Gruźlica znów atakuje: Zmutowane PRĄTKI są ODPORNE na wszystkie leki! Są już w PL?

Czy światu grozi powtórka z przeszłości?
Gruźlica znów atakuje: Zmutowane PRĄTKI są ODPORNE na wszystkie leki! Są już w PL?
19.01.2012

Jeszcze do niedawna wydawało się, że gruźlica jest chorobą w pełni uleczalną, a koszmar dawnych lat, kiedy to śmiertelne prątki dziesiątkowały całe narody już nigdy się nie powtórzy. Okazuje się jednak, że nie możemy spać spokojnie.

Specjaliści poinformowali właśnie o pojawieniu się na świecie zmutowanego szczepu gruźlicy. Zarazek XDR-TB jest całkowicie odporny na wszelkie leki.

Choroba rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie. Najwięcej przypadków zachorowań wykryto w Bombaju w Indiach. Tamtejsze służby epidemiologiczne odnotowały już pierwsze śmiertelne ofiary lekoopornej gruźlicy.

Niewykluczone, że już niedługo zmutowane prątki dotrą również do naszego kraju – przewidują polscy lekarze . Miejmy jednak nadzieję, że naukowcy szybko wynajdą środek zwalczający groźnego zarazka. W przeciwnym razie, grozi nam olbrzymie niebezpieczeństwo.

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Niemcy: Urodziły się czworaczki jednojajowe (Wszystkie maluchy są identyczne!)

Takie narodziny zdarzają się raz na 13 milionów. Oto Laura, Sophie, Jasmin i Kim. Najlżejszy z noworodków waży 980 gramów, a najcięższy...

Przełom w leczeniu raka skóry? Wynaleziono krem, który w pół godziny likwiduje nowotwór!

Pierwsze badania nad nowym specyfikiem przyniosły rewelacyjne wyniki.

Komentarze (15)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 20.01.2012 06:29
Nie wiem kto pisze te artykuły. ODPORNYM można być będąc człowiekiem i ma to związek z dobrze działającym układem immunologicznym, natomiast bakterie są OPORNE na antybiotyki. Zapamiętajcie to sobie raz na zawsze.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.01.2012 21:44
lecze sie teraz na jebana angine przez ktora nic nie jem i nawet sliny nie moge polknac wiec juz mnie jebie ta cala gruzlica i tak wszyscy umrzemy pozdro.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.01.2012 11:36
XDR-TB jest już w Polsce od dawna, tylko po prostu występuję rzadziej niż "zwykła lekowrażliwa gruźlica" i szczep MDR-TB(można go nazwać średnio opornym). Groźny jest nowy szczep zwany szczepem "Beijing" -pojawił się niedawno(pierwotnie wywodzi się z Chin) i jego leczenie jest bardzo nieprzewidywalne. Gruźlica jest naprawdę poważnym problemem, a najgorsze jest to ,że jest trochę ignorowana- dużo osób myśli o niej w kategorii "zapomnianej choroby". Do osoby , która napisała to: "ja pierdziele gdyby w laboratoriach, w nasa i w innych jeszcze nieznanych nam miejscach nie bawili sie w eksperymenty to nie byloby mutacji , ktore sa niewyleczalne. Przeciez bakterie nie robia sie nagle mutacja dziesiec tysiecy razy.. Trzeba samemu sie jakos przed tym bronic.." Zanim zaczniesz wypisywać takie głupoty poczytaj sobie o Horyzontalnym Transferze Genów u bakterii, oporności na antybiotyki- których ludzie nadużywają, a to powoduje selekcjonowanie w środowisku bakterii opornych. Sami tą selekcję stale zapewniamy. Bakteria jako organizm jednokomórkowy może szybko przystosowywać się do zmiennych warunków. Poza tym w środowisku bakterie żyją zazwyczaj w tzw. "biofilmach" lub konsorcjach,(skupiskach w skrócie), a na biofilmy antybiotyki praktycznie nie działają. Nawet w twoim organizmie codziennie powstają spontaniczne mutacje, które są usuwane i może Cię to zdziwi, ale powstają nagle(np. podczas replikacji DNA). Ludzie zastanówcie się zanim coś napiszecie- bo piszecie głupoty:/
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.01.2012 11:21
nie ma szczepionki na gruzlice
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.01.2012 11:03
ja pierdziele gdyby w laboratoriach, w nasa i w innych jeszcze nieznanych nam miejscach nie bawili sie w eksperymenty to nie byloby mutacji , ktore sa niewyleczalne. Przeciez bakterie nie robia sie nagle mutacja dziesiec tysiecy razy.. Trzeba samemu sie jakos przed tym bronic..
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo