30-stka na karku, a zęby wciąż krzywe? Aparat ortodontyczny wypada nosić w każdym wieku!

Aparaty ortodontyczne warto nosić – nie tylko po to, by mieć hollywoodzki uśmiech, ale także by ująć sobie lat!
30-stka na karku, a zęby wciąż krzywe? Aparat ortodontyczny wypada nosić w każdym wieku!
15.08.2011

Kiedyś zarezerwowane tylko dla dzieci, dziś z powodzeniem stosowane u dorosłych. Jeszcze niedawno powód do wstydu, teraz modny gadżet, z dumą prezentowany przez gwiazdy. Aparaty ortodontyczne warto nosić – nie tylko po to, by mieć hollywoodzki uśmiech, ale także by ująć sobie lat. Bo ortodoncja może więcej niż najlepszy przeciwzmarszczkowy krem!

Tom Cruize, Gwen Stefani, Nicolas Cage, Cameron Diaz – to tylko niektóre z gwiazd, które piękny uśmiech zawdzięczają ortodoncji. Celebryci bez wstydu i oporu noszą  aparaty ortodontyczne i to wcale nie dlatego, że są modne. - Nowoczesne techniki prostowania zębów spektakularnie poprawiają urodę, są też skutecznym zabiegiem odmładzającym – mówi  dr Iwona Gnach-Olejniczak, stomatolog, założycielka UNIDENT UNION Dental Spa we Wrocławiu. To dlatego większość pacjentów, zgłaszających się do niej w sprawie prostowania zębów, to nie dzieci, ale osoby dorosłe. – W dzieciństwie nie przeszli prawidłowego leczenia ortodontycznego, teraz przychodzą po pomoc, bo już wiedzą, że krzywe zęby to także forma zaniedbania, znacząca tyle samo co pomięta koszula czy poplamiony krawat – dodaje.

Prosta droga do urody

Stłoczone, krzywe zęby wyglądają po prostu nieładnie – to banał. Mało oczywiste jest natomiast to, że za sprawą nowoczesnego aparatu ortodontycznego można uzyskać poprawę rysów twarzy, a nawet młodszy wygląd. Co jeszcze ważniejsze, niewłaściwa, archaiczna ortodoncja na pewno pogorszy naszą fizjonomię i doda nam lat. 

Najnowsze techniki ortodontyczne, cieszące się popularnością na świecie, to metody nieekstrakcyjne, czyli niewymagające usuwania zębów, a koncentrujące się na poprawie profilu twarzy pacjenta. – Poprzez zastosowanie zamków samoligaturujących oraz specjalnych technik ortodontycznych, które w naturalny sposób powodują rozbudowę kości wyrostków zębodołowych, stłoczone zęby ustawiają się w równe, harmonijne łuki bez potrzeby ekstrakcji i stosowania dodatkowych aparatów na podniebieniu – tłumaczy dr Gnach-Olejniczak. Wyglądamy lepiej nie tylko dlatego, że mamy równe zęby. Rozbudowane łuki lepiej podpierają wargi i policzki, w efekcie nasze usta stają się pełniejsze, a twarz zyskuje młodzieńczy, atrakcyjny  wygląd. Efekt anti-aging  jest tutaj nie do przecenienia, ponieważ poprawę rysów twarzy uzyskujemy na stałe.

aparat ortodontyczny

Tradycyjne techniki ortodontyczne nakazują usuwanie zębów niemal w każdym przypadku (czwórki dolne i górne). - Tego typu ekstrakcje u pacjenta o regularnych rysach prowadzić będą zawsze do spłaszczenia profilu, zapadnięcia środkowej części twarzy, opadania konturów policzków oraz "ciemnych korytarzy" w uśmiechu (tzw. wąski uśmiech). W efekcie nasza twarz bez solidnego podparcia będzie się też szybciej starzeć – wyjaśnia stomatolog i podsumowuje, że ortodoncja jest lepsza niż niejeden przeciwzmarszczkowy krem.

Ortodontyczna ścieżka zdrowia

Ale o zgryz powinno się dbać nie tylko z powodów estetycznych. Niewłaściwe ułożenie zębów, ich nadmierne stłoczenie może powodować próchnicę, ponieważ trudniej jest czyścić zęby z zalegających resztek jedzenia. Nieprawidłowe kontakty międzyzębowe skutkują szybszym ścieraniem się zębów, ich nadwrażliwością, mają wpływ na złą pracę stawów skroniowo-żuchwowych, co z kolei prowadzi do bólów głowy, karku i pleców. Okazuje się, że nawet leczenie kanałowe zęba to niekiedy efekt wady zgryzu, a nie powikłań próchnicy. Nie mówiąc już o paradontozie. – Za sprawą odpowiednio zastosowanych technik ortodontycznych zrotowane, wysunięte z łuku zęby powracają na miejsce i pionizują się. Dzięki temu przestają się chwiać, zmniejszają się kieszenie kostne i dziąsłowe, a stan przyzębia radykalnie się poprawia – mówi Iwona Gnach-Olejniczak i dodaje, że dla ludzi cierpiących na choroby przyzębia taka terapia to często jedyna skuteczna forma leczenia paradontozy.

 

aparat ortodontyczny

Oczywiście aparat ortodontyczny nie leczy sam, jest narzędziem w ręku doświadczonego lekarza, który dobiera najlepszą kurację do konkretnego, indywidualnego przypadku. – To jak w przypadku Formuły 1, nie wystarczy technologia, bo bez genialnego kierowcy nawet supermaszyna nie dojedzie pierwsza na metę – tłumaczy stomatolog.

Technologiczny wyścig  do sukcesu

Ale technologia też ma znaczenie. Ta najnowsza - samoligaturująca - stawia na naturalne, zbalansowane siły biologiczne. Systemy samoligaturujące zamykają łuk w szczelinie zamka za pomocą specjalnej klapki, zamiast przywiązywać go gumką (ligaturą). – Odpowiednie ich zastosowanie skraca czas leczenia i zwiększa komfort pacjenta – tłumaczy  dr Iwona Gnach-Olejniczak.  – Nie dochodzi do intensywnych  tarć, a pacjent nie odczuwa bólu. Łatwiej też jest mu utrzymać higienę jamy ustnej, bo nie ma problemów z usuwaniem osadu. Co najważniejsze, efekty leczenia widać w większości przypadków po kilkunastu miesiącach – dodaje. Efektowna metamorfoza bez botoksu i skalpela dodaje uroku i odejmuje lat. Wiedzą o tym gwiazdy, wiemy już także i my – bo aparaty są już nie tylko zarezerwowane dla małolaty.

Zobacz także:

Gdy zimne i ciepłe napoje sprawiają ból... Jak leczyć nadwrażliwość zębów?

Niemal połowa ludzi na całym świecie odczuwa dyskomfort podczas spożywania zimnych lub gorących potraw spowodowany nadwrażliwością zębów.

10 dietetycznych mitów

Czy banany naprawdę tuczą, a herbatki przeczyszczające odchudzają? Jak działa słodzik oraz ile kalorii ma alkohol?

Polecane wideo

Komentarze (72)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 25.11.2014 09:57
Czy ktoś zamawiał nakłądki od doktora Rojka? Chodzi mi o nakładki prostujące na zęby, tzw system CA.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.10.2012 20:42
jak mam mieć takie brudne zęby jak na zdjęciu, to to jest bardzo słaba reklama
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.07.2012 23:18
mam 33 lata, nosiłam aparat 7 lat, niestety nie cieszę się pięknym uśmiechem gdyż pani ortodonta myślała jakby tu zarobić na mojej buzi niestety efekt opłakany brak drugich zębów, gdzie trójki były przerabiane na dwójki, uzębienie wróciło prawie do stanu z przed założenia ich, szczeka dolna ucieka mi na prawo, to jest mój największy kompleks, teraz boję się stomatologów i ortodontów, boję sie gdyż mam wrażenie że liczą się pieniądze a nie dobro pacjenta, czy ktoś mi pomoże??? boję że pora raz kolejny zostanę oszukana, tylko że tym razem nie będę mieć już uzębienia,(poznań)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.01.2012 09:53
Szanowni Państwo Z wadami zgryzu można, a nawet trzeba walczyć niezależnie od tego czy mamy dziesięć, trzydzieści czy pięćdziesiąt lat. Krzywe uzębienie jest bowiem bardziej narażone na próchnicę czy choroby przyzębia, nadmiernie ściera się podczas jedzenia, a także zaburza pracę stawów skroniowo-żuchwowych, co z kolei prowadzi do bólów głowy, karku i pleców. Wielu z nas obawia się jednak, że na założeniu na zęby metalowych elementów ucierpi nasza uroda. Tymczasem dziś istnieje wiele sposobów na prostowanie zgryzu, które nie wiążą się z koniecznością założenia rzucającego się w oczy metalowego aparatu. Zamki – najbardziej widoczną część łuku korekcyjnego – wykonuje się obecnie z różnych materiałów. Najmniej zauważalne klamry zrobione są z porcelany lub kryształu. Dorośli zgłaszają się do specjalisty nie tylko ze względów zdrowotnych. Wiele osób chce za pomocą pięknego uśmiechu poprawić sobie samopoczucie i urodę. Dzięki leczeniu ortodontycznemu wyglądamy lepiej nie tylko dlatego, że mamy równe zęby. Wyrównane uzębienie lepiej podpiera też policzki i wargi i nadaje kształt naszej twarzy. Poznańskie Centrum Stomatologii Candeo
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.08.2011 11:13
Też nosiłam aparat przez 3 lata, nie miałam jakos specjalnie krzywych zębow po prostu byly wysunięte do przodu, aparat to wszytsko naprawił i teraz mam uśmiech względnie ładny. Polecam najgorsza jest w tym wszytskim cena - kolosalna. Powiem tak najlepiej dzieciaczkom zakładać apart gdy jeszcze jest on w jakims stopniu refundowany i kluczową rolę odgrywa tu także znalezienie dobrego zakładu z wykwalifikowanymi lekarzami! Jeśli chodzi o ból to był znośny pobolało przez 2 dni, a potem spokój. Jednak najwieksza zaleta? Człowiek nie boi się już dentystypo tym co przeszedł u ortodonty!;D
odpowiedz

Polecane dla Ciebie