Laserowa korekcja wzroku: Jak przebiega? Kto może z niej skorzystać? Czy jest bolesna?

Ekspert odpowiada na te i inne pytania.
Laserowa korekcja wzroku: Jak przebiega? Kto może z niej skorzystać? Czy jest bolesna?
13.03.2014

Możliwość zrezygnowania na zawsze z okularów i soczewek w nadziei na lepszy komfort życia to główny powód, dla którego coraz więcej osób zastanawia się nad skorzystaniem z laserowej korekcji wzroku. Połączenie wiedzy medycznej z rozwojem nowych technologii stwarza dla wielu osób szansę na podjęcie efektywnej walki z wadami wzroku. Ciągle jednak wiedza na temat laserowej korekcji wzroku jest niewielka – tak przynajmniej wynika z rozmowy z ekspertem Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, lek. med. Robertem Matusikiem.

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

lek. med. Robert Matusik: Laserowa korekcja wzroku to zabieg polegający na modelowaniu rogówki za pomocą wiązki lasera, pozwalający na jej spłaszczenie lub uwypuklenie, a w konsekwencji na zmianę mocy optycznej oka. Jest to nowoczesna i bardzo precyzyjna metoda mikrochirurgiczna korygująca krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm.

Gwen Stefani

Kto może skorzystać z laserowej korekcji wzroku?

lek. med. Robert Matusik: Kandydatem do laserowej korekcji wady wzroku może być osoba pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ogólnie zdrowa, u której po szczegółowej diagnostyce stanu oka oraz wywiadzie medycznym nie stwierdzono przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Ze względu na nieustabilizowaną wadę wzroku, nie stosuje się laserowej chirurgii refrakcyjnej u pacjentów poniżej 18. roku życia. U dzieci od 10. roku życia, w celu poprawy ostrości wzroku i uwolnienia się od szkieł korekcyjnych w ciągu dnia, można zastosować metodę ortokorekcji.

Ortokorekcja polega na stosowaniu podczas snu twardych soczewek kontaktowych powodujących czasowe zmiany w kształcie rogówki. Zaletą tej metody, z której mają możliwość korzystać pacjenci Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, jest przede wszystkim hamowanie postępu krótkowzroczności i dobre widzenie przez cały dzień.

Gwen Stefani

Jakie są główne przeciwwskazania do wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku?

lek. med. Robert Matusik: Przeciwwskazaniem do zabiegu są choroby oczu. takie jak: jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki, stożek rogówki, zmiany w rogówce oraz nieuregulowane sprawy zdrowotne dotyczące na przykład tarczycy, cukrzycy oraz chorób onkologicznych i kardiologicznych.

Przeciwwskazaniem są również stany zapalne oczu, choroby tkanki łącznej oraz choroby infekcyjne i schorzenia reumatyczne. Z zabiegu nie mogą skorzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią.

U pacjenta zgłaszającego się do Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok oprócz szczegółowych badań diagnostycznych przeprowadzany jest wywiad, na podstawie którego lekarz stwierdza, czy stan zdrowia pacjenta może wpływać na możliwość przeprowadzenia zabiegu, czy potrzebna jest dodatkowa konsultacja medyczna u lekarza prowadzącego lub innego specjalisty.

Gwen Stefani

Jak wygląda proces kwalifikacji i realizacji zabiegu laserowej korekcji wzroku?

lek. med. Robert Matusik: W Centrum Okulistycznym Nowy Wzrok proces kwalifikacji do zabiegu rozpoczyna się od szczegółowej diagnostyki obejmującej: badanie ostrości wzroku do bliży i do dali, komputerowe oraz subiektywne badanie refrakcji, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą bezdotykową, pomiar grubości rogówki, topografie rogówki oraz badanie przedniego i tylnego odcinka oka. Po uzyskaniu wszystkich wyników, lekarz informuje pacjenta czy wada może być korygowana i jaką metodą.

W dniu zabiegu jest ponownie weryfikowany brak przeciwwskazań do wykonania laserowej korekcji wzroku. Dopiero po jego uzyskaniu, rozpoczynają się przygotowania do zabiegu. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe w postaci kropli do oczu. W trakcie zabiegu nad precyzją działań lasera czuwa specjalny program komputerowy dostosowywany indywidualnie do każdego pacjenta, a wszystko nadzoruje lekarz. Cały zabieg trwa około 30 minut, sama procedura z użyciem lasera około kilkunastu sekund. Zabieg jest bezbolesny, może powodować jedynie u niektórych pacjentów niewielki dyskomfort. Okres rekonwalescencji zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu, średnio wynosi około dwóch tygodni, podczas których goi się rogówka. Nie należy wówczas wykonywać dużego wysiłku fizycznego oraz wzrokowego, wpatrywać się w intensywne źródła światła, takie jak ekran telewizora lub monitor komputera.

Gwen Stefani

Jakie są największe obawy pacjentów, decydujących się na laserową korekcję wzroku?

lek. med. Robert Matusik: Trzy główne obawy, które zazwyczaj zostają rozwiane w trakcie rozmowy z doświadczonym lekarzem okulistą w naszej placówce dotyczą: bezpieczeństwa, strachu przed bólem w trakcie zabiegu oraz okresu rekonwalescencji.

Czy jest to zabieg jednorazowy?

lek. med. Robert Matusik: Celem zabiegu jest trwała korekcja wzroku. W większości przypadków wada jest całkowicie usuwana. Rekorekcje zdarzają się bardzo rzadko.

Gwen Stefani

Jak wynika z badań i ilości wykonywanych zabiegów w Centrum Okulistycznym Nowy Wzrok, które posiada 11-letnie doświadczenie w usuwaniu wad stosując różne metody laserowej korekcji wzroku, są to zabiegi bardzo niskiego ryzyka. Na początku lat 90. wprowadzono zabiegi laserem excimerowym, do tej pory z korekcji skorzystały już miliony osób na całym świecie.

Zabiegi laserowej korekcji wzroku to aktualnie najbardziej zaawansowane metody usuwania wad wzroku. Jest to nieustannie i dynamicznie rozwijający się nurt w mikrochirurgii oka, dzięki któremu takie placówki jak Centrum Okulistyczne Nowy Wzrok mogą zaoferować pacjentom lepszy komfort życia korzystając z zaawansowanych technologii operacyjnych i doświadczenia wysoko wykwalifikowanego zespołu lekarzy specjalistów.

Komentarze (32)

Ocena: 5 / 5
misia56 (Ocena: 5) 03.10.2017 15:28
Ja miałam wykonywaną laserową korektę nowoczesnę metodą Lentivu w klinice Optegra w Szczecinie. Z efektu jestem bardzo zadowolona, ponieważ wszystko było zrobione tak jak w opisie: szybko, bezboleśnie z prawie natychmiastowym efektem.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.09.2017 15:26
bardzo fajny artykuł :) tak jak piszesz korekcja wzroku pomaga pozbyć się pewnych schorzeń. ja tutaj "naprawiałam" swoje oczy , polecam http://pryzmat-okulistyka.pl/
odpowiedz
bóle głowy po laserowej korekcji wzroku (Ocena: 5) 15.12.2014 12:51
Czy kogoś z Was bolała głowa po zabiegu ? Jestem 2 tygodnie po zabiegu LASEK i nie mam już siły. Nigdy mnie głowa nie bolała , nie przywykłam do łykania tabletek przeciwbólowych więc nie chcę ich brać.
odpowiedz
halinka (Ocena: 5) 06.05.2014 12:53
pro0mcoja w Lexum jest cały czas przedłużana :)
odpowiedz
marcelina (Ocena: 5) 08.04.2014 09:42
czy ta promocja w Lexum jeszcze trwa?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo