Jakie pytania o zdrowie musisz zadać mamie?

Odpowiedzi pomogą ci lepiej zadbać o własne zdrowie i być może uniknąć wielu chorób w przyszłości.
Jakie pytania o zdrowie musisz zadać mamie?
24.05.2012

Sondaże nie pozostawiają żadnych złudzeń – Polki badają się od wielkiego dzwonu, a większość z nich nie robi tego w ogóle. Potrafimy wskazać aż 67 powodów, przez które unikamy regularnych badań. Najczęściej tłumaczymy się wstydem przed lekarzem, lękiem czy niedostateczną wiedzą np. na temat cytologii. Najwyższa pora zadbać zatem o własne zdrowie. Pierwszy krok, który powinnaś zrobić, to porozmawiać ze swoją mamą. Jej historia medyczna może ci bardzo pomóc, zwłaszcza że wiele niebezpiecznych chorób można odziedziczyć po rodzicach czy nawet dziadkach. Jaskra, choroby serca czy nowotwory jelit są chorobami, na które często zapadają członkowie tej samej rodziny. Oto twoje zdrowotne pytania do mamy.

Matka i córka

Czy w naszej rodzinie ktoś chorował na cukrzycę?

Uwarunkowania genetyczne nie odgrywają aż tak dużej roli w rozwoju cukrzycy typu 1. Predyspozycje genetyczne mogą ułatwić działanie czynnika wyzwalającego (np. infekcji wirusowej), co z kolei zapoczątkuje rozwój procesu autoimmunologicznego. Dopiero ten proces będzie bezpośrednią przyczyną choroby; dzieje się tak prawdopodobnie w większości przypadków cukrzycy typu 1.

Natomiast w sytuacji, gdy jedno z rodziców jest diabetykiem, ryzyko rozwoju cukrzycy u dziecka wynosi około 5 proc. (w przypadku choroby ojca) i 2,5 proc. przy chorobie matki. Gdy oboje rodziców jest chorych, istnieje aż 20 proc. prawdopodobieństwa, że ich dziecko także będzie chore na cukrzycę. Podejrzewasz, że masz cukrzycę? Lekarz może sprawdzić to poprzez badanie poziomu cukru we krwi.

Matka i córka

Inne pytania, które powinnaś zadać swojej mamie (związane głównie z kwestią dziedziczenia):

- Czy masz problemy z sercem?

- Czy członkowie naszej rodziny mają nadciśnienie?

- Czy kiedykolwiek cierpiałaś na zaburzenia odżywiania? Badania mówią, że skłonności do zaburzeń odżywiania można odziedziczyć.

- Kiedy zaczęłaś dojrzewać i kiedy weszłaś w okres menopauzy?

- Czy w naszej rodzinie były jakieś poważne choroby?

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Kolor oczu a choroby: Co komu grozi?

Na podstawie koloru oczu można przewidzieć chorobę.

Co robić w razie zatrucia?

Sprawdź, jak reagować w przypadku zatrucia czadem, grzybami czy e-papierosem.

Matka i córka

Jak czułaś się w ciąży?

Zapytaj swoją mamę, czy kiedykolwiek poroniła albo cierpiała na rzucawkę. Urodziła bliźnięta? Wszystkie te przypadki mogą powtórzyć się u ciebie. Genetyczne przyczyny poronienia są wynikiem nieprawidłowej liczby lub struktury chromosomów. Zaburzenia te mogą być dziedziczne, czyli przekazane przez któregoś z rodziców lub powstawać zaraz po zapłodnieniu. Jeśli chodzi o zatrucie ciążowe (gestozę) czy rzucawkę, według niektórych badań dolegliwość ta może być dziedziczona genetycznie. Zwiększone ryzyko pojawienia się stanu przedrzucawkowego istnieje również w ciąży wielopłodowej.

W przypadku bliźniąt, największą szansę na ich urodzenie mają kobiety, w których rodzinie występowały bliźnięta (zwiększona skłonność do powstawania ciąż bliźniaczych dwuzygotycznych jest prawdopodobnie dziedziczona przez kobiety, nawet jeśli nie odkryto jeszcze genu odpowiedzialnego za dziedziczenie tej skłonności. Warto jednak podkreślić, że występowanie bliźniąt w rodzinie ojca nie odgrywa żadnej roli). Zapytaj również mamę, czy miała uporczywe poranne nudności. Jeśli tak, jesteś trzykrotnie bardziej na nie narażona niż córki kobiet, które ich w ciąży nie miały – mówią badania norweskiego instytutu zdrowia. Podobnie może być zajściem w ciążę: jeżeli twoja mama miała z tym problem, jesteś w grupie podwyższonego ryzyka.

Matka i córka

Czy miałaś problemy ze wzrokiem?

Zarówno jaskra, jak i krótkowzroczność zazwyczaj się dziedziczy. Dr Rob Hogan zajmujący się chorobami oczu twierdzi, że prawdopodobnie będziesz potrzebowała okularów, jeśli jedno z twoich rodziców – albo oboje – również je noszą. „Ryzyko wzrasta, jeżeli twoi dziadkowie również nosili okulary” – zaznacza dr Hogan. Wiadomo również, że jaskra jest dziedziczna, a genetycy odkryli już trzy geny, które odpowiadają za jej daną postać. Badania mówią, że jeśli w naszej rodzinie ktoś cierpiał na jaskrę, choroba ta jest w 60-68 proc. dziedziczna. Odkryto także związki pomiędzy jaskrą a krótkowzrocznością. Otóż każdy, kto cierpi na krótkowzroczność, powinien zachować czujność, ponieważ przypadki jaskry wśród krótkowidzów są częstsze niż w grupie ludzi zdrowych.

Jesteś w grupie podwyższonego ryzyka? Badaj oczy co najmniej raz na dwa lata, zwłaszcza po 40. roku życia. Wykonaj badanie dna oka i poproś, aby okulista dokonał u ciebie pomiaru ciśnienia śródgałkowego.

Matka i córka

Czy chorowałaś na nowotwór?

Badania mówią, że nowotwory dziedziczne stanowią około 1 proc. wszystkich nowotworów. Powstają one najczęściej na drodze utraty funkcji genu supresorowego. Natomiast nowotwory powstałe w wyniku aktywacji onkogenu występują rzadziej. Do najlepiej rozpoznanych przypadków dziedziczenia nowotworów należą: rak sutka, rak jajnika, rak jelita grubego, rak rdzeniasty tarczycy i retinoblastoma. Rocznie w Polsce na raka piersi zapada około 11 tysięcy kobiet, z czego umiera ponad 4 tysiące. Rak piersi jest uwarunkowany dziedzicznie w około 5-10 proc. przypadków.

Pytanie z poradnika „Nowotwory dziedziczne” wydanego w ramach akcji „Policzmy się z rakiem”: „Moja mama miała złośliwego raka piersi, jej mama (moja babcia) także miała raka złośliwego. Czy może być ryzyko, że ja też go odziedziczyłam?”

Odpowiedź: „Istnieje takie prawdopodobieństwo, że jest to dziedzicznie warunkowany rak piersi. W takim przypadku wskazane jest, aby skontaktowała się pani z Onkologiczną Poradnią Genetyczną”. Badania mówią tymczasem, że rak szyjki macicy, w odróżnieniu od innych nowotworów dróg rodnych u kobiet, nie jest dziedziczny ani uwarunkowany genetycznie.

Polecane wideo

Komentarze (10)

Ocena: 5 / 5
Natasza (Ocena: 5) 16.12.2014 20:24
Jeśli były przypadki zachorowań na raka w rodzinie, proponuję dla własnego komfortu zrobić badanie genetyczne www.monogen.pl Dzięki temu dowiemy się jak często robić cytologię czy usg i jakie jest prawdopodobieństwo zachorowania na raka.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.05.2012 11:36
deliciousskinnn.blogspot.com
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.05.2012 21:37
mam -6,5 a wszyscy w mojej rodzinie maja super wzrok
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.05.2012 12:39
Ale wy jesteście dziecinne.Artykuł jest bardzo dobry,chodzi o to,aby interesować się zdrowiem w rodzinie,bo wiele chorób dziedziczymy. Nie traktujcie tak wszystkiego dosłownie!!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.05.2012 09:35
proponuje jeszcze zwrócić uwagę na to czy w rodzinie były przypadki zachorowań na SM, choroba ta często pojawia się co drugie pokolenie i uaktywnia się po 30 roku życia. Niestety nie jest uleczalna jednak można ją spowolnić gdy zostanie w odpowiednim czasie zdiagnozowana. Po za tym radzę raz w roku zafundować sobie pakiet badań dla kobiet kosztuje około 200zł ale w skali roku nie jest to cena przerażająca, co do badania wzroku wystarczy skorzystać z proponowanych przez salony optyczne bezpłatnych badań. Jeśli wyniki będą niepokojące wtedy już idziemy do okulisty. To niby oczywiste ale niestety NFZ wiele rzeczy nam utrudnia i dobrze, że są bezpłatne badania bo o skierowanie nie łatwo a jak się je dostanie to jeszcze pół roku w kolejce. Dziewczyny pamiętajcie, że do ginekologa nie musicie mieć żadnego skierowania!!!! Niektóre przychodnie o to pytają łamiąc prawo. Kobiety w ciąży i w okresie połogu oraz dziewczyny do 18 rż mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej nawet jeśli nie mają ubezpieczenia. O tym też wiele przychodni zapomina.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie