Codzienne błędy, które niszczą wzrok i skazują Cię na noszenie okularów

Wiele pozornie niewinnych czynności fatalnie wpływa na nasz wzrok. Sprawdź, czego nie wolno robić.
Codzienne błędy, które niszczą wzrok i skazują Cię na noszenie okularów
13.12.2014

Niepokojące wnioski płyną z badania CBOS-u przeprowadzonego na zlecenie Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok. Okazuje się, że bardzo rzadko sprawdzamy stan zdrowia swoich oczu i nie mamy podstawowej wiedzy na temat właściwej profilaktyki leczenia wad wzroku. Ponad jedna trzecia respondentów badała swój wzrok ostatni raz ponad dwa lata temu. Z kolei 7  proc. ankietowanych zadeklarowało, że… nigdy nie badało swoich oczu. Skutek taki, że blisko połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem.

Najczęstsze wady to krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność. Do ich rozwoju przyczyniamy się sami, nie dbając o oczy i popełniając błędy, które pogarszają widzenie.

Brak okularów przeciwsłonecznych

Poważnym błędem, który psuje wzrok, jest rezygnowanie z okularów przeciwsłonecznych. Potwierdzono naukowo, że cząsteczki o charakterze wolnych rodników, które powstają pod wpływem promieniowania UV, są nierozerwalnie związane z rozwojem starczego zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Noszenie ciemnych okularów w słoneczne dni to nasz obowiązek. Warto przy okazji wiedzieć, że osoby z jasnym kolorem tęczówek są bardziej narażone na szkodliwy wpływ promieniowania UV. Noszenie okularów przeciwsłonecznych jest ważne również z tego powodu, że oczom szkodzi także kurz, piasek i wiatr.

Pocieranie oczu

Kiedy długo czytasz, piszesz, grasz albo oglądasz film, odruchowo zaczynasz pocierać oczy. Nie rób tego. W ten sposób tylko sobie zaszkodzisz. Ta z pozoru niewinna czynność zwiększa ryzyko rozwoju infekcji i zapalenia. Twoje zmęczone oczy mają zdolność do samoistnej regeneracji, dlatego pocieranie ich brudnymi palcami to bardzo zły pomysł. Zalecane jest natomiast intensywne mruganie (gdy np. czujesz, że coś wpadło ci do oka) albo sięgnięcie po krople, które nawilżą oczy i poprawią jakość widzenia. Jeśli jednak nawet to nie pomoże, twój organizm wysyła ci sygnał, że pora spotkać się z okulistą.

kobieta w okularach

Niewłaściwe używanie soczewek

Jeśli nosisz soczewki, unikaj ich kontaktu z wodą. Oznacza to, że podczas pływania, kąpieli czy prysznica powinnaś je zdjąć. W przeciwnym wypadku możesz nabawić się bakteryjnego zapalenia oka i innych groźnych infekcji, które mogą skutkować nawet niebezpiecznym owrzodzeniem rogówki. Szkieł kontaktowych nie powinno się też nosić dłużej niż zaleca producent (albo lekarz). Zawsze trzymaj się zaleceń umieszczonych w ulotce. Błędem jest również spanie w szkłach kontaktowych. Twoje oczy potrzebują czasu na regenerację.

Unikanie lekarza

Być może wydaje ci się, że nie musisz chodzić do lekarza, skoro dobrze widzisz, ale uważaj – jeśli tylko coś w kondycji twoich oczu cię zaniepokoi, powinnaś od razu zapisać się do specjalisty. Schorzenia wzroku, łącznie z jego utratą, postępują szybko, a zmiany często okazują się nieodwracalne. Dlatego nie unikaj wizyt u okulisty. To jednak nie wszystko. Profilaktyka chorób oczu polega również na dbaniu o zdrowie. Są choroby, których możesz nawet nie wiązać z wpływem na wzrok – np. nieleczona cukrzyca. Retinopatia cukrzycowa to uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki oka pojawiające się w przebiegu cukrzycy.

kobieta w okularach

Palenie papierosów

Może to zdziwić wiele osób – okazuje się, że palacze należą do grupy najwyższego ryzyka pod względem możliwości wystąpienia głównej przyczyny słabego wzroku. Badania naukowe potwierdziły, że puszczanie dymka sprzyja degeneracji plamki żółtej (AMD).

Ciekawostką może być natomiast fakt, że wbrew temu, co się powszechnie sądzi, wzroku nie niszczy czytanie w półmroku. Nie potwierdziły tego żadne badania naukowe. A to oznacza, że możemy bezkarnie zaczytywać się w powieściach na dobranoc.

kobieta w okularach

Jak dbać o wzrok? Przede wszystkim należy ograniczyć czas spędzany przed telewizorem, komputerem, tabletem czy smartfonem. Jeśli np. pracujesz przed monitorem, staraj się co godzinę zrobić kilkuminutową przerwę. Oczom służy patrzenie na kolor zielony i na przedmioty, które znajdują się daleko. W słoneczne dni noś ciemne okulary z filtrami UV. Zalecana jest też odpowiednia dieta. Dobrze na wzrok wpłyną: jajka, zdrowe oleje roślinne, cytrusy, świeże warzywa i owoce, orzechy, pestki, ryby, produkty pełnoziarniste, drób, owoce morza, zielona herbata.

Ewa Podsiadły-Natorska

kobieta w okularach

Kontakt z technologią LED

Jeśli przebywasz w pomieszczeniach, w których zamontowane są żarówki LED, uważaj. Może i są one energooszczędne, ale kiepsko wpływają na twój wzrok. Dotyczy to również innych urządzeń korzystających z tej technologii – cienkich telewizorów, telefonów komórkowych czy laptopów. Wyniki zagranicznych badań są miażdżące – madryccy uczeni odkryli, że długotrwałe oddziaływanie światła LED może nieodwracalnie uszkodzić nasz wzrok. Badania wykazały destrukcyjne działanie promieniowania LED na ludzki nabłonek barwnikowy siatkówki.

Oglądanie filmów w komórce

Fakt, że nowoczesne gadżety niszczą wzrok, wiadomo nie od dziś. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego dowiodły, że dla oczu bardzo szkodliwe jest oglądanie filmów w technologii 3D na małym mobilnych urządzeniach – zwłaszcza smartfonach. Chodzi nie tylko o to, że obraz jest niewielki, ale również o to, że tego typu urządzenia trzymamy bardzo blisko oczu. Wyniki badań, w których pod lupę wzięto urządzenia mobilne, smartfony, iPady oraz komputery, wykazały, że skutkują one większym dyskomfortem od urządzeń, w których obraz wyświetlany jest dalej.

Komentarze (13)

Ocena: 4.77 / 5
SelenaH (Ocena: 5) 08.05.2018 07:51
Czasami po prostu ciężko uniknąć pewnych błędów, trudno. Sama mam takie na sumieniu:( Staram się jednak kontrolować wzrok regularnie. Chodzę do Centre de la Vision w Krakowie. Na razie wszystko jest w normie, wada się nie pogłębia.
odpowiedz
magada663 (Ocena: 5) 06.10.2017 20:10
Wzrok niestety może się zepsuć. Gdy to już się stanie, jeszcze w jakiś sposób można to odwrócić. Największą skuteczność przynosi metoda laserowa. Ostatnio na rynku nowością jest metoda Lentivu. Można poznać jej ofertę w klinikach Optegra w kilku miastach.
odpowiedz
Oyer69 (Ocena: 5) 24.03.2017 18:14
Najwięcej szkody oczom może wyrządzić niewłaściwie przygotowane stanowisko pracy, o ile wzrok jest narażony na uszczerbek. Przykładowo na budowach albo w jakichś zakładach produkcyjnych personel powiien korzystać z odpowiednich okularów ochronnych, na muntech24.pl można kupić bardzo dobre. Ja musiałem tam kupić bo była w firmie taka sytuacja, że pracodawca nie zaopatrzył nas w odpowiednie akcesoria. Generalnie wielu pracowników ma podobne problemy, a takie ochronne okulary naprawdę potrafią odegrać dużą rolę w utrzymaniu dobrej kondycji oczu.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.11.2016 17:53
odpowiedz
foczka (Ocena: 5) 29.02.2016 12:25
Ja staram się dbać o swoje oczy, ponieważ mają skłonność do podrażnień. Robię często przerwy pracując przed komputerem, ale też nawilżam je regularnie moim ulubionym niebieskim starazolinem, żeby ukoić wszelkie nieprzyjemne dolegliwości i nie żeby nie dochodziło do podrażnień
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo