7 powodów, dlaczego nigdy nie powinnaś zaczynać palić

Palenie papierosów to nałóg, którego trudno się pozbyć.
7 powodów, dlaczego nigdy nie powinnaś zaczynać palić
17.08.2014

Dla większości z nas konsekwencje płynące z palenia papierosów są dość oczywiste - w końcu każda paczka klarownie informuje, że palenie zabija. Według badań, nałogowy palacz żyje przeciętnie 10 lat krócej niż osoba niepaląca. Obliczono również, że każdy papieros kosztuje nas 11 minut życia. Średnio, około 60 tysięcy Polaków rocznie umiera z powodu chorób odtytoniowych. Czy to nie zbyt wysoka cena?

Jeśli nie przemawiają do Ciebie zdrowotne aspekty, zapoznaj się z listą siedmiu konsekwencji, z którymi będziesz musiała się zmierzyć, sięgając po papierosy. 

palenie papierosów

Zapach popielniczki

Czy kiedykolwiek zwróciłaś uwagę na to, jak pachną Twoje włosy po wieczorze spędzonym w towarzystwie palaczy? Ohyda! Taki zapach towarzyszy palaczowi każdego dnia, niezależnie od ilości gum i miętówek, jakimi się faszeruje. 

palenie papierosów

Zrujnowana uroda

Dym papierosowy ma również bardzo niekorzystny wpływ na urodę. Dermatolodzy mówią wręcz o `tytoniowej twarzy`. Poprzez niedotlenienie, skóra staje się coraz bledsza, a kolor cery przechodzi w szary, ziemisty odcień. Zawarte w dymie papierosowym substancje wpływają również na wysuszenie skóry, co jest powodem powstawania przedwczesnych zmarszczek.

palenie papierosów

Palenie jest passe

Palenie papierosów nie ma nic wspólnego z rzekomym szykiem czy elegancją. Powody, dla których młodzi ludzie sięgają po papierosy, są zazwyczaj niedorzeczne. Istnieje wiele bezpiecznych sposobów radzenie sobie ze stresem czy manifestowania swojej niezależności. Czy towarzyskie „puszczanie dymku” jest warte wszystkich negatywnych powikłań? 

palenie papierosów

Kosztowny zwyczaj

Codzienne palenie generuje koszty, których być może nie wzięłaś jeszcze pod uwagę. Palacze często usprawiedliwiają się faktem, że tak czy inaczej nie zaoszczędziliby pieniędzy wydanych na papierosy. Kwestię kosztów niezwykle łatwo zignorować, jednak może nadejść chwila, kiedy zsumujesz wydatki, czeka Cię wtedy niemałe rozczarowanie. 

 
palenie papierosów

Nałóg

Mimo że papierosy są legalne, uzależniają w jednakowym stopniu, co alkohol i narkotyki. Palenie papierosów w początkowej fazie uzależnienia sprawia przyjemność. Z czasem nasz organizm przyzwyczaja się do efektu, jaki w nim wywołuje nikotyna. Palenie jest nam wtedy potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Odczuwamy głód nikotynowy, który zaspokoić może tylko kolejny papieros.

 
palenie papierosów

Uciążliwy nawyk

Na pytanie, gdzie nie można palić papierosów, chyba łatwiej odpowiedzieć gdzie można, ponieważ lista miejsc objętych zakazem jest dość długa. Naruszenie prawa w tej kwestii grozi grzywną w wysokości 500 zł. Rozpoczynając palenie, podejmujesz świadomą decyzję. Wyrabiasz nawyk, przed którym będziesz musiała powstrzymywać się na każdym kroku. 

 
palenie papierosów

Żółte paznokcie

Codzienne trzymanie papierosa będzie stopniowo nadawało twoim paznokciom żółtawy odcień. Najpewniej nie zauważysz tego procesu do momentu, gdy będzie już za późno. Systematyczne zabiegi rozjaśniające pomagają w zwalczaniu tego problemu, możesz jednak oszczędzić sobie zmartwień i nie rozpoczynać palenia. 

Polecane wideo

Komentarze (13)
Ocena: 4.69 / 5
gość (Ocena: 1) 16.04.2018 21:16
to się równa 9
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.04.2018 21:15
15
odpowiedz
Req (Ocena: 5) 04.09.2014 10:51
Nie rozumiem jak można uzależnić się od papierosów, miałam 16 lat gdy zapaliłam, palę do tej pory z własnej paczki do towarzystwa, obok mnie właśnie leży paczka fajek i nawet mi się nie chce. Nie czuję przymusu. Paczka leży od tygodnia.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.08.2014 00:05
Ze wszystkich nałogów najmniej rozumiem palenie. Do narkotyków czy alkoholu (które też są złe i głupie) często pchają ludzi ogromne problemy. Papierosy to jest zwykła, dziecinna zajawka, która nawet na chwilę nie poprawia nastroju. Niezdrowe, obrzydliwe i niepotrzebne. Nie rozumiem palaczy.
odpowiedz
natka (Ocena: 5) 18.08.2014 20:55
Ja zaczęłam w gimnazjum, a rzuciłam na 2 roku studiów, czyli 3 lata temu :) Niestety zaczęłam więcej jeść, papierosy zastępowałam niezdrowymi przekąskami, ale powtarzałam, że z dwojga złego wolę jeść chipsy niż palić.... W sumie przeszło mi po jakimś roku, w ciągu którego znacznie przytyłam.... A więc fakt, że lepiej byłoby w ogóle nie zaczynać :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie