Sposoby na biały uśmiech: PRAWDY I MITY

O naturalnym kolorze twoich zębów decydują geny, na które niestety nie masz wpływu. Możesz za to zmienić swoje nawyki i wspomóc się odpowiednimi produktami oraz poradą dentysty.
Sposoby na biały uśmiech: PRAWDY I MITY
15.06.2008

Żółte zęby nie dodają urody. Dobrze wiedzą o tym gwiazdy Hollywood, inwestujące olbrzymie pieniądze w ich wybielanie, prostowanie i masę innych zabiegów.

Dzisiaj mamy dla was kilka sposobów na rozjaśnienie uśmiechu - tych z apteczki babuni oraz prosto z kliniki stomatologicznej. Niestety te pierwsze, to w większości mity. Dlatego podajemy je ku przestrodze.

Hit nr 1 z gabinetu stomatologicznego - rozjaśnianie z zastosowaniem lamp. Bezbolesny zabieg, dobry dla osób oczekujących natychmiastowych rezultatów. Można dzięki niemu rozjaśnić zęby nawet o 5 tonów. Polega na naświetlaniu zębów, posmarowanych specjalnym preparatem, lampą emitującą światło o określonej długości fal. Zabieg trwa około godziny i kosztuje od 700 do 3000 zł - w zależności od liczby zębów, które chcemy wybielić.

Hit nr 2 z gabinetu stomatologicznego - nakładka od dentysty. Zadaniem lekarza jest wybór odpowiednio stężonego żelu i przygotowanie idealnie pasujących do kształtu szczęki nakładek. Należy je potem nosić przez miesiąc, dwa razy dziennie po 2 godziny albo zakładać na noc na 4 godziny. Za całość zapłacisz od 500 do 1000 złotych.

Uwaga: Zabiegi rozjaśniające z wykorzystaniem środków chemicznych są przeznaczone tylko dla osób, które ukończyły 16 lat. Mogą być szkodliwe także dla kobiet w ciąży. Po tego typu zabiegach zęby są nadwrażliwe przez około dwa dni - trzeba ten okres przetrwać, później wszelkie dolegliwości mijają. Poza tym przez co najmniej dwie godziny po wybielaniu nie wolno niczego pić ani jeść, a przez następnych 48 godzin nie należy palić papierosów i spożywać pokarmów, które mogą przebarwiać - takich jak kawa, buraki czy czerwone wino.

Domowe sposoby na wybielanie zębów niestety bardziej szkodzą, niż pomagają.

Mit nr 1: Soda wybiela zęby.

Soda oczyszczona jest składnikiem wielu wybielających past do zębów. Niektórzy jednak twierdzą, że mycie zębów szczoteczką namoczoną w sodzie przynosi dobre rezultaty. Niestety specjaliści są zgodni - ta metoda szkodzi, niszczy bowiem szkliwo.

Mit nr 2: Cytryna usuwa przebarwienia.

Kwasy zawarte w cytrynie zamiast oczyszczać i wybielać - szkodzą. Są bardzo agresywne i w efekcie prowadzą do powstawania ciemnych przebarwień, a nawet próchnicy.

Wniosek? W warunkach domowych po prostu utrzymujmy higienę jamy ustnej na odpowiednim poziomie. Dobra pasta, płyn do płukania oraz nici dentystyczne to już bardzo wiele. Specjalistyczne zabiegi, do jakich należy wybielanie, zostawmy stomatologom. Lepiej zainwestować. Na zdrowiu nie warto oszczędzać, bo likwidacja efektów ubocznych może okazać się bardziej kosztowna niż sam zabieg, na który pożałowaliśmy sobie kilkuset złotych.

Lilka Tylman

Zobacz także:

Co musisz wiedzieć przed założeniem aparatu ortodontycznego?

Na pytania naszych Czytelniczek odpowiada ortodonta.

Pozbądź się nieświeżego oddechu!  

Jeśli zdajemy sobie sprawę, że z naszym oddechem jest coś nie tak, instynktownie zamykamy się w sobie i unikamy towarzystwa. O wiele lepszym rozwiązaniem jest jednak znalezienie przyczyny tej przykrej dolegliwości.

Polecane wideo

Komentarze (53)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 31.07.2012 15:33
Używanie Białej Perły System w zupełności wystarczy aby mieć białe ząbki. Trzeba oczywiście pamiętać o regularnym myciu zębów. Białą Perłę można kupić w każdej aptece za ok 50 zł. Jeżeli chodzi o sodę to nie ryzykowałbym ponieważ można przesadzić z proporcjami i wtedy można sobie zaszkodzić. Kowal
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.08.2011 20:46
Tych domowych "babcinych" sposobów na białe zęby to ja się boję. Ja po preparat wybielający poszłam do apteki i tam polecono mi Białą Perłę. Ma podobno ten sam składnik, którego używają dentyści do wybielania, ale w mniejszym stężeniu. Pani farmaceutka ostrzegła mnie, że i tak może się pojawić nadwrażliwość, ale po kilku dniach zawsze ustępuje. Tak też rzeczywiście było. A zęby - po 3,5 tygodnia biaaaalutkie!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.05.2011 20:37
nitkuj codziennie i płucz płynami
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.11.2010 13:49
oj ja już bym wolała działający domowy i tani sposób
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.06.2009 16:45
Biała Perła to nie pasta do zębów tylko żel wybielający ;P
odpowiedz

Polecane dla Ciebie