Nelly Shaheen: Jej ciało pokrywa rybia łuska arlekinowa! (BARDZO JEJ WSPÓŁCZUJEMY)

26-latka cierpi na rzadką chorobę genetyczną.
Nelly Shaheen: Jej ciało pokrywa rybia łuska arlekinowa! (BARDZO JEJ WSPÓŁCZUJEMY)
03.05.2012

Dwa razy dziennie - rano i wieczorem - Nelly Shaheen długo leży w wannie wypełnionej wodą. I choć kąpiel kojarzy się wielu ludziom z przyjemnym relaksem, dla 26-latki moczenie ciała jest medyczną koniecznością – kobieta cierpi bowiem na rzadką chorobę genetyczną, zwaną rybią łuską arlekinową.

Nelly Shaheen

- Całą powierzchnię ciała pokrywają łuski hiperkeratotycznego naskórka o kształcie rombów i wielokątów, które są oddzielone od siebie czerwonymi rozpadlinami. Ich ułożenie przypomina kostium arlekina, stąd nazwa tej jednostki chorobowej. Oprócz tego chorzy najczęściej przychodzą na świat z niską masą urodzeniową oraz z wywinięciem warg i powiek – tłumaczą medycy na łamach Birmingham Post.

Nelly Shaheen

Zazwyczaj w wyniku utraty wody i nieprawidłowej termoregulacji, noworodek chory na Harlequin ichthyosis, umiera w ciągu tygodnia. Nic zatem dziwnego, że Nelly Shaheen została już okrzyknięta najstarszą kobietą w Wielkiej Brytanii, która żyje z tą dolegliwością.

Nelly Shaheen

- Ludzie zazwyczaj gapią się na mnie na ulicy, bo myślą, że zostałam poparzona – mówi w jednym z wywiadów 26-latka. – Właśnie z tego powodu zdecydowałam się wystąpić w kilku programach telewizyjnych i opowiedzieć o swojej chorobie. Zbyt mało osób orientuje się na czym polega to schorzenie i jak ciężko z nim żyć. Chciałabym zatem zwiększyć świadomość społeczną i jednocześnie udowodnić na swoim przykładzie, że nawet z najcięższą chorobą można się pogodzić i być szczęśliwym.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Urodziła się z gigantycznym guzem wątroby – po porodzie była napuchnięta jak balon!

Na szczęście ta dramatyczna historia ma pomyślny finał.

On ma zaledwie 20 lat, a wygląda na 160! Winna oczywiście jest straszna choroba - progeria!

Dean Andrews starzeje się osiem razy szybciej od nas.

Komentarze (24)

Ocena: 5 / 5
Anna (Ocena: 5) 24.06.2013 13:08
Ostatnio widziałam film o niej. Kilka dni temu na kanale TV 4. Bardzo mądra dziewczyna, optymistycznie nastawiona do życia. Ma ładne zęby. Prowadzi W-F z młodzieżą w jakiejś szkole. Pomyślałam, że ci wszyscy, piszący,że to potwór a nie człowiek są beznadziejni.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.05.2012 07:33
Zauważyliście ze takie rzadkie choroby nagłaśniają zawsze tylko w kilku krajach indie chiny wielka brytania no moze i czasami usa....
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 04.05.2012 17:06
piękno człowieka to nie tylko jego fizyczność, trzeba zajrzeć głebiej aby je dostrzec
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.05.2012 17:02
najważniejsze jest to , że żyje i , że jest szczęśliwa :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.05.2012 20:19
Dziwne że w tytule nie ma "kobieta ryba" jak to Papilot ma w zwyczaju '-_-
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo