Laserowa korekcja wzroku. Warto?

Poznaj fakty i mity na ten temat!
Laserowa korekcja wzroku. Warto?
30.10.2014

Możliwość zrezygnowania na zawsze z okularów i soczewek w nadziei na lepszy komfort życia to główny powód, dla którego coraz więcej osób zastanawia się nad skorzystaniem z laserowej korekcji wzroku. Ciągle jednak wiedza na temat tej metody jest niewielka, dlatego w konsultacji z ekspertem Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok obalamy najczęstsze mity i przedstawiamy fakty dotyczące laserowej korekcji wad wzroku.

MIT: Laserowa korekcja wzroku to niebezpieczna operacja

FAKT: Zabieg laserowej korekcji wzroku odbywa się w ciągu jednego dnia i nie wymaga pozostawania w placówce medycznej czy uciążliwej rekonwalescencji. Wykonywany jest w ciągu kilkunastu minut, a poprawa widzenia zauważalna jest natychmiast po jego zakończeniu.

Laserowa korekcja wzroku to zabieg polegający na modelowaniu rogówki za pomocą wiązki lasera. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe w postaci kropli do oczu. W trakcie zabiegu nad precyzją działań lasera czuwa specjalny program komputerowy dostosowywany indywidualnie do każdego pacjenta, a wszystko nadzoruje lekarz. Cały zabieg trwa około 30 minut, sama procedura z użyciem lasera około kilkunastu sekund. Zabieg jest bezbolesny, może powodować jedynie u niektórych pacjentów niewielki dyskomfort.

Po zabiegu można praktycznie od razu wrócić do codziennych czynności. Nie należy jednak wykonywać dużego wysiłku fizycznego oraz wzrokowego, wpatrywać się w intensywne źródła światła takie jak ekran komputera. Okres rekonwalescencji zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu, średnio wynosi około dwóch tygodni, podczas których goi się rogówka.

okulary

MIT: Laserowa korekcja wzroku jest dla każdego

FAKT: Kandydatem do laserowej korekcji wady wzroku może być osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ogólnie zdrowa, u której po szczegółowej diagnostyce stanu oka oraz wywiadzie medycznym nie stwierdzono przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Ze względu na nieustabilizowaną wadę wzroku, nie stosuje się laserowej chirurgii refrakcyjnej u pacjentów poniżej 18 roku życia.

Przeszkodą do zabiegu są choroby oczu takie jak: jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki, stożek rogówki, zmiany w rogówce oraz nieuregulowane sprawy zdrowotne dotyczące na przykład tarczycy, cukrzycy oraz chorób onkologicznych i kardiologicznych. Przeciwwskazaniem są również stany zapalne oczu, choroby tkanki łącznej oraz choroby infekcyjne i schorzenia reumatyczne. Z zabiegu nie mogą skorzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią.

okulary

MIT: Zabieg laserowej korekcji wad wzroku trzeba powtórzyć

FAKT: Celem zabiegu jest trwała korekcja wzroku. W większości przypadków wada jest usuwana całkowicie. Rekorekcje zdarzają się bardzo rzadko. Sama operacja nie ma wpływu na stabilizowanie się wady wzroku. Bardzo ważne więc by wada przed zabiegiem była stabilna, dzięki temu efekt będzie trwały.

Wada wzroku nie powraca. Jednak po 40. roku życia w wyniku naturalnego procesu starzenia się oka pojawia się wada zwana presbiopią. Starczowzroczność występuje także u osób, które nigdy nie miały problemów z widzeniem, dlatego laserowa korekcja wzroku nie wpływa na jej pojawienie się. Z upływem lat soczewka twardnieje, traci elastyczność i możliwość swobodnej zmiany kształtu, a więc również zdolność akomodacji. Źrenica staje się węższa i mniej czuła na światło. Pierwsze objawy to brak ostrości widzenia przedmiotów w bliskiej odległości, kiedy np. nie możemy odczytać drobnego druku lub trudności z czytaniem zwłaszcza przy słabym oświetleniu.

okulary

W tej sytuacji rozwój współczesnej medycyny również pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia, dzięki któremu możemy zniwelować objawy i przywrócić komfort życia. Od kilku lat dostępna jest również w Polsce innowacyjna metoda laserowej korekcji wzroku – intraCOR.

„Dla pacjenta jest to metoda bardzo komfortowa ponieważ zabieg jest całkowicie bezbolesny, w przypadku metody intraCOR odbywa się bardzo szybko, samo działanie lasera na oko zajmuje zaledwie 15 sekund i daje natychmiastowe rezultaty, zauważalne już po kilku godzinach” – mówi lek. med. Robert Matusik z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, wykonujący zabiegi metodą intraCOR.

okulary

MIT: Laserowa korekcja wzroku to jedna metoda

FAKT: Zabiegi laserowej korekcji wzroku to aktualnie najbardziej zaawansowane metody usuwania wad wzroku. Jest to nieustannie i dynamicznie rozwijający się nurt w mikrochirurgii oka, który może zaoferować pacjentom lepszy komfort życia korzystając z zaawansowanych technologii operacyjnych.Proces kwalifikacji do zabiegu rozpoczyna się od szczegółowej diagnostyki obejmującej: badanie ostrości wzroku do bliży i do dali, komputerowe oraz subiektywne badanie refrakcji, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą bezdotykową, pomiar grubości rogówki, topografie rogówki oraz badanie przedniego i tylnego odcinka oka. Po uzyskaniu wszystkich wyników, lekarz informuje pacjenta czy wada może być korygowana i jaką metodą. - mówi lek. med. Robert Matusik z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

okulary

Do laserową korekcji wad wzroku stosowane są różne metody w zależności od rodzaju wad wzroku, na przykład: FemtoLASIK, Epi – LASIK, Aspheric LASIK, Personal LASIK, IntraCOR.

Współcześnie niezwykły rozwój medycyny pozwala na szybkie rozpoznanie wady wzroku i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Połączenie wiedzy w dziedzinie okulistyki z rozwojem nowych technologii stwarza dla wielu osób szansę na podjęcie efektywnej walki z wadami wzroku.

Komentarze (19)

Ocena: 4.84 / 5
niki56 (Ocena: 5) 09.10.2017 14:21
Według mnie naprawdę warto. Zaryzykowałam i jestem zadowolona. Miałam wykonany zabieg laserowy metodą Lentivu w klinice Optegra w Poznaniu. Zachwyciło mnie to, że efekt był natychmiastowy, zabieg szybki i mało inwazyjny, a ja od razu wróciłam do codziennych zajęć.
odpowiedz
AgnieszkaB (Ocena: 5) 30.04.2017 20:53
Też miałam wykonywaną laserową korekcję wzroku. Praktycznie od razu wróciłam do normalnego funkcjonowanie. Starałam się tylko przez pierwsze trzy tygodnie unikać przeciążeń fizycznych i nie siedziałam zbyt długo przed komputerem. Zabieg robiłam w klinice Centre de la Vision. Miałam obawy, bo znajoma mnie nastraszyła, że tak można uszkodzić wzrok. Obawy były jednak bezzasadne. Trzeba po prostu znaleźć miejsce godne zaufania.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.11.2014 14:21
Zrobilam ponad rok temu taka korekcje, i jestem bardzo zadowolona:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.10.2014 11:55
a to prawda,ze jesli nie zlikwiduja calkowitej wady,to pozniej mozna nosic tylko okulary?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.10.2014 17:47
Mam spora wadę ale nie wiem czy zdecyduję się na korekcję. Boję się efektu halo i innych powikłań.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo