Pracujesz na nocne zmiany? Uważaj - im więcej zarwanych nocy, tym większe ryzyko raka piersi!

Zła wiadomość dla pracownic takich branż, jak hotelarstwo czy gastronomia.
Pracujesz na nocne zmiany? Uważaj - im więcej zarwanych nocy, tym większe ryzyko raka piersi!
13.07.2013

Nie trudno dojść do wniosku, że styl życia i charakter pracy zawodowej wpływają na nasze zdrowie. Zbyt dużo obowiązków, nieprawidłowe odżywianie, brak aktywności fizycznej lub jej nadmiar, niesprzyjające warunki pracy, stres, nałogi – to wszystko wpływa niekorzystnie na kondycję naszego organizmu. Na długą listę niebezpiecznych zachowań i okoliczności, które negatywnie na nas wpływają dopisano właśnie kolejną pozycję. Mowa o pracy na nocną zmianę. Kanadyjscy badacze doszli do wniosku, że w przypadku kobiet zwiększa ona ryzyko zachorowania na raka piersi.

Wnioski te są alarmujące, ale nie oznacza to, że wystarczy przez kilka lat pracować jako kelnerka w całodobowym lokalu czy sprzedawczyni w sklepie nocnym, by obawiać się związanego z tym nowotworu. Ryzyko tej poważnej choroby drastycznie wzrasta w przypadku kobiet, które pracują na nocną zmianę systematycznie przez okres ponad 30 lat. W grupie pań wykonujących swoje obowiązki zawodowe nocą przez kilka czy kilkanaście lat nie stwierdzono takiej zależności – donosi tvp.info.

Badania przeprowadzone zostały na szeroką skalę. Porównano aktywność zawodową i stan zdrowia  ponad 1100 kobiet, które zachorowały na raka piersi i podobną grupę kobiet zdrowych. Okazało się, że co trzecia z nich była zmuszona do pracy na nocną zmianę. Nowotwór występował częściej u kobiet, których rytm dnia był zachwiany przez wiele lat.

Praca przez długi czas na nocną zmianę jest związana ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka piersi. Takie ryzyko występuje nie tylko u pielęgniarek, jak opisywano w większości poprzednich badań – czytamy we wnioskach z badania cytowanych przez tvp.info.

Które grupy zawodowe powinny zwracać szczególną uwagę na badania profilaktyczne? Najczęściej kobiety pracują w nocy w takich działach gospodarki jak wspomniana służba zdrowia, przemysł, hotelarstwo i gastronomia. Zdecydowanie najbezpieczniejsze pod tym względem są rolnictwo i rybołówstwo, ale większość z nas nigdy nie będzie miała z tymi dziedzinami nic do czynienia. Ryzyko zachorowania na raka piersi to jednak nie jedyne skutki uboczne pracy w nocy...

Praca na zmiany negatywnie wpływa również na nasz układ trawienny (następuje rozregulowanie organizmu), serce i krążenie. Tylko 10 proc. kobiet pracujących nocą nie zauważyło żadnych negatywnych skutków z tym związanych. Zdecydowana większość, bo 70 proc., reaguje w różny sposób (czasami czują się z tym komfortowo, innym razem nie), a 20 proc. było zmuszonych do zmiany pracy ze względu na zbyt duże obciążenie organizmu.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem już wcześniej stwierdziła, że zmianowy system pracy może wpływać na zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory. Na tej podstawie kilka lat temu kilkadziesiąt kobiet z Danii otrzymało nawet odszkodowania. Wszystkie pracowały nocą i zachorowały na raka piersi.

Polecane wideo

Komentarze (2)

Ocena: 5 / 5
bic (Ocena: 5) 13.07.2013 06:13
ja pracuje również na również na nocy w hotelarstwie w systemie zmianowym i nie polecam takiego trybu pracy, człowiek się szybciej męczy, zaziębia się częściej, i tyje na potęge, jak się nie zacznie ćwiczyć to po roku można się naprawde zdziwić, no ale co zrobić lepsza taka praca niż żadna
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie