Jak usunąć przebarwienia z zębów?

Picie kawy, palenie papierosów czy słabość do wina mogą przyczynić się do powstania przebarwień na zębach. Jak się ich pozbyć?
Jak usunąć przebarwienia z zębów?
14.08.2014

Przebarwienia na zębach widoczne są gołym okiem, to zatem poważny problem estetyczny. Początkowo mogą być to białawe, jasnożółte albo brązowawe plamki, które z czasem stają się coraz bardziej wyraźne. Zęby żółkną, plamy się powiększają, zyskują coraz ciemniejszą barwę. Przebarwienia mogą być zewnętrzne (powierzchniowe) lub wewnętrzne (głębokie). – Żółta barwa zębów to objaw starzenia się zębiny. Jest tym samym co zmarszczki dla starzejącej się skóry – wyjaśnia dr Iwona Gnach-Olejniczak, stomatolog z kliniki Unident Union Dental Spa we Wrocławiu.

Skąd się biorą przebarwienia?

Czynników jest wiele. To przede wszystkim niektóre produkty spożywcze – kawa, herbata, wino, kolorowe i gazowane napoje. Winne może być palenie papierosów albo stosowanie niektórych leków – powstają wtedy przebarwienia głębokie, trudne do usunięcia. Zdarza się, że zęby przebarwiają się pod wpływem stosowania antybiotyków. Do powstania przebarwień może się też przyczynić nieusunięta płytka nazębna – gdy odkłada się na zębach, z czasem, pod wpływem reakcji zachodzących w jamie ustnej, przekształca się ona w nieestetyczny i groźny dla zębów kamień.

Plamy na zębach mogą być też kredowe, w białym odcieniu. Można wtedy podejrzewać fluorozę – chorobę, którą wywołuje zbyt duża ilość fluoru w spożywanej wodzie i jedzeniu. Plamy te wywołują nadżerkę szkliwa, co zwiększa jego kruchość. U osób dorosłych nieleczona fluoroza prowadzi do uszkodzenia zębów, bardzo niebezpieczna jest też u dzieci i dorosłych. Chorobie mogą towarzyszyć: bóle brzucha, biegunka, wymioty, a czasem również obrzęk płuc i uszkodzenie śluzówek.

Domowe wybielanie

Zęby można spróbować wybielić samodzielnie, choć przy bardzo widocznych plamach efekty mogą być niezadowalające. W drogeriach i aptekach dostępne są pasty do zębów usuwające przebarwienia, w tym te powstałe w wyniku nagromadzenia kamienia nazębnego. Taka pasta może mieć w składzie np. porost islandzki albo mikroproszek z bambusa. Inne składniki tego typu preparatów to: bromelina (enzym pozyskiwany z ananasa), ksylitol, witamina E, pirofosforany (te ostatnie hamują tworzenie się i odkładanie kamienia nazębnego). Są pasty, które usuwają aż 90 proc. powierzchniowych przebarwień w 10-14 dni.

białe zęby

Stomatolog może zaproponować też tańszą metodę – tzw. wybielanie nakładkowe. Dopasowane do zębów nakładki (aplikatory) wypełnia się wybielającym preparatem. Efekty widoczne są szybko – już po paru dniach. – Ta metoda jest o tyle fajniejsza, sympatyczniejsza dla pacjentów, że stężenia preparatów stosowanych w wybielaniu nakładkowym są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku jednorazowego wybielania w gabinecie stomatologicznym, przez co efekt nadwrażliwości zębów w trakcie wybielania jest zdecydowanie mniejszy – podkreśla Krzysztof Kowalczyk.

Specjalista ma jeszcze jedną radę – uważa, że można ewentualnie połączyć metody wybielania gabinetowego z wybielaniem nakładkowym. – Stworzyć pewnego rodzaju hybrydę, gdzie pacjent wybiela zęby i otrzymuje szyny do wybielania do domu. I w sytuacji, kiedy ten kolor z powrotem staje się nie do końca akceptowany przez pacjenta, wówczas można pomóc sobie poprzez zastosowanie tych szyn wybielających – doradza Krzysztof Kowalczyk.

białe zęby

Licówki to cienkie płytki, które nakłada się na zewnętrzną część zębów. Można nimi zamaskować wiele defektów estetycznych, w tym przebarwienia. Zabieg założenia licówek nie jest bolesny ani skomplikowany. Licówki są przy tym bardzo trwałe – średni okres ich użytkowania to 10 lat.

Dla higieny jamy ustnej i pięknych zębów najważniejsza jest jednak profilaktyka – regularne szczotkowanie, unikanie barwiących produktów, rzucenie palenia. By uchronić się przed fluorozą, nie należy spożywać fluorowanej wody i z umiarem korzystać z preparatów zawierających ten pierwiastek. Ważne jest także unikanie rejonów o wysokim stężeniu fluoru czy to naturalnym, czy, co znacznie gorsze, ze źródeł przemysłowych.

Ewa Podsiadły-Natorska

białe zęby

Ponieważ kamień nazębny tworzy się z powodu nieusuniętej płytki bakteryjnej, niezwykle ważne jest systematyczne i porządne szczotkowanie zębów. Już po kilkudziesięciu godzinach od ostatniego mycia rozpoczyna się proces odkładania soli mineralnych, które są naturalnym składnikiem śliny – jest to równoznaczne z powstawianiem kamienia nazębnego, który jest zmineralizowaną postacią płytki nazębnej. Płytkę usuniemy, szczotkując zęby ruchami wymiatającymi.

A może w gabinecie?

Najskuteczniejsze jest jednak wybielanie u stomatologa. Wybielanie w gabinecie może rozjaśnić płytkę nazębną aż o osiem odcieni. – Zakładamy barierę ochronną na dziąsła, zakładamy preparat wybielający bezpośrednio na zewnętrzne powierzchnie zębów, a następnie aktywujemy ten preparat poprzez działanie takiej specjalnej lampy, która jest katalizatorem tego procesu. W ciągu takiej godzinnej wizyty jesteśmy w stanie ten kolor naprawdę dość intensywnie zmienić – mówi lekarz stomatolog Krzysztof Kowalczyk z kliniki Endodentica w Warszawie w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle. Kuracja wybielająca może kosztować nawet 2 tys. zł, a efekt utrzymuje się do około dwóch lat.

białe zęby

Zęby na szóstkę

Uśmiech rozjaśnimy też dzięki mikrobrazji – jest to stosowany na zęby peeling mechaniczny. – Innym rozwiązaniem jest pokrycie zmian materiałem kompozytowym, którym można zakryć nawet jedną plamę – zmianę. W przypadku rozległej zmiany lub wielu trzeba rozważyć położenie materiału kompozytowego na całej powierzchni licowej zęba. Ostatnim sposobem jest leczenie protetyczne, które polega na założeniu licówek protetycznych. Aby wybrać i zastosować odpowiedni dla uzębienia sposób postępowania terapeutycznego, należy koniecznie udać się do lekarza, który zajmuje się stomatologią estetyczną – podpowiada dr hab. n. med. Ewa Iwanicka Grzegorek dla Instytutu Blend-a-Med i Oral-B.

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo