Dlaczego papierosy bardziej szkodzą kobietom?

Ok. 3,5 mln Polek pali papierosy. To groźny nałóg, który szkodzi nam bardziej niż uzależnionym od nikotyny mężczyznom.
Dlaczego papierosy bardziej szkodzą kobietom?
14.12.2014

Puszczanie dymka ze współpracownikami czy w towarzystwie kolegów na imprezie to w przypadku kobiet nie najlepszy pomysł. Jeśli usłyszysz kiedyś od mężczyzny, że pali od lat i nic mu się nie dzieje, pamiętaj, że kobietom papierosy szkodzą o wiele bardziej. Jak to możliwe?

Badania na temat szkodliwości palenia prowadzi Komisja Europejska. Jej członkowie dowiedli, że tytoń obecny w papierosach sieje większe spustoszenie w naszym organizmie. Podobne badania przeprowadzono na Uniwersytecie Minnesota, które wykazały, że ryzyko wystąpienia chorób serca u palących kobiet jest o 25 proc. większe niż u uzależnionych od tytoniu mężczyzn.

Ryzyko wystąpienia zawału spowodowane paleniem u kobiet wzrasta aż u 230 proc., podczas gdy u mężczyzn – o 180. Te różnice dają do myślenia również dlatego, że kobiety zazwyczaj wypalają mniej papierosów dziennie od mężczyzn. Dokładna przyczyna tego zjawiska nie jest znana, jednak uczeni podejrzewają, że kobiety mogą być bardziej wrażliwe na obecne w dymie papierosowym substancje toksyczne.

Eksperci podejrzewają również, że istotna może być różnica w grubości ścian tętnic szyjnych u obu płci. Co więcej, kobiecy hormon – estrogen nasila rakotwórcze działanie nikotyny, przyśpiesza także wzrost patologicznych komórek w płucach palących kobiet.

Rak płuc zabija Polki

„Palenie tytoniu to uzależnienie, którego skutki są śmiertelne. Palenie powoduje raka płuca, a także szacuje się, że jest przyczyną aż 30 proc. wszystkich zgonów powodowanych nowotworami” – mówi prof. dr hab. n. med. Witold Zatoński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów, Centrum Onkologii–Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Skutki palenia w przypadku kobiet są zatrważające – liczba zachorowań na raka płuc wśród kobiet w Polsce z roku na rok jest coraz większa.

W 2011 roku w naszym kraju zarejestrowano ponad 6 tys. zachorowań na raka płuc wśród kobiet; w tym samym czasie ponad 6 tys. Polek umarło z tego powodu. Nowotwór płuc, spośród wszystkich nowotworów, jest główną przyczyną śmierci kobiet w Polsce.

kobieta z papierosem

Bierne palenie równie groźne

„Palenie tytoniu przez kobiety ma swoją specyfikę. Często palenie staje się dla nich sposobem na rozładowanie emocji oraz utrzymanie szczupłej sylwetki. Można zatem powiedzieć, iż kobiety silniej niż mężczyźni uzależniają się od samego rytuału palenia i okoliczności, w jakich palą” – mówi Irena Przepiórka, ekspert Ogólnopolskiej Sieci Pomocy Palącym i Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym działającej przy Centrum Onkologii–Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Bardzo niebezpieczne dla zdrowia jest także bierne palenie. Uczeni z Uniwersytetu Minnesota podkreślają, że z takiej samej liczby wypalonych papierosów organizm kobiety wchłania większe ilości toksycznych substancji niż organizm mężczyzny. Ta zasada ma zastosowanie również w przypadku biernych palaczek.

Ewa Podsiadły-Natorska

kobieta z papierosem

Problem w tym, że Polki wcześnie zaczynają przygodę z papierosami. „Kobiety zaczynają palić w bardzo młodym wieku. Szacuje się, że co druga uczennica w wieku 13-15 lat kiedykolwiek próbowała palić tytoń! Rozpoczęcie palenia w tak wczesnym wieku wiąże się z dużym ryzykiem zachorowania na raka płuca i inne choroby odtytoniowe, pozbawiając młode kobiety wielu lat życia i prowadząc do przedwczesnej śmierci” – alarmuje prof. Witold Zatoński.

Slimy i mentolowe najgroźniejsze

Niewykluczone, że palące kobiety zaciągają się mocniej niż mężczyźni. Bardzo niekorzystna jest natomiast słabość kobiet do papierosów cienkich czy mentolowych. Prof. Zatoński mówi: „Młodzi ludzie sądzą, że paląc papierosy light czy slim szkodzą swojemu organizmowi w mniejszym stopniu. Nic bardziej mylnego. Wszystkie papierosy są tak samo trujące dla naszego organizmu – podczas palenia każdy z palaczy zaciąga się dymem zawierającym 4000 związków chemicznych, z czego około 40 jest rakotwórczych!” – przestrzega prof. Zatoński.

kobieta z papierosem

Badania dowiodły również, że osoby, które wybierają papierosy mentolowe, doświadczają więcej przypadków incydentu naczyniowo-mózgowego.

Slimy od dłuższego czasu są przedmiotem sporu między Komisją Europejską a producentami papierosów. KE chciałaby całkowicie wycofać je ze sprzedaży. Unijni urzędnicy tłumaczą, że papierosy smakowe zachęcają do palenia i sprawiają mylne wrażenie mniej szkodliwych. Tych propozycji nie zaakceptował jednak Parlament Europejski. Nowa dyrektywa tytoniowa zakłada, że sprzedaż slimów nie zostanie zakazana, natomiast papierosy mentolowe będą objęte ośmioletnim okresem ochronnym i dopiero po tym czasie będą mogły zostać wycofane ze sprzedaży.

Palenie upośledza płodność

Lekarze alarmują, że papierosy mentolowe powodują problemy z prokreacją. „Styl życia wpływa w znaczącym stopniu na płodność. Dotyczy to diety, nałogów i codziennej aktywności fizycznej. W tej chwili wiemy, że głównym czynnikiem upośledzającym płodność jest palenie papierosów. Nie można tak powiedzieć na przykład o piciu alkoholu. Tylko skrajne ilości alkoholu spożywane w sposób regularny wpływają na płodność” – mówi prof. Rafał Kurzawa, ekspert Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka i Przewodniczący SPiN PTG w rozmowie z agencją informacyjną Newseria.

kobieta z papierosem

Bardzo groźne jest palenie papierosów przez kobiety, które spodziewają się dziecka. „Palenie papierosów przez kobiety w ciąży blokuje dopływ krwi do macicy, co jest przyczyną niedotlenienia płodu. Zmniejsza ilość tlenu i substancji odżywczych przechodzących przez łożysko do dziecka. Naraża ciążę na komplikacje, w tym poronienie, przedwczesny poród lub odklejanie się łożyska. Dzieci matek palących papierosy są nie tylko słabsze i mniejsze o ok. 200-300 gramów od innych noworodków, ale także już od urodzenia mogą cierpieć na zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, oddechowego oraz przemiany materii, są też narażone na wady wrodzone” – mówi prof. Witold Zatoński.

Specjalista dodaje, że mimo takich zagrożeń dla dziecka prawie połowa palących matek przyznaje się do puszczania dymka w obecności dzieci.

Polecane wideo

Komentarze (5)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 3) 12.01.2018 15:52
Wszystko jest dle ludzi.
odpowiedz
EWIK (Ocena: 1) 15.12.2014 17:49
Kto im kazał to, za przeproszeniem, g***o wkładać do ust i palić? Śmierdzi, powoduje różne choroby w tym nowotwory i zęby robią się po tym obrzydliwe. Ten nałóg jest wg mnie najgłupszym z możliwych.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 14.12.2014 10:56
a niech zabija, za głupotę się płaci.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie