Zostań dawczynią szpiku, nie bądź obojętna

Hasła typu: białaczka, szpik, przeszczep budzą w nas przestrach. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że możemy podarować życie.
Zostań dawczynią szpiku, nie bądź obojętna
31.08.2008

Białaczka to choroba, która powoduje zmiany we krwi i nie wiadomo skąd się bierze. W szpiku kostnym powstają trzy podstawowe elementy krwi: czerwone krwinki, które przenoszą tlen i dwutlenek węgla, białe krwinki, odpowiedzialne za obronę przed infekcjami i płytki krwi, które umożliwiają jej krzepnięcie.

Istotą białaczki jest namnażanie się niedojrzałych krwinek określonego rodzaju. Chore komórki nie dojrzewają, ale i nie umierają. Ich liczba ciągle wzrasta, nie pozwalają się rozwijać zdrowym krwinkom. W końcu szpik kostny jest przepełniony i te nieprawidłowe komórki, zwane blastami, dostają się do obiegu krwi, a wraz z nią do różnych narządów: wątroby, śledziony, węzłów chłonnych, płynu mózgowo-rdzeniowego, nerek, gonad. W efekcie prowadzi to do uszkodzenia organów.

Objawy białaczki nie są charakterystyczne. Jednak stałe osłabienie, spadek masy ciała, częstsze infekcje, bladość, wybroczyny, skłonność do siniaczenia czy niezidentyfikowana gorączka powinny skłonić każdą z nas do badań kontrolnych!

W ostatnich miesiącach wstrząsnęła nami śmierć Agaty Mróz. Mimo udanej operacji, sportsmenka zmarła na infekcję. Przeszczepiony szpik kostny nie zdążył zadziałać. Jednak rozpoczęta przez Agatę wielka kampania na rzecz oddawania szpiku trwa. Dołączając do banku dawców szpiku, można bezinteresownie uratować komuś życie.

Jak zostać dawcą?

Po zarejestrowaniu danych osobowych w rejestrze, potencjalny dawca zostanie zbadany, by wykluczyć choroby, które mogłyby go dyskwalifikować. Następnie zostanie pobrana próbka krwi w celu oznaczenia antygenów HLA.

Jeżeli w którymś z ośrodków zajmujących się przeszczepianiem szpiku znajduje się pacjent oczekujący na przeszczep szpiku, który posiada identyczne antygeny HLA, dawca zostanie powiadomiony o konieczności zgłoszenia się do jednego z ośrodków. Po wykonaniu kolejnych badań potencjalny dawca zostanie poproszony o wyrażenie zgody na pobranie szpiku.

Szpik do przeszczepienia pobiera się w szpitalu, w znieczuleniu ogólnym. Komórki krwiotwórcze można pozyskać także z krwi obwodowej (czyli uzyskanej z naczyń krwionośnych: żylnych, włośniczek bądź tętnic) - wtedy procedura separacji odbywa się w trybie ambulatoryjnym i nie wymaga znieczulenia ogólnego. Następnego dnia po oddaniu szpiku dawca może być wypisany do domu.

Zabieg pobrania szpiku do przeszczepu jest bezpieczny i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia dawcy. Komórki szpiku ulegają stałej regeneracji, dzięki czemu ubytek szpiku zostaje bardzo szybko wyrównany. Przeszczepienie szpiku od niespokrewnionego dawcy jest anonimowe i nieodpłatne. Po roku znowu można zostać dawcą, ale nie więcej niż 3 razy w życiu.

Ty też możesz zostać dawcą. Podstawowe kryteria to wiek: 18 – 50 oraz ogólny stan zdrowia.

Przeciwwskazania do bycia dawcą:

 • zakażenie wirusem HIV;
 • gruźlica;
 • cukrzyca;
 • astma;
 • zawał serca;
 • zakażenie wątroby typu B i C;
 • padaczka;
 • nadciśnienie;
 • ciąża;
 • łuszczyca;
 • masz świeży tatuaż (musi upłynąć co najmniej rok od jego wykonania).

Polecane wideo

Komentarze (57)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 08.10.2010 13:57
Ludzie jak chcecie zostac dawcami to chociaz przeczytajcie co tu jest napisane!! "Po zarejestrowaniu danych osobowych w rejestrze" czyli nikt nie bedzie po was dzwonił i prosił tylko macie ruszyc tyłki i sie zarejestrowac (5min). Dla kogos kto naprawde chce komus uratowac zycie poczytanie kilku artykułow i zarejestrowanie sie to chyba nie jest az tak wielkie poswiecenie????!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.12.2009 19:39
od dziecka mam bardzo delikatną łuszczycę,-poza tym okaz zdrowia i rzadka grupa krwi ,bardzo chciałabym zostac dawcą szpiku mam 30 lat
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.10.2009 09:36
Boli jak cholera. Miałam operacje do której potrzebowali troche mego szpiku i mi go pobrali z kości bodajże biodrowe (z tyłu), 2 miesiące mnie strasznie bolało a oni się nie chcieli przyznać że to zrobili dopiero pielęgniarki mi to wytłumaczyły. Swój szpik zostawię dla swoich krewnych, może to egoistyczne ale jestem bardzo wrażliwa na ból. Krew oddaje.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 22.03.2009 18:19
mam 18 lat, jestem honorowym dawcą krwi. Kiedy to zrobiłam pierwszy raz, czusłam niesamowite uczucie pomagania komuś, ratowania życia. dlatego chę tez zostać dawcą szpiku ale nie wiem, gdzie się zgłosić. Napiszcie na maila: [email protected]
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.03.2009 18:19
mam 18 lat, jestem honorowym dawcą krwi. Kiedy to zrobiłam pierwszy raz, czusłam niesamowite uczucie pomagania komuś, ratowania życia. dlatego chę tez zostać dawcą szpiku ale nie wiem, gdzie się zgłosić. Napiszcie na maila: [email protected]
odpowiedz

Polecane dla Ciebie