Zagadki ludzkiego ciała

Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe? Czy paznokcie i włosy rosną po śmierci? Czemu wszystkie noworodki mają niebieskie oczy?
Zagadki ludzkiego ciała
05.01.2012

Nasz organizm to bardzo skomplikowany twór. Naukowcy od lat badają jego niezwykle złożoną strukturę. I chociaż współczesna medycyna rozwija się w zawrotnym tempie, to jednak pewne właściwości naszego organizmu wciąż budzą spore kontrowersje. Nad zagadkami ludzkiego ciała głowił się ostatnio serwis odkrywcy.pl. Oto, co udało się ustalić...

Dlaczego po długiej kąpieli nasza skóra dziwnie się marszczy?

To pytanie z pewnością nurtuje wielu wielbicieli wodnych atrakcji. Niektórzy obawiają się wręcz, że zjawisko to może w jakiś sposób negatywnie oddziaływać na naszą skórę. Czy rzeczywiście powinniśmy mieć powody do niepokoju?

Wyraźne fałdy, które pojawiają się na palcach nawet po pięciominutowym kontakcie z wodą to nic innego jak efekt skurczu mięśni gładkich. Naukowcy dowiedli, że to niezwykłe zjawisko jest ściśle związane z naszym przystosowaniem ewolucyjnym - informuje portal odkrywcy.pl

Gdy nagle zmieniają się warunki atmosferyczne, w tym przypadku wzrasta wilgotność, nasz układ nerwowy reaguje w odpowiedni sposób. Pomarszczone opuszki palców mają poprawić nasze odruchy bezwarunkowe takie, jak na przykład chwytność, a tym samym pomóc przetrwać w niesprzyjających okolicznościach natury.

ziewanie

Dlaczego, gdy patrzyczy na ziewające osoby, my również odruchowo zaczynamy wykonywać tę samą czynność?

To pewne, ziewanie udziela się w towarzystwie. Gdy widzimy ziewające osoby, możemy być pewni, że my również za chwilę będziemy wykonywać tę samą czynność. Skąd jednak bierze się ten nagły, zbiorowy odruch?

Okazuje się, że wszystko dzieje się tutaj za sprawą szczególnej sieci komórek nerwowych, zwanych „komórkami lustrzanymi”. Pobudzają się one do pracy zawsze wtedy, gdy obserwujemy zachowania innych.

Ten niezwykły proces w naszym mózgu to nic innego jak swoiste odbicie lustrzane tego, co widzimy. Gdy ktoś z naszego towarzystwa ziewa, nasze neurony lustrzane uruchamiają ten sam proces, zachęcając nas do naśladownictwa. Podobny efekt zachodzi również wtedy, gdy widzimy kogoś uśmiechniętego lub płaczącego.

noworodek

 Wszystkie noworodki mają niebieskie oczy - skąd bierze się ta dziwna prawidłowość?

Wydawałoby się, że kolor oczu nowo narodzonego dziecka powinien być taki sam, jak barwa tęczówki jednego z jego rodziców. Nie trudno jednak zaobserwować, że wszystkie noworodki mają wyłącznie niebieskie oczy. Skąd to dziwne zjawisko?

Okazuje się, że wszystkiemu winna jest melanina, która we wczesnym okresie życia człowieka, nie jest jeszcze w pełni „dojrzała”. Dopiero z czasem, pod wpływem światła, pojawia się koloryzujący pigment. Wcześniej, przez tęczówkę prześwituje barwnik znajdujący się w głębszych warstwach oka.

Właściwy, ostateczny kolor oczu malucha ustala się dopiero w ciągu pierwszego roku. Jest to oczywiście cecha zdeterminowana genetycznie.

paznokcie

Czy paznokcie i włosy rosną po śmierci?

Trudno tak naprawdę stwierdzić, skąd wzięło się przekonanie, że nieboszczykowi jeszcze po śmierci rosną włosy i paznokcie. Zagadnienie to obrosło zresztą w wiele niewiarygodnych legend i mitów. Czy jest w nim trochę prawdy?

Niekoniecznie! Po śmieci krążenie krwi ustaje, a zatem najpóźniej po kilkunastu godzinach od zgonu nie jest możliwa żadna aktywność wzrostowa ludzkich tkanek. Skąd wzięło się więc to dziwne przekonanie?

Niektórzy twierdzą, że jest to związane z utratą wody w momencie śmierci i tym samym szybkim kurczeniem się skóry. I dlatego właśnie, patrząc na nieboszczyka można odnieść wrażenie, że w jakiś „cudowny” sposób rosną mu włosy i paznokcie.

Źródło: Odkrywcy.pl

Opracowała Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Tajemniczy Pacjent Zero: To on przyczynił się do wybuchu epidemii AIDS w USA i Europie

Kim był mężczyzna, który do dziś cieszy się tak niechlubną sławą?

26-letnia Katie Dell jest UCZULONA NA WODĘ. Każdy prysznic to dla niej horror!

Alergia utrudnia jej higienę osobistą, drobna mżawka zmusza do pozostania w domu, własne łzy sprawiają ból.

łaskotki

Dlaczego człowiek nie może sam się połaskotać?

Zagadkę tę próbował rozwiązać nawet Karol Darwin. Dopiero jednak współczesnym badaczom udało się ustali prawdziwą przyczynę tego zjawiska.

Nie możemy sami się połaskotać z bardzo prostego powodu. Nasz mózg doskonale odróżnia bodźce, które zapewniamy sobie sami, od tych które wywołane są przez czynniki zewnętrzne.

Jak czytamy w portalu odkrywcy.pl: Podczas samodzielnego łaskotania ludzki móżdżek wysyła do kory czuciowej informację o miejscu, które poddane zostaje bodźcom. Sygnał ten dociera tam jeszcze przed dotknięciem ciała.

Teraz już wiadomo, dlaczego w łaskotaniu najbardziej liczy się element zaskoczenia!

Komentarze (69)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 09.06.2012 12:18
Huba Buba śmierć za jutra - Jeżeli to przeczytałeś twoja matka jutro zginie chyba że wkleisz to do 5 innyc-ja wpisuję bo się boję
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.06.2012 23:06
co to za obraz?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.06.2012 23:05
co to za obraz?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.01.2012 01:42
a murzyńskie niemowlęcia? też mają niebieskie?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.01.2012 11:43
Również sądzę że po śmierci paznokcie i włosy rosną. Słyszałam historię o młodej dziewczynie która zmarła niedlugo przed swoim ślubem, pochowano ja w białej sukni ślubnej. Niedlugo po pogrzebie bo kilka tygodni z jakichś przyczyn ekshumowano jej zwloki, jej matka mówiła że córka miala dluższe paznokcie, włosy, na twarzy jakby meszek i plamę na brzuchu w związku z rozkladającymi się wnętrznościami.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo