Zaburzenia snu: Dlaczego kobiety częściej cierpią na bezsenność?

Przekręcasz się z boku na bok, myślisz o niebieskich migdałach, a najchętniej wstałabyś i coś porobiła… Jak rozstać się z bezsennością?
Zaburzenia snu: Dlaczego kobiety częściej cierpią na bezsenność?
26.12.2014

Bezsenność to poważny problem współczesnej medycyny. Szacuje się, że nie dosypia co czwarty Polak. A po przekroczeniu czterdziestki kłopoty z zasypianiem może mieć nawet co druga osoba. Badania dowodzą, że z bezsennością dwukrotnie częściej zmagają się kobiety. „Bardzo źle sypiam” – mówi Magda, 26-latka. „Zanim zasnę, muszą minąć średnio dwie godziny. Nie ma mowy, żebym zasnęła zaraz po położeniu się do łóżka, nieważne, jak bardzo byłabym zmęczona. Choć teraz i tak jest lepiej – do niedawna potrafiła wiercić się do czwartej-piątej nad ranem, zanim wreszcie zasnęłam. A do tego mój sen jest płytki”.

Dlaczego kobiety częściej mają z tym problem? Przyczyny można podzielić na związane i niezwiązane z hormonami.

Wpływ hormonów na sen

Naukowcy podejrzewają, że zdolność do przesypiania nocy może mieć związek z cyklem miesięcznym kobiety. Na cykl snu i czuwania znacząco oddziałują estrogen i progesteron. Z hormonami związane są kolejne możliwe przyczyny bezsenności:

- Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) – może objadać się większą sennością i rozbiciem w ciągu dnia. A to wpływa na pogorszenie jakości snu.

- Ciąża – zmęczenie i senność są częstym zjawiskiem w pierwszym trymestrze. Spada jakość snu. W trzecim trymestrze natomiast aż 97 proc. ciężarnych ma trudności z zasypianiem z powodu zmian fizjologicznych takich jak: powiększenie brzucha, utrudniony powrót żylny, częste oddawanie moczu, zmęczenie, podwyższenie temperatury ciała i utrudnione oddychanie. U niektórych kobiet pojawia się zespół niespokojnych nóg. Zaburzenia wszystkich faz snu mogą być związane ze stanem przed- lub rzucawkowym, skurczami w kończynach dolnych bądź bólami pleców.

- Połóg i okres poporodowy zaburzenia snu w tym okresie pojawiają się średnio u co trzeciej kobiety. Z kolei u kobiet, które urodziły wcześniaki, możliwe jest skrócenie snu całkowitego. Deficyt snu tuż po porodzie wynika również z zachowania dziecka i karmienia w porze nocnej. Bezsenność w połogu bywa ponadto objawem depresji poporodowej.

bezsenność

- Menopauza – zaobserwowano, że w okresie klimakterium co piąta kobieta śpi krócej niż przez sześć godzin – związane jest to głównie ze spadkiem estrogenów. W okresie pomenopauzalnym sen zwykle ulega spłyceniu, częstsze są też nocne wybudzenia.

Pozahormonalne przyczyny zaburzeń snu

- Stres – narażenie na sytuacje stresogenne, których doświadczają kobiety, bardzo często kończy się bezsennością. Trudności socjalne i materialne, choroby w rodzinie, problemy z dziećmi, w związku i w pracy odbijają się na jakości snu.

- Zbyt aktywny styl życia – u niektórych kobiet szybkie tempo życia powoduje senność pod koniec dnia, a u niektórych wprost przeciwnie. Dowodzą temu badania NSF Poll (The National Sleep Foundation 1998 Sleep in America Poll).

bezsenność

- Inne – czynnikami predysponującymi do wystąpienia bezsenności są również: alkohol, leki, kofeina, stan zdrowia (np. odczuwanie przewlekłego bólu, bezdech), pierwotne zaburzenia snu, zaburzenia rytmu okołodobowego (np. zarywanie nocy), czynniki środowiskowe (np. praca zmianowa). Do bezsenności często przyczyniają się zaburzenia psychiczne, np. depresja, stany lękowe, choroba afektywna dwubiegunowa czy zespół stresu pourazowego.

Czynnikami podtrzymującymi bezsenność mogą być: zła higiena snu, zbyt długie przebywanie w łóżku, nieregularny schemat sen-przebudzenie, stosowanie używek czy częste drzemki w ciągu dnia.

Negatywne skutki zdrowotne

Brak snu może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Organizm podczas nocy regeneruje się, gdy więc nie śpimy, nie pozwalamy mu na to. Badania naukowe wykazały, że bezsenność może powodować aż czterokrotne zwiększenie ryzyka choroby niedokrwiennej serca. Spada odporność, wzrasta ryzyko pojawienia się otyłości, cukrzycy i choroby Alzheimera, częściej łapiesz infekcje. Kiepsko działa system nerwowy, pojawia się więc drażliwość, nieumiejętność radzenia sobie ze stresem, spada koncentracja, szwankuje pamięć. Bezsenność fatalnie odbija się też na wyglądzie.

bezsenność

Rady na dobry sen:

- Staraj się na bieżąco rozwiązywać problemy. Dziel się nimi z bliskimi;

- Unikaj kofeiny, nikotyny, mocnych przypraw i glutaminianu sodu przez sześć godzin poprzedzających odpoczynek;

- Przed snem wypij ciepły napój mleczny i zjedz lekki posiłek;

- Śpij w przewietrzonym pokoju. Nie przegrzewaj się;

- Nie zasypiaj przed telewizorem;

- Spróbuj się uspokoić i zrelaksować na godzinę przed snem;

- Jeśli w ciągu 30 minut od położenia się do łóżka sen nie przychodzi, najlepiej jest wstać i czymś się zająć – do czasu pojawienia się senności;

- Przed snem weź aromatyczną, relaksującą kąpiel. Skorzystaj z uspokajających olejków eterycznych, np. lawendowego czy jaśminowego;

bezsenność

- Poczytaj przed snem przyjemną książkę;

- Pomóc może medytacja;

- Zaleca się, aby nie ćwiczyć intensywnie tuż przed snem;

- Zastosuj ziołoterapię. Jakość snu poprawi waleriana, melisa, kocimiętka właściwa, chmiel. Napij się herbaty rumiankowej;

- Wynieś z sypialni wszystko, co cię rozprasza, np. tykający zegarek. Pozbądź się telewizora (jego miejsce jest w salonie). Latem śpij przy uchylonym oknie;

- W przypadku przewlekłej bezsenności wskazana jest wizyta u lekarza. Niekiedy zalecana jest psychoterapia i ewentualnie farmakoterapia.

Ewa Podsiadły-Natorska

Korzystałam z:

Zaburzenia snu u kobiet”, Irena Krupka-Matuszczyk, Klinika Psychiatrii i Psychoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, „Sen” 2008, Tom 8, Nr 2, 73-77, Via Medica

Komentarze (8)

Ocena: 4.5 / 5
Malwina (Ocena: 5) 20.04.2018 13:11
Miałam problemy ze snem i nie mogłam zrozumieć dlaczego, okazało się że mój mąż też ma takie problemy. Moja mama zasugerowała, że problemem może być niewygodne łóżko, zaufaliśmy jej, bo byliśmy już naprawdę zdesperowani. Okazało się, że mama miała rację, wymieniliśmy materac, kupiliśmy nasz w sklepie Comforteo, wcześniej sprawdziliśmy czy jest wygodny i nasz problem z zasypianiem zniknął! Od tego czasu dużo lepiej mi się funkcjonuje :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.11.2015 19:48
Kiedy byłam w stresie wszystko mi się sypało. Nie miałam apetytu, nie potrafiłam się wyspać. Koleżanka poleciła mi oczyszczanie energetyczne na stronie moc-energii.pl . I rzeczywiście po odprawieniu rytuału problemy ze stresem ustały. Jestem pogodna i bardziej optymistyczna i co najważniejsze nabrałam więcej dystansu do wielu spraw, przez co już się nie denerwuje.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.12.2014 20:55
Ja mam problemy ze snem odkąd poszłam do szkoły (7 lat). Czasem jest tak, że zasypiam od razu, ale najczęściej wiercę się w łóżku nawet kilka godzin. Teraz mam 19 lat i od ponad tygodnia sypiam po 1 - 2h...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.12.2014 23:49
ja też mam problemy ze snem, chyba przez stres. Zastanawiam się nad rzuceniem pracy
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.12.2014 01:30
nie przespałam ani jednej całej nocy od jakichś 3 miesięcy. pobudka co godzinę. niestety u mnie to stres, lekka depresja. bez specjalnych tabletek nasennych nie ma mozliwosci zebym zasnęła. to jest masakra, wykancza mnie to jeszcze bardziej bo az płaczę czasem leząc w lozku i nie mogąc w ogole zasnąć.
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo