Efekty uboczne bycia WCZEŚNIAKIEM - przeczytaj, jeśli urodziłaś się przed terminem!

Jak się objawiają?
Efekty uboczne bycia WCZEŚNIAKIEM - przeczytaj, jeśli urodziłaś się przed terminem!
14.12.2011

W dzisiejszych czasach rodzi się coraz więcej wcześniaków. Większość dzieci udaje się na szczęście uratować dzięki współczesnej medycynie, jednak rodzice często nie zdają sobie sprawy, jak poważne konsekwencje dla mózgu ich dziecka może mieć przedwczesny poród.

Jak dowiedli naukowcy z Uniwersytetu w Groningen, wcześniaki są m.in. dwukrotnie bardziej narażone na zaburzenia w zachowaniu od maluchów, które urodziły się we właściwym terminie. - W przypadku chłopców te problemy najczęściej objawiają się agresją, a u dziewcząt stanami lękowymi – informuje serwis Sfora.pl. Zdaniem psychologów dzieje się tak na skutek uszkodzeń we wciąż rozwijającym się mózgu, kiedy to płód jest zbyt wcześnie oddzielony od łożyska.

Lekarze dodają również, że epidemia przedwczesnych porodów spowodowana jest przede wszystkim otyłością kobiet oraz faktem, że w coraz późniejszym wieku decydują się na dziecko.

Michalina Żebrowska

Zobacz także:

Co zdradzają dziecięce rysunki?

Kartka zamazana, pusta albo kolorowa – malowidła twojego dziecka nie są dziełem przypadku.

Zemsta 3-latka: Za pomocą worka mąki zamienił cały dom w ruinę! (Śmieszne VIDEO)

Kto to wszystko posprząta?

 

Polecane wideo

Komentarze (37)
Ocena: 5 / 5
Wcześniak. (Ocena: 5) 13.07.2015 21:47
Obecnie mam 19 lat. Urodziłam się w 6,5 miesiącu tylko z 2pkt, waga 1,150. Musiałam leżeć 2 miesiące w inkubatorze, abym doszła do normalnej wagi. Mam problemy z pamięcią i koncentracją, w szkole mi słabo idzie z nauką. Nie umiem szybko liczyć, ogólnie matematyka bardzo kuleje u mnie. Czasami w głowie słyszę jakieś głosy, czasem także rozmawiam sama ze sobą. Do sklepu muszę chodzić z kartką, ponieważ mam słabą pamięć. I do tego jeszcze mi od małego doszedł problem z kręgosłupem. Powiem tak, wcale nie jest fajnie być wcześniakiem, gdyby to ode mnie zależało to na pewno urodziłabym się normalnie w 9 miesiącu.
odpowiedz
Wcześniak (Ocena: 5) 06.02.2013 15:36
A ja mam dziś 36 lat i też jestem wcześniakiem z końca 6 miesiąca waga 1200. Skutki wcześniactwa odczuwa się do końca życia. Wszystko jest nie tak, lęki, słabsza wydolność oddechowa, niższa waga, więc nie wierze że ktoś urodzony w 6 miesiącu jest taki sam jak w 9 miesiacu. 6 miesiąc to jeszcze nie ukształtowany mózg do końca, inne narządy też. Ktoś pisze że jest wcześniakiem i zyje normalnie, a może tak mu się tylko wydaje? Bo nie wie co to znaczy być normalnym dzieckiem urodzonym o czasie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.09.2012 17:14
Ja jestem wcześniakiem aż o 3 miesiące. Mam lekkie zaburzenia zaniki pamięci, ale nie jestem pewna czy to akurat przez wcześniactwo.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.06.2012 12:24
Huba Buba śmierć za jutra - Jeżeli to przeczytałeś twoja matka jutro zginie chyba że wkleisz to do 5 innyc-ja wpisuję bo się boję
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.12.2011 20:42
ja tam jestem wcześniakiem i nie mam żadnych z tych objawów
odpowiedz

Polecane dla Ciebie