Jak wzmocnić pamięć i koncentrację? (Przyda się przed SESJĄ!)

Intensywnie pracujesz? Dużo się uczysz? Skorzystaj z prostych sposobów na wzmocnienie pamięci i koncentracji.
Jak wzmocnić pamięć i koncentrację? (Przyda się przed SESJĄ!)
06.01.2014

Do wysiłku intelektualnego trzeba się dobrze przygotować. Istnieją sposoby, dzięki którym staniemy się wydajniejsze, a nasza praca będzie przynosiła większe efekty. Choć może to brzmieć nieprawdopodobnie, mózg człowieka jest w stanie przetworzyć miliony informacji na sekundę. Czasem jednak nasze możliwości się obniżają, a nauka czy praca umysłowa przychodzą nam z trudem. Na szczęście nic straconego. Pamięć i koncentrację można wzmocnić.

Jesteś tym, co jesz

Dotyczy to również spraw związanych z wysiłkiem intelektualnym. Gdy intensywnie się uczysz albo nad czymś pracujesz, bardzo ważna jest zbilansowana dieta. Należy spożywać produkty bogate w witaminy i minerały, dzięki czemu przesyłane przez neuroprzekaźniki wiadomości będą docierały do mózgu szybciej. Pomogą w tym węglowodany złożone, które trawione są powoli, a które stanowią źródło niezbędnej do pracy mózgu energii. Szukaj ich w pieczywie pełnoziarnistym, owsiance, kukurydzy, kaszy, soczewicy, grochu, musli, brązowym ryżu, fasoli, otrębach, kiełkach czy ziemniakach.

Za prawidłową pracę mózgu odpowiada białko, które buduje wszystkie narządy ludzkiego ciała. Jego niedobór może zaburzyć koncentrację oraz negatywnie wpłynąć na pamięć. Na każdy kilogram masy ciała człowiek potrzebuje ok. 0,5 g białka, choć w okresie intensywnego wysiłku fizycznego i psychicznego to zapotrzebowanie może wzrosnąć. Najlepsze jest białko pełnowartościowe, które zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli te, których organizm nie wytwarza i muszą być dostarczane w pożywieniem. Źródła białka pełnowartościowego to mięso, drób, ryby, mleko, jajka, twaróg, ser (parmezan zawiera aż 40 proc. białka).

To też włącz do diety

Do prawidłowego funkcjonowania mózg potrzebuje żelaza, które m.in. bierze udział w transporcie tlenu do mózgu. Znajdziesz je w natce pietruszki, orzechach, rodzynkach, soi, czerwonym mięsie (zwłaszcza w wątróbce), zielonych warzywach, żółtku jajka, produktach zbożowych czy roślinach strączkowych.

- Wycisz się. Niektórzy twierdzą, że dobrze się im pracuje przy muzyce, ale uwaga: zdaniem badaczy nie pomaga ona w pracy umysłowej. „Słuchanie i uczenie się to dwie różne czynności. Gdy są wykonywane równocześnie, zbytnio obciążają nasz umysł” – zaznacza Lutz Jäncke z Uniwersytetu w Zurychu.

- Usuń ze swojego otoczenia przedmioty, które cię rozpraszają. Poproś domowników, aby ci nie przeszkadzali. Skup się na jednym zadaniu i przejdź do kolejnego dopiero wtedy, gdy skończysz poprzednie.

- Ucz się nowych umiejętności – udowodniono, że korzystnie wpływają one na pamięć i koncentrację. Może być to nauka języka obcego, gra na instrumencie itp.

Ewa Podsiadły-Natorska

kobieta

Doskonale na pamięć i koncentrację wpływa lecytyna, naturalna substancja niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego; jej działanie jest wszechstronne. Lecytyna obecna jest w żółtku jaja, rzepaku, soi, fasoli, orzechach włoskich, fistaszkach, wątrobie, kiełkach pszenicy. Lecytynę jako dodatek do żywności rozpoznamy po kodzie E322.

W diecie powinny się też znaleźć: kakao, orzechy laskowe, pomidory, winogrona, banany, brzoskwinie, drożdże (bogate źródło witamin z grupy B), suszone owoce, gorzka czekolada, szczypiorek, nasiona dyni, jogurty i kefiry, owoce morza, zdrowe oleje roślinne (lniany, rzepakowy, rydzowy, sojowy).

kobieta

Mózg będzie pracował jak należy, jeśli paliwo będzie mu dostarczane regularnie. Jeść trzeba co trzy, cztery godziny. Pamięć i koncentrację obniży również odwodnienie organizmu – każdego dnia należy przyjmować dwa litry płynów; ilość ta uwzględnia również wodę z soków, zup, owoców itp. Należy natomiast unikać słodyczy w nadmiarze i tłustego jedzenia – takie produkty obniżają koncentrację, sprzyjają ospałości i spadkom uwagi. Posiłki nie powinny być zbyt obfite.

Sen i ruch

Żeby umysł funkcjonował jak należy, niezbędny jest wypoczynek. Codziennie należy przesypiać 7-9 godzin; ważne, aby pokój, w którym śpimy, przed położeniem się do łóżka solidnie wywietrzyć. Dzięki nieprzerwanemu odpoczynkowi mózg się regeneruje i dotlenia. Jeśli w trakcie intensywnego wysiłku intelektualnego czujesz, że opadasz z sił, utnij sobie drzemkę, ale nie dłuższą niż 30 minut.

Konieczna jest aktywność fizyczna, chociażby w stopniu umiarkowanym. Najlepiej, żeby był to ruch na świeżym powietrzu, co zapewni twojemu organizmowi odpowiednią dawkę tlenu. Ruch to dobry sposób na przerwę i odreagowanie, jeśli dużo się uczysz albo intensywnie pracujesz.

Szybki spacer bardziej cię pobudzi niż kolejna filiżanka kawy lub napoje energetyczne. A jeśli mowa o kawie – uważaj! Organizm szybko się do niej przyzwyczaja, więc im więcej jej spożywasz, tym mniejsze jest jej pobudzające działanie. Lepiej pić zieloną herbatę, soki bez cukru oraz wodę.

Są jeszcze inne sposoby na wzmocnienie pamięci i koncentracji. Oto one:

- Rozwiązuj krzyżówki, sudoku, układaj puzzle itp. W ten sposób zmuszasz swój mózg do wysiłku, co jest dla niego najlepszym treningiem.

- Jak najwięcej czytaj. Dzięki książkom można przez długie lata zachować sprawność umysłową. Nawet czytanie dla przyjemności i relaksu pobudza do pracy neurony i tym samym pomaga utrzymać kondycję mózgu na wysokim poziomie.

Komentarze (19)

Ocena: 4.74 / 5
Moanka (Ocena: 5) 29.05.2018 10:38
Ja podpijam młodszej siostrze jej syropek na koncentrację - to właściwie jest sok owocowy z witaminami, ale bardzo dobry! nazywa się Rabenhorst na Pamięć i Koncentrację czy jakoś tak. W zeszłym roku sesja mi poszła super, więc w tym tak samo będę piła ten soczek :D
odpowiedz
jakanna (Ocena: 5) 17.11.2017 11:00
Sesje mam już dawno za sobą, ale ostatnio taka byłam rozkojarzona i zapominalska, że zaczęłam brać specjalny suplement herbaya z wyciągiem z miłorząbu japońskiego, żeby to poprawić, bo już sama ze sobą nie mogłam wytrzymać.
odpowiedz
fanfanka (Ocena: 5) 29.06.2017 14:49
spróbujcie sobie Rabenhorst na poprawę koncentracji - śmigasz potem jak burza! a sok jest naturalny, więc bezpieczny:)
odpowiedz
Wika (Ocena: 3) 12.04.2016 10:58
Dla mnie nie ma nic lepszego niż żeń- szeń. Ma wspaniały wpływ na koncentrację, dodatkowo dodaje sił witalnych i zwiększa odporność na stress. Wspomagam swój umysł trzema rodzajami tego korzenia z Gold żeń– szeń complex i właśnie takie jego działanie odczuwam. Jeszcze niedawno nie miałam siły na nic, nie mogłam się skoncentrować na pracy, już nie wspomnę o nauce, a obecnie nawet po 10 godzinach pracy nie mam problemu z koncentracją.
odpowiedz
Agnieszka (Ocena: 2) 28.01.2015 16:00
No no.. generalnie to wszystko są pierdoły, każdy o tym wie a mało komu sie chce to wszystko robić. Mi na koncentrację i stres pomaga Colostrigen w kapsułkach, a nie sudoku i olej rydzowy (co to jest w ogóle???;p)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo