7 odrażających substancji, które znajdują się na Twojej szczoteczce do zębów

Po tej lekturze z pewnością wymienisz swoją szczoteczkę.
7 odrażających substancji, które znajdują się na Twojej szczoteczce do zębów
13.08.2014

Regularne szczotkowanie zębów jest skutecznym sposobem utrzymania prawidłowej higieny w obrębie jamy ustnej. Zabieg ten pozwala ograniczyć powstawanie próchnicy, chorób jamy ustnej, ale również eliminuje nieświeży oddech, usuwa nalot, płytkę bakteryjną oraz resztki pokarmowe.

Nie wszyscy zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że szczoteczka trzymana w łazience jest stale narażona na działanie wilgoci, co może czynić ją siedliskiem bakterii, mikroorganizmów i grzybów.

Oto lista 7 najohydniejszych substancji, które być może znajdują się na Twojej szczoteczce. 

Georgia May Jagger

Kosmetyki

Kosmetyki mogą okazać się najmniej odrażającym problemem na tej liście. Nie zmienia to faktu, że często nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności na szczoteczce do zębów. Być może lakier do włosów, dezodorant, suchy szampon, perfumy czy sypki puder znajdują się właśnie na Twojej. 

Georgia May Jagger

Fekalia

Za każdym razem, gdy nie zamykasz klapy spuszczając wodę w toalecie, w powietrze wzbijają się tysiące cząstek, które mają wielką szansę osiąść między innymi na Twojej szczoteczce. To jeszcze nie koniec złych wieści; liczne eksperymenty dowiodły, że zamknięta klapa nie chroni szczoteczki do zębów przed tym obrzydliwym procesem.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w ochronną nakładkę na szczoteczkę i trzymanie jej z dala od toalety. 

Georgia May Jagger

Wirus grypy

Kiedy chorujesz na grypę, wirus osiedla się na szczoteczce do zębów. Jeśli chcesz zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa grypy w domu, niezwykle istotnym jest, by zaopatrzyć się w pojemnik na szczoteczki z przegródkami, dzięki którym główki szczotek nie będą się stykać. Dobrym pomysłem będzie również wymiana szczoteczki na nową po chorobie.  

Georgia May Jagger

Wirus opryszczki

Tak jak każdy inny wirus, wirus opryszczki- HHV obumiera poza żywym organizmem, może się jednak utrzymywać na Twojej szczoteczce aż do tygodnia!

Georgia May Jagger

E. Coli 

Czyli fachowo mówiąc pałeczka okrężnicy. Bakterie E. coli, naturalnie występują w składzie flory bakteryjnej jelita grubego. Na twoją szczoteczkę dostają się razem z fekaliami ze spuszczanej toalety. Mimo tego, że są nieszkodliwe w jelicie, mogą powodować schorzenia innych układów, między innymi ropnie narządowe (które powstają poprzez uszkodzenie ściany przewodu pokarmowego) oraz zapalenie otrzewnej, którego częstym powikłaniem jest sepsa. 

Georgia May Jagger

Krew

Znacząca część dorosłych cierpi na zapalenie dziąseł bądź inne choroby jamy ustnej, często nie zdając sobie z tego sprawy. Owrzodzenia i ubytki w tkance dziąseł mogą mieć niezauważalny rozmiar. Poprzez szczotkowanie zębów nie tylko pozwalasz by krew dostała się na Twoją szczoteczkę, ale również wprowadzasz znajdujące się na niej bakterie do układu krwionośnego. 

Georgia May Jagger

Candida albicans

To pasożytniczy grzyb który żyje w przewodzie pokarmowym człowieka i wchodzi w skład jego flory fizjologicznej. W przypadku spadku odporności organizmu, czy spożywania żywności zawierającej wiele konserwantów, może spowodować rozwój grzybicy skóry i infekcje błony śluzowej. By zapobiec temu problemowi, często wymieniaj swoją szczoteczkę i zadbaj o to, by szczoteczki przechowywane w Twoim domu nie stykały się główkami. 

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
Karolina (Ocena: 5) 13.08.2014 19:54
Taka mała uwaga.. Większość z wymienionych przez was punktów to nie substancje a mikroorganizmy, Zachęcam do poznawania definicji pojęć których używacie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie