PORADNIK: Co zapakować do wakacyjnej apteczki?

Gorączka, biegunka, katar czy zapalenie gardła nie omijają nas nawet podczas wakacji. Aby nie tracić upragnionego urlopu na poszukiwanie apteki, warto zabrać ze sobą podręczną apteczkę.
PORADNIK: Co zapakować do wakacyjnej apteczki?
05.07.2011

O wakacyjną apteczkę powinniśmy zadbać przed każdą podróżą, a szczególnie przed urlopem w tropikach. Trudno tam o znalezienie sprawdzonego lekarza i dostępnych w Polsce leków. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i nerwowego szukania medykamentów, warto wcześniej zaopatrzyć się w apteczkę, która sprawdzi się w walce z nieprzewidzianymi dolegliwościami żołądkowymi oraz pomoże załagodzić swędzenie po ukąszeniu czy opanować ból głowy i gardła.

Leki przeciw dolegliwościom żołądkowym – wyjeżdżając do krajów egzotycznych warto zaplanować swoją podróż kilka dni naprzód, chroniąc narażoną na działanie obcych bakterii naturalną florę jelit. Pomoże nam to ustrzec się przed popularną klątwą faraona, szczególnie niebezpieczną w odniesieniu do najmłodszych. Skuteczną metodą prewencji jest przyjmowanie raz dziennie przez 5 dni przed wyjazdem oraz przez pierwsze 5 dni podróży jednej dawki leku probiotyku. Dobrze przebadany na tę okoliczność jest Enterol 250®, który spokojnie może być podawany dzieciom od 1 miesiąca życia.

Lekarstwa przeciwbólowe – paracetamol czy ibuprofen przydadzą się, jeżeli wystąpi ból głowy, ból zęba czy inna dolegliwość. Nie zapominajmy również o lekach rozkurczowych, szczególnie pomocnych przy bólach brzucha u dorosłych i dzieci.

Płyny nawadniające - to konieczność, gdy na wakacje zabieramy ze sobą pociechy, nasza apteczka powinna dodatkowo zawierać. Płyny zapobiegają odwodnieniu i konieczności ewentualnego leczenia szpitalnego. Trzeba wiedzieć, że wszystkie mają smak słony, dlatego przed podaniem dziecku powinny być bardzo schłodzone, inaczej maluch może odmawiać ich wypicia.

Leki przeciwinfekcyjne – zmiana klimatu czy klimatyzacja w hotelu mogą przyczynić się do osłabienia organizmu i pojawienia się infekcji. W takiej sytuacji może pomóc zwykła aspiryna.

Środki opatrunkowe – podczas wycieczek i wakacyjnych zabaw w gronie rodzinnym nie trudno o otarcia i skaleczenia, dlatego w każdej letniej apteczce powinien znaleźć się płyn dezynfekujący, jałowa gaza do przemywania i zabezpieczania ran oraz wodoodporne plastry. Przyda się też specjalna maść przyśpieszająca gojenie ran i otarć, a także poparzeń słonecznych.

Uwaga na owady – ukąszenia po komarach czy innych owadach mogą być bardzo bolesne, zwłaszcza dla dzieci, więc przed urlopem warto się zaopatrzyć w preparaty, które zmniejszą obrzęk po ukąszeniu i złagodzą ból.

Niespodziewane problemy zdrowotne są w stanie popsuć urok każdej letniej przygody. Zabranie ze sobą podstawowych leków i środków opatrunkowych może pomóc w opanowaniu nagłych dolegliwości, a przede wszystkim pozwoli poczuć się bezpieczniej podczas wakacyjnego wypoczynku.

Zobacz także:

Co powinnaś wiedzieć przed wyjazdem zagranicznym?

Zanim zaplanujesz urlop – zwłaszcza zagraniczny – koniecznie sprawdź wiarygodność organizatora. Przekonaj się również, co zrobić, jeśli biuro podróży zbankrutuje.

W pensjonatach and Bałtykiem nie ma juz wolnych miejsc!

W tym roku kurorty nad polskim morzem przeżyją prawdziwe oblężenie turystów! Jeśli chcesz skoczyć do Mielna czy Juraty, już teraz zaklepuj sobie miejsca!

Komentarze (5)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 25.07.2011 13:39
ize5BQ enftvymmcxtw
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.07.2011 16:42
sDQmAV ojrivplgzoxe
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.07.2011 06:22
Umm, are you really just giving this info out for nhtiong?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.07.2011 22:13
prezerwatywy przede wszystkim
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.07.2011 13:37
fajne porady
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo