Medycyna niekonwencjonalna - szarlataństwo czy skuteczna metoda leczenia?

W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o medycynie holistycznej. Czy jest skuteczna?
Medycyna niekonwencjonalna - szarlataństwo czy skuteczna metoda leczenia?
15.04.2011

Lekarstwa, poważne zabiegi, operacje – medycyna znalazła sposób na przywrócenie nam zdrowia. Nie oznacza to jednak, że nie ma innych metod, które mogłyby pomóc chorym. Stale rozwijającą się dziedziną jest medycyna niekonwencjonalna.

medycyna niekonwencjonalna w opinii większości lekarzy jest bezwartościowa, ma jednak rzesze zwolenników, których zdaniem naturalne metody leczenia mogą być znacznie bardziej skuteczne od tradycyjnych. medycyna niekonwencjonalna to również medycyna holistyczna, dla której ważna jest nie tylko sama choroba, ale również jej przyczyny. CzŁowiek traktowany jest jako całość, a lekarz próbuje wyleczyć pacjenta, kładąc nacisk na jego wymiar fizyczny, mentalny, duchowy oraz emocjonalny. Bardzo ważne są tutaj elementarne prawa natury, które stają się podpowiedzią dla lekarzy w procesie uzdrawiania chorego.

Holistyczne początki

Nie od dziś wiadomo, że postawa chorego ma niebagatelny wpływ na stan jego zdrowia. Im organizm silniejszy, im więcej wiary na wyzdrowienie w człowieku, tym skuteczniejsze i krótsze staje się leczenie. Właśnie na tym bazuje medycyna holistyczna. Już na początku naszego stulecia grecki lekarz Galen badał raka i notował emocje chorego pacjenta – kładł przy tym nacisk na relacje między rakiem a depresją. Znacznie później, bo w latach 70. XX wieku na jednym z europejskich uniwersytetów ogłoszono studium dotyczące czynników psychologicznych, które były jednymi z elementów poprzedzających zapadnięcie na konkretną chorobę. Wyniki studium wykazały, że przed postawieniem diagnozy zbadano najpierw psychikę i charakter pacjenta. Zwolennikiem medycyny holistycznej był również twórca homeopatii Samuel Hahnemann. medycyna holistyczna czerpie z nauk, a więc również z przysięgi Hipokratesa. Zakłada ona, że "w zdrowym organizmie nie będzie chorego narządu".

Cztery systemy

medycyna holistyczna, mówiąca, że organizm jest łańcuchem połączonych ze sobą naczyń, składa się z czterech łączących się w całość systemów. Pierwszy z nich, system homeostatyczny, to podstawowy system leczenia, który funkcjonuje od naszych narodzin. Chodzi o automatyczne uruchamiania układu wewnętrznej kontroli i harmonii. W ten sposób organizm może funkcjonować. System kuracyjny wykorzystuje czynniki zewnętrzne, które maja przywrócić organizmowi prawidłowe działanie. Zgodnie z medycyną holistyczną czynniki te muszą być jednak zgodne z naturą. W ten sposób kuracja wspomaga medycynę klasyczną. Kolejny system – psychosomatyczny – polega na rozwijaniu świadomości i rozumieniu siebie, dlatego zależy wyłącznie od naszej inicjatywy. System czwarty stawia na rozwój duchowości, który pomaga zachować wewnętrzną harmonię. Bardzo ważna jest tutaj również motywacja, sumienie i wrażliwość. medycyna holistyczna podkreśla znaczenie więzi z Bogiem (bez względu na religię i kulturę, w której się wychowaliśmy).

medycyna niekonwencjonalna

Klucz do sukcesu

Zaleta medycyny holistycznej jest fakt, że do jej praktykowania nie jest wymagana żadna fachowa wiedza. Chory może zgłębiać ją sam, bez konsultacji z lekarzem, chociaż ich rola również jest bardzo duża. Jeśli chcesz zagłębić się w medycynę holistyczną, musisz przede wszystkim nauczyć się rozpoznawać swoje emocje. Pamiętaj, że te negatywne mają bardzo duży wpływ na twój stan i mogą utrudnić powrót do zdrowia. Pielęgnowanie pozytywnych uczuć i optymizmu są krokiem w kierunku pokonania choroby. Najgorsze, co możesz zrobić, to utracić wiarę w wyzdrowienie. Dbaj o swoją kondycję psychiczną – od stanu twojego umysłu zależy, w jakim czasie uda ci się pokonać chorobę. Jeśli będziesz zestresowana, podłamana, pesymistycznie nastawiona do życia, utrudnisz pracę lekarzowi. Fizyczność jest z psychiką związana, ponieważ człowiek funkcjonuje jako jeden organizm, a jedna sfera ma wpływ na drugą.

Specjaliści pomogą

Na tym założenia medycyny holistycznej się nie kończą. Jej nadrzędnym celem jest dążenie do równowagi między wszystkimi sferami. Zdaniem zwolenników medycyny holistycznej jest to najważniejsze w przypadku chorego. Oczywiście, wśród ludzi znajdują się zarówno osoby nerwowe, jak i wyciszone. Żadna kondycja psychiczna nie jest jednak ostateczna i trzeba dążyć do osiągnięcia harmonii. Bardzo duży wpływ na stan zdrowia chorego mają również jego bliscy i ich nastawienie. Jeśli jednak czujesz, że ani ty, ani twoi krewni nie możecie wykrzesać z siebie wiary i pozytywnych myśli, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. W Polsce przybywa terapeutów i pedagogów zrzeszonych w instytutach i centrach medycyny holistycznej, którzy stosują najnowsze techniki terapeutyczne i diagnostyczne. Co ważne, metody, po które sięgają, są całkowicie bezpieczne.

Człowiek, nie choroba

Igor Pietkiewicz, autor książki "Medycyna nowej ery" zwraca uwagę, że założeniem medycyny holistycznej jest leczenie pacjenta, a nie choroby. Chodzi o to, żeby człowiek odkrył w obie takie cechy, jak zrozumienie, współczucie i akceptacja. – Holistycznie patrzący lekarz lub terapeuta pamięta, że do gabinetu nie przychodzi nerwica lękowa, epizod depresyjny, schizofrenia, nadczynność tarczycy, zaparcie ani migrena, ale człowiek: czująca istota, która ma problemy, smutki, frustracje i obawy zauważa Igor Pietkiewicz. Zadaniem lekarza jest zatem nie tylko przywrócić mu zdrowie, ale również harmonię duszy i umysłu. Chory potrzebuje bowiem wsparcia, które w połączeniu z leczeniem są najskuteczniejsze w walce z chorobą.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Uzdrawiająca moc biżuterii: Jakie kamienie i metale szlachetne nosić, by walczyć ze zdrowotnymi dolegliwościami?

Złoto, miedź, diament – jak na nasz organizm wpływa noszenie metali szlachetnych?

Telemedycyna – dbaj o zdrowie, nie wychodząc z domu!

Ta gałąź medycyny rozwija się od ponad 50 lat. Wciąż jest jednak owiana tajemnicą.

Polecane wideo

Komentarze (15)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 15.11.2019 19:21
Miałam wszystko. Leczylam sie w Warszawie, potem w Lodzi. Troche pomoglo, nie mogli zdjac mi uczulenia na kurz, twierdzili, ze stad bierze sie problem. Pozniej oklazalo sie, ze to problem jelit, biorezonans nie pomogl mi w tej kwestii. bralam krople epam i leczylam sie w Żorach u Iwony Zielińskiej. problem zniknal, po 5 latach meczarni skad takie dolegliwosci, leki na recepte tez mi nie pomagaly, na chwile schodzilo i potem zdwojona sila. znajoma polecila mi iwonke i bardzo jestem zadowolona.
odpowiedz
EwuniaA (Ocena: 5) 24.05.2019 11:00
Medycyna naturalna nie była by wykorzystywana przez tysiące lat gdyby nie działała. Tak samo jak dieta i witaminy. Taki sposób leczenia jest dużo skuteczniejszy niż obecnie wszechobecna chemia. Ja oprócz ziół i akupunktury stosuje jeszcze Laminine (laminina-opinie.pl) wykonaną z naturalnych kwasów. Dzięki niej nie choruję i czuję się świetnie.
odpowiedz
MErcia (Ocena: 5) 26.04.2019 14:40
Medycyna naturalna była stosowana od dawna i dalej jest z wielkim powodzeniem. Od lat korzystam z jej mocy lecząc się w Trea w Warszawie. Nie zawsze trzeba łykać garściami tabletki lecząc się "normalnie", bo istnieją metody lepsze i równie skuteczne.
odpowiedz
Marysia (Ocena: 5) 28.06.2018 11:46
Od wielu lat leczę się w centrum medycyny naturalnej Trea i jestem okazem zdrowia, co potwierdzają systematycznie wykonywane badania. Żeby być zdrowym nie trzeba faszerować się antybiotykami, bo wyrządzimy swojemu organizmowi więcej szkody niż pożytku.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.09.2011 18:02
mam w rodzinie 5 letnią dziewczynkę z autyzmem.Była pacjęntką CZD,gdzie zdiagnozowano chorobę. Teraz mala jest leczona w instytucie med.cholistycznej.jeśli przyjac,ze autyzm to uposledzenie,to czy można mówic o leczeniu?Nie mówie juz o pieniądzach,które w tym instytucie trzeba zostawić.Za ostatnie badania mi.krwi trzeba było zaplacić 2.500zet.Dziecko przestawiono na dietę,która wyklucza wszystko,co potrzebne jest dziecku do rozwoju i życia.Mała jest stale glodna.Zastanawiam się jaki wpływ może mieć dieta na to upośledzenie,przecież zadna dieta świata nie zmieni wadliwych chromosomów czy komórek mózgowych.Dziecko pozostanie upośledzone,więc po co je dodatkowo dręczyć,w dodatku za straszne pieniądze.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie