Dlaczego boli brzuch? (Guma do żucia, pasta do zębów, szklanka wody - OTO NIEKTÓRZY WINOWAJCY)

Żucie gumy, antybiotyki, zmiany hormonalne – to tylko niektóre z nich.
Dlaczego boli brzuch? (Guma do żucia, pasta do zębów, szklanka wody - OTO NIEKTÓRZY WINOWAJCY)
21.08.2011

Nieprzyjemne uczucie ciężkości w żołądku, ból brzucha i wzdęcia to dolegliwości, które spotykają każdego człowieka. Często są one skutkiem przejedzenia bądź też określonych stanów emocjonalnych, których doświadczamy. Bywa jednak i tak, że powody naszego problemu są nieco bardziej prozaiczne...

Wzdęcia może wywołać nawet wypicie szklanki zwykłej, niegazowanej wody. Kiedy zrobimy to szybko, wraz z napojem do żołądka przedostaną się duże ilości powietrza. Nadmiar gazów w brzuchu spowodować może również... żucie gumy. Tutaj także, połykamy duże ilości powietrza, które, docierając do przewodu pokarmowego, wywołują nieprzyjemne doznania. Poza tym guma do żucia zawiera substancję, która dodatkowo wzmaga procesy fermentacyjne w jelitach i w ten sposób problem ze wzdęciami się powiększa.

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że również zdrowa dieta może przyczynić się do wywołania nieprzyjemnych dolegliwości. Warzywa i owoce to idealne spulchniacze. Jedzenie ich w dużych ilościach nie pozostaje obojętne dla naszego organizmu. Podobnie jest z produktami bogatymi w błonnik. Chociaż wszędzie mówi się o ich dobroczynnym wpływie na organizm, to jednak pomija się przy tym zwykle możliwość wystąpienia bólu brzucha i ciężkości w żołądku.

Kolejnym ukrytym sprawcą żołądkowych dolegliwości są przemiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. Nieprzyjemne uczucie wzdęcia zwykle towarzyszy nam podczas miesiączki. Wszystko za sprawą zwiększonego w tym czasie poziomu progesteronu. Powoduje on, że nasze mięśnie brzucha nie potrafią się rozluźnić.

Niekorzystnie na nasz organizm działają również wszelkie antybiotyki. Oprócz szkodliwych drobnoustrojów niszczą one całą florę bakteryjną znajdującą się w naszym brzuchu. To właśnie brak „dobrych bakterii” powoduje wzdęcia i zaparcia. Wyjałowiony organizm nie produkuje bowiem odpowiedniej ilości substancji trawiennych, a zalegająca w brzuchu żywność zaczyna po prostu fermentować. Jedynym skutecznym lekarstwem jest w tym przypadku dążenie do wyrównania gospodarki kwasowo-zasadowej w naszym organizmie.

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

30-stka na karku, a zęby wciąż krzywe? Aparat ortodontyczny wypada nosić w każdym wieku!

Aparaty ortodontyczne warto nosić – nie tylko po to, by mieć hollywoodzki uśmiech, ale także by ująć sobie lat!

Wynaleziono lek zwalczający wszystko – od grypy po wirusa HIV! (Będzie przełom w medycynie?)

To największe odkrycie naukowców od czasów rozpowszechnienia penicyliny.

Polecane wideo

Komentarze (12)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 22.12.2019 14:10
O boże to jest prawda ale wiecie to zależy od osoby j czasu bo ja normalnie żuje gumy i nic mnie nie boli ale jak rano raz na czczo raz jedną wzięłam to potem taki ból miałam jak nigdy z tą wodą rano to rzeczywiście bywają czasem lekkie wzdęcia ale to nie to samo co po gumie cały brzuch mi wywaliło naprawdę
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.08.2011 20:27
zgadzam się ! ja mam sraczkę jak umyje zęby, wezmę miętową gumę lub zjem warzywo czy owoc. Bardzo się o to martwiłam, ale widzę że to "normalne", ale to jest straszne!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.08.2011 17:10
mi brzuch wywala jak wypije chociaż pół szklanki wody. ; / wieczorem mam na około pępka o 10 cm więcej niż rano. ludzie mi mówia ze to wygląda jak bym w ciązy była.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.08.2011 16:52
Mnie często boli po paście do zębów :P
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.08.2011 10:05
mnie boli brzuch po antbiotykach, gumach do żucia, szklance wody ale tylko rano jak nic wczesniej nie jadłam, albo jestm bardzo gnłodna, albo pomadce z samego rana
odpowiedz

Polecane dla Ciebie