Kolor oczu a choroby: Co komu grozi?

Barwa tęczówki może wskazywać na ryzyko rozwinięcia się konkretnych chorób skóry.
Kolor oczu a choroby: Co komu grozi?
18.05.2012

Z pewnością każdy z nas dobrze zna powiedzenie, że oczy są zwierciadłem duszy. Wszystko wskazuje jednak na to, że już niedługo barwa tęczówki będzie kojarzyć się z czymś zupełnie innym, a mianowicie z… chorobami skóry. Badanie medyczne opublikowane w magazynie Nature Genetics wykazało bowiem, że kolor oczu może wskazywać, na jakie problemy zdrowotne jesteśmy narażeni.

Naukowcy z Wydziału Medycyny University of Colorado przeanalizowali najpierw geny powiązane z bielactwem – genetyczną chorobą skóry, zwaną także albinizmem, a następnie zbadali blisko 3000 osób cierpiących na tę dolegliwość. Okazało się wówczas, że 27 proc. chorych miało niebieskie oczy, 30 proc. zielone, a aż 43 proc. brązowe.

Niebieskie oczy

Wnioski są jednoznaczne. Niebieskoocy mają mniejsze szanse na to, by zachorować na albinizm, w przeciwieństwie do osób brązowookich, które są bardziej narażone na tę chorobę. Ludzie z brązowymi oczami znajdują się również w grupie zwiększonego ryzyka takich chorób, jak zapalenie tarczycy, cukrzyca insulinozależna, reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń – tłumaczy dr Richard Spritz.

Z kolei błękitno- i zielonoocy powinni bardziej obawiać się czerniaka. – Genetycznie bielactwo i czerniak są biegunowymi przeciwieństwami. Niektóre z tych samych wariacji genetycznych, które powodują, że człowiek jest narażony na zachorowanie na bielactwo, powodują, że jest mniej narażony na czerniaka i vice versa – wyjaśnia Spritz.

A Wy jaki macie kolor oczu?

Maja Zielińska

Zobacz także:

Łzawiły jej oczy, potem napuchł nos. Myślała, że ma alergię, okazało się, że to nowotwór!

19-latka sądziła początkowo, że jej dolegliwości to wynik nadwrażliwości na kosmetyki.

Plaga krótkowidzów na świecie: Ślepniemy przez czytanie książek i naukę?

Z roku na rok widzimy coraz gorzej.

Komentarze (68)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 26.05.2012 18:44
Albinizm nie jest chorobą, na którą można tak po prostu zachorować, bo jest uwarunkowany genetycznie! badzzdrowa.blogspot.com - zadbaj o swoje zdrowie krok po kroku!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.05.2012 10:15
po pierwsze na bielactwo nie mozna od tak zachorować! bielactwo to choroba która powstaje juz od pierwszych chwil zapłodnienia, mam na myśli ze to jest choroba genetyczna! polega na odpowiednim zmutowaniu genów obojga rodziców wiec drogi papilocie ja niebiesko oka kobieta nigdy nie bede ALBINOSEM! moje dziecko ma taką możliwość jeśli moje geny i geny mojego męża sie zmutują w odpowiedni sposób, i Drogi Papilocie albionsi mają oczy albo czerwone ( kompletny zanik barwnika powoduje ze widzimy malutkie żyłki) lub niebieskie jednak to nie jest taki błękit jaki widzimy na zdjęciu tylko rodzaj brudno, szarego mdłego koloru, Jeśli chcecie publikować pseudo medyczne artykuły to chociaż zweryfikujcie informacje!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.05.2012 14:48
Mam jedno oko niebiesko-zielone,drugie niebieskie z brązowymi plamkami o.o
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.05.2012 18:48
yyyy dziwne że najwięcej ludzi brązowookich bd mieli możliwość jakiejś pseudo nieudowodnionej choroby skoro większość ludności na świecie ma taki kolor oczu.... DEBILIZM !
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.05.2012 18:03
ALBINIZM TO CHOROBA GENETYCZNA nie można jej nabyć! radze weryfikować informację.....
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo