Choroby, które powodują tycie (i hamują odchudzanie)

Nagle zaczęłaś przybierać na wadze? Uważaj – organizm może wysyłać ci sygnały, że dzieje się z nim coś niedobrego.
Choroby, które powodują tycie (i hamują odchudzanie)
18.05.2014

Niektóre kobiety skarżą się, że nie mogą schudnąć, pomimo stosowania diety. Niekoniecznie musi to świadczyć o kiepskim metabolizmie i genetycznej predyspozycji do tycia. Zdarza się, że schudnięcie uniemożliwiają niektóre choroby. Jeśli stan twojego zdrowia i waga cię niepokoją, warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu i opowiedzieć mu o problemie. Niezbędne okażą się też badania – to znacznie rozsądniejsze niż nagła zmiana diety.

Niedoczynność tarczycy

Zaburzenie występuję pięciokrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Szacuje się, że problemy z tarczycą może mieć ponad 300 mln ludzi na całym świecie! Wiele z nich jednak nawet o tym nie wie. O niedoczynności mówimy, gdy tarczyca nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości hormonów T3 i T4. Choroba prowadzi do spowolnienia procesów metabolicznych – typowym objawem jest zwiększenie masy ciała, nawet pomimo stosowania diety. Inne symptomy niedoczynności to: uczucie zimna i łatwe marznięcie, zmęczenie, łamliwe, wypadające włosy, zaparcia, sucha skóra, nieregularne i obfite miesiączki, senność. W przypadku niedoczynności tarczycy na szyi może pojawić się wole.

Co możesz zrobić? Zgłoś się do endokrynologa. Niedoczynności tarczycy niestety nie można wyleczyć, konieczne jest jednak przyjmowanie brakujących hormonów w postaci tabletek. Kurację zwykle trzeba stosować do końca życia.

Zespół policystycznych jajników

Schorzenie zwane jest także zespołem wielotorbielowatych jajników (w skrócie PCOS). Zmaga się z nim ok. 10-15 proc. kobiet w wielu reprodukcyjnym – to najczęstsze zaburzenie hormonalne u młodych kobiet, jest także jedną z głównych przyczyn niepłodności. Przy PCOS na jajnikach tworzą się liczne torbiele. Kobiety z tym schorzeniem bardzo często są otyłe. A otyłość sprzyja rozwojowi innych chorób, nierzadko występujących w PCOS – takim jak zaburzenia lipidowe, choroby naczyniowe, nadciśnienie itp. Znaczna utrata wagi przez otyłe kobiety z PCOS często skutkuje spontanicznym powrotem miesiączek i owulacji, a co za tym idzie – przywróceniem płodności.

Co możesz zrobić? PCOS stwierdzi ginekolog. Leczenie kobiet z zespołem wielotorbielowatych jajników obejmuje łagodzenie objawów i zapobieganie długoterminowym konsekwencjom choroby.

crystal renn

Alkoholizm

Uzależnienie od alkoholu prowadzi do otyłości – wynika z badań brytyjskich naukowców. Uczeni dowiedli, że napoje alkoholowe zawierają sporo kalorii, a ponadto pobudzają apetyt. Badania wykazały, że ludzie, którzy wypijają trzy duże kieliszki wina, w ciągu następnych dwóch dni mogą spożywać nawet 6300 dodatkowych kalorii – w konsekwencji w tydzień można przytyć prawie kilogram. Alkoholizm stwierdza się, gdy występuje silna, natrętna potrzeba spożycia alkoholu; ma miejsce upośledzona zdolność kontrolowania picia; uzależniony pije alkohol mimo świadomości o jego szczególnej szkodliwości dla zdrowia; pojawiają się objawy abstynencyjne (drżenia mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, nudności, rozdrażnienie itp.).

Co możesz zrobić? Osoba uzależniona może skorzystać z pomocy: Profesjonalnych Ośrodków Terapii Uzależnień i Współuzależnienia; Samopomocowych Grup Wspólnoty Anonimowych Alkoholików; Klubu Abstynenta. Nieoceniona jest wtedy pomoc rodziny i przyjaciół.

crystal renn

Inne zaburzenia, które mogą prowadzić do otyłości:

- Schorzenia trzustki;

- Bezsenność;

- Niedobór magnezu w diecie;

- Menopauza i andropauza.

Ewa Podsiadły-Natorska

crystal renn

Zespół Cushinga

To zespół objawów chorobowych związanych z występowaniem podwyższonego poziomu kortyzolu (lub innych steroidów nadnerczowych) w surowicy krwi. Najczęstszą przyczyną występowania zespołu Cushinga jest długotrwałe podawanie glikokortykosterydów w leczeniu innych chorób. Typowe objawy to przyrost masy ciała prowadzący do otyłości (jest to tzw. otyłość cushingoidalna – nagromadzenie tkanki tłuszczowej na karku, w okolicach nadobojczykowych, twarzy i tułowiu), a także trądzik, zaburzenia miesiączkowania, nadciśnienie, cukrzyca, rozstępy na brzuchu, zaburzenia emocjonalne, nadmierne owłosienie.

Co możesz zrobić? Potrzebne będzie wykonanie badań, np. test hamowania deksametazonem, ocena rytmu dobowego kortyzolu, tomografia komputerowa nadnerczy z użyciem środka kontrastowego itp. W zależności od przyczyny w zespole Cushinga stosuje się leczenie operacyjne, radioterapię bądź farmakoterapię.

crystal renn

Depresja

Jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych – szacuje się, że zmaga się z nią co dziesiąta osoba. Zaburzenia depresyjne charakteryzują się obniżeniem nastroju, napędu psychoruchowego oraz zaburzeniem rytmów okołodobowych i lękiem. Skutkiem depresji jest nie tylko obniżenie nastroju czy apatia. Osoby dotknięte tą chorobą bardzo często obserwują znaczny wzrost masy ciała. Dzieje się tak, gdy chory leczy smutki jedzeniem, nie kontroluje ilości spożytych kalorii, szuka w pożywieniu pocieszenia. W depresji jedzenie nie służy jedynie zaspokajaniu głodu. Staje się narzędziem ukojenia, sposobem na zabicie czasu, nudy.

Co możesz zrobić? Depresję trzeba leczyć – zgłoś się do psychologa, psychoterapeuty albo psychiatry. Leczenie powinno odbywać się pod okiem lekarza. Specjalista może zaproponować leki przeciwdepresyjne, psychoterapię, fototerapię, a w cięższych przypadkach np. elektrowstrząsy.

Komentarze (29)

Ocena: 4.76 / 5
Lovesport (Ocena: 5) 08.09.2017 22:17
Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Podejście, które o lata świetlne wyprzedza konkurencje! Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl który w ciągu tygodnia odmieni Twoje życie! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Pokaż na co Cię stać i wejdź na www.igortreneronline.pl !
odpowiedz
```````````````````````````````` (Ocena: 2) 07.07.2016 20:12
niedoczynnoniedoczynno
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.05.2014 06:35
Nikt tu nie wspomniał o nadciśnieniu tętniczym(wrodzonym,dziedzicznym) Ja na to choruję imam problemy z wagą i jej zrzuceniem i utrzymaniem.Mój dietetyk powiedział że to w dużej mierze wina tabletek które muszę do końca życia przyjmować.Tabletki te to blokery zwalniające metabolizm i zatrzymujące wodę w organizmie.Niestety nie można z nich zrezygnować....
odpowiedz
Anonim (Ocena: 3) 22.05.2014 13:21
Ja mam niedoczynnosc tarczycy i co, nie przytylam wcale duzo poza tym tabletki na niedoczynnosc tarczycy przyspieszaja metabolizm wiec nie mam sie czym martwic chyba nie :D Poza tym schudlam ostatnio i znowu mam plaski brzuszek :))
zobacz odpowiedzi (1)
goś (Ocena: 5) 19.05.2014 11:15
Moja niedoczynność się ukrywała przez 3 lata. Przytyłam 15 kg (połowa to zatrzymanie wody) pomimo diety i ćwiczeń z trenerem. Teraz jeszcze usg i badania potwierdzające czy to Hashimoto. Mam wszystkie cholerne objawy i już tego powyżej uszu. Liczę na to, że teraz uda mi się wrócić do siebie. Aha z niedoczynnością nie powinno się ćwiczyć codziennie. Treningi co drugi dzień są jak najbardziej optymalne.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo