na zawał serca dwukrotnie częściej od Hiszpanek, a z powodu udaru aż trzykrotnie częściej od Francuzek.

Kolejnym zdrowotnym problemem, który zbiera śmiertelne żniwo wśród Polek, jest nadciśnienie. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że znajdujemy się w ścisłej czołówce pod względem liczby kobiet ze zbyt wysokim ciśnieniem – ma je 27,5 proc. Polek, czyli niemal co trzecia kobieta. Nadciśnienie jest natomiast czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej, udaru mózgu, niewydolności serca, miażdżycy tętnic obwodowych i niewydolności nerek.

Komentarze (3)

Ocena: 3.67 / 5
niemoge spać (Ocena: 1) 06.01.2015 22:29
niemoge spać dziś jakoś się tak stało ale niewiem jak.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.12.2014 09:57
Bardzo ciekawy i przerażający artykuł. Z chęcią zgłębię ten temat i postaram się prowadzić zdrowszy tryb życia..
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo