Plaga krótkowidzów na świecie: Ślepniemy przez czytanie książek i naukę?

Z roku na rok widzimy coraz gorzej.
Plaga krótkowidzów na świecie: Ślepniemy przez czytanie książek i naukę?
05.05.2012

Czy zauważyłaś ostatnio, że masz problemy z widzeniem? A może już od dłuższego czasu musisz nosić okulary lub szkła kontaktowe? Jeśli odpowiedź na te pytania jest twierdząca, to należysz do grona krótkowidzów, które – zdaniem naukowców – z roku na rok wciąż się powiększa.

- Problemy z widzeniem pojawiają się już w szkole. Wtedy właśnie u młodych ludzi zaczyna się ostatecznie kształtować budowa oka. Jednak oczy obciążone intensywnym czytaniem przy złym świetle rozwijają się nieprawidłowo, a to prowadzi do komplikacji – czytamy na Sforze. Z kolei BBC podaje przykład Azjatów, którzy aż w 80 proc. zmagają się z niedowidzeniem. - Mieszkańcy Chin, Japonii czy Korei Południowej stali się ofiarami etosu pracy, który obowiązuje w tych krajach. Młodzież intensywnie się uczy i spędza mało czasu na zewnątrz. To wszystko sprawia, że uczniowie widzą coraz gorzej.

Wszystkim osobom, które nie cierpią jeszcze na krótkowzroczność, okuliści zalecają więc spacery na świeżym powietrzu. Dostęp do naturalnego światła sprawia bowiem, że organizm produkuje dopaminę, a ta zapobiega wadom wzroku.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Oto bracia z syndromem Benjamina Buttona. Mają po 40 lat, a zachowują się jak dzieci!

Uwielbiają całymi dniami bawić się zabawkami. Płaczą, gdy coś nie idzie po ich myśli.

Nelly Shaheen: Jej ciało pokrywa rybia łuska arlekinowa! (BARDZO JEJ WSPÓŁCZUJEMY)

26-latka cierpi na rzadką chorobę genetyczną.

Komentarze (38)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 08.05.2012 23:54
Ta tyle lat ludzie czytali ksiazki i się uczyli i nagle bum, okazuje się że to nie zdrowe? juz lepiej niech zwalaja na oświetlenie, komputer, telewizor ect. Przecież teraz dzieci szybciej ucza sie korzystac z komputera niż czytać! (wiem bo moja bratanica tak ma). To nie najlepiej zwalić na to co zdrowe i wartosciowe czyli ksiazki bo wiadomo że papier i tusz druarski promieniuje oczy, a źle odbite światło od białej strony powoduje kompletna ślepotę, natomiast nadmiar wysiłku umysłowego podczas czytania jest naturalną przyczyną powstawania zaćmy. To nastepne co? Rakotwórcze warzywa i woda? nie jedzcie i nie pijcie bo umrzecie?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.05.2012 13:14
ja mam -1,5 i nie noszę okularów jeszcze xDD bo nie chce jakoś wytrzymam ;]
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.05.2012 23:34
ja mam zajeebisty wzrok (badam regularnie) a czytam bardzo dużo książek ;p to po prostu kolejna zachęta dla ludzi by dobrowolnie się ogłupiali
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.05.2012 18:29
dobrze ze nie czytam ksiażek a wzrok mam bardzo dobry:-D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.05.2012 02:30
ech, ze znajomymi śmiejemy się, że jedyna trwała rzecz, którą wyniosłyśmy ze studiów, to wada wzroku... przykre ale prawdziwe.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo