Czy elektronika zabija?

Nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez telefonu, mikrofali czy komputera. Uzależnienie od cudów techniki bywa jednak niebezpieczne dla zdrowia. Na trudne pytania odpowiada nasz zaufany ekspert.
Czy elektronika zabija?
28.08.2008

Czy częste rozmowy przez telefon komórkowy mogą powodować chroniczne bóle głowy albo inne dolegliwości?

"Centralny układ nerwowy jest niezwykle wrażliwy na bodźce z zewnątrz, w tym również na promieniowanie elektromagnetyczne, emitowane przez komórki. Udowodniono, że codzienne, wielogodzinne rozmowy przez telefon mogą być przyczyną zmęczenia, rozdrażnienia, trudności w zasypianiu oraz bólów głowy. U mężczyzn częste korzystanie z komórki prowadzi do problemów z płodnością".

Czy używanie komórki może wywoływać raka?

"Instytut Onkologii w Pittsburghu wydał ostatnio specjalny komunikat dotyczący wstępnych wyników badań nad oddziaływaniem pola elektromagnetycznego na mózg człowieka. Wynika z niego, że korzystanie z telefonów komórkowych może sprzyjać powstawaniu nowotworów mózgu".

Czy są sposoby na bezpieczne korzystanie z telefonów komórkowych?

"Ważne, abyś używała komórki w otwartej przestrzeni. W zamkniętym pomieszczeniu lub aucie promieniowanie wzrasta. W samochodzie zawsze korzystaj z zestawów słuchawkowych i głośnomówiących. Na noc wyłączaj komórkę lub trzymaj ją z dala od sypialni. Jeśli wymieniasz telefon, kup model o niskim współczynniku SAR. Jest to wartość określająca natężenie energii absorbowanej przez organizm. Wskaźnik ten nie powinien przekraczać 2 watów/kg".

Czy wielogodzinne korzystanie z komputera jest niezdrowe?

"Tak. Zarówno komputer, jak i monitor emitują kilka rodzajów niebezpiecznego promieniowania: cieplne, elektromagnetyczne i ultrafioletowe. Poza tym, wszelkie urządzenia komputerowe wysuszają i elektryzują otaczające nas powietrze. Może to powodować swędzenie spojówek, przekrwienie gałek ocznych oraz podrażnienie błony śluzowej gardła. W sklepach dostępne są już specjalne okulary z filtrem odbijającym promienie ultrafioletowe. Podczas intensywnej pracy przed komputerem zakraplaj oczy i 2 - 3 razy dziennie używaj sprayu nawilżającego do gardła i nosa. Na pocieszenie dodam, że nowoczesne ekrany LCD są znacznie bezpieczniejsze od tych starego typu".

Wiele mówi się o szkodliwym działaniu mikrofali. Ile w tym prawdy?

"Jedzenie przygotowywane w kuchence mikrofalowej jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Zagrożenie niesie tylko bezpośrednie oddziaływanie mikrofali na człowieka. Najlepiej, abyś sprawdziła szczelność drzwiczek w swojej kuchence".

Jakich urządzeń elektronicznych powinny wystrzegać się kobiety w ciąży?

"Jeśli spodziewasz się dziecka, w ogóle nie używaj kopiarki. W czasie pracy toner emituje niebezpieczne gazy, m.in. ozon".

Polecane wideo

Komentarze (36)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 09.07.2011 14:47
Kolejna porcja pseudonaukowego bełkotu... A co do raka mózgu, to większość z was nie musi się go obawiać. Chyba wiadomo dla czego...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.12.2010 23:13
Wieksze spustoszenie w waszych organizmach robi GMO i CHEMTRAILS, ale tego przeciez nikt nieuzywa na codzien ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.08.2008 22:14
Ponoć pomaga postawienie przy monitorze lub ekranie telewizora pojemniczka, miseczki z solą jodowana. Przyciąga negatywne dla organizmu jony.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.08.2008 21:29
No ja komy (dwa mam) mam non toper wlaczone.. i jak spie to pod poduszka trzymam.. ;|
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.08.2008 14:16
Dzisiaj wszystko jest szkodliwe .. :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie