Uwaga na NOWALIJKI! Wczesnowiosenne warzywa mogą być nawet rakotwórcze!

Apetyczny szczypiorek i rzodkiewki, mięsiste pomidory, świeża sałata, chociaż kuszą wiosną ze wszystkich straganów, to jednak wcale nie są takie dobre dla naszego zdrowia.
Uwaga na NOWALIJKI! Wczesnowiosenne warzywa mogą być nawet rakotwórcze!
24.03.2011

Wraz z nadejściem wiosny na wszystkich staganach i bazarkach pojawia się coraz więcej nowalijek. Świeże warzywa uwodzą swoim wspaniałym wyglądem i cudownym smakiem. Każdy z nas, chcąc odzyskać siły po długiej i wyczerpującej zimie, stara sie jeść ich jak najwięcej. Wydaje się przecież, że taka świeżutka kalarepka czy ogórek to doskonałe źródło składników odżywczych.

Okazuje się jednak, że te cudowne wiosenne "witaminki" wcale nie są takie zdrowe. Według lekarzy powinniśmy bardzo uważać na zielone nowilijki, których wiosną jest przecież pod dostatkiem na placach targowych i w supermarketach. Specjaliści ostrzegają przed szkodliwym wpływem tych wczesnych warzyw na nasz organizm. Zawierają one bowiem w sobie mnóstwo azotanów i azotynów, wykazujacych działanie rakotwórcze.

Wiosenne warzywa hodowane są w sztucznych warunkach. Nowalijki dojrzewają w szklarniach, gdzie mają mało światła, za to nawozi się je od rana do nocy substancjami chemicznymi, by przyspieszyć ich wzrost. Często nieprawidłowo przechowywane zaczynają wytwarzać coraz więcej niekorzystnych dla naszego zdrowia związków. Spożywanie takich warzyw może więc sprzyjać nawet rozwojowi nowotworów.

Sezonowe warzywa, chociaż bardzo dorodne i na pierwszy rzut oka wyglądające jak okazy zdrowia, w rzeczywistości naszpikowane są bardzo dużą ilością chemii. Nie należy więc spożywać ich zbyt często. Co najważniejsze jednak, nie powinniśmy podawać ich dzieciom.

Czasem warto zaczekać do lata, kiedy do warzywa i owoce będą dojrzewały już w pełnym słońcu...

Karina Hefner

Zobacz także:

Uzdrawiająca moc biżuterii: Jakie kamienie i metale szlachetne nosić, by walczyć ze zdrowotnymi dolegliwościami?

Sprawdź, jak poszczególne kamienie i metale działają na nasz organizm!

NEGATYWNE SKUTKI NADMIERNEJ HIGIENY: To prawda, że "częste mycie skraca życie"!

Kupujemy coraz więcej produktów do dezynfekcji i odkażania. Wypowiedzieliśmy swoistą wojnę zarazkom – jednak czy było warto?

Komentarze (18)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 23.05.2011 16:17
ten art to zwykła manipulacja - jeszcze specjalnie pogrubiacie wątki z tekstu... Żenada!!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.03.2011 20:28
e tam wszystko jest szkodliwe nie tylko warzywa ale to czlowiek by musial nic nie jesc w ogole nie wychodzic z domu bo to spaliny itd bzdura ja tam jem z wlasnego pola nawet zerwane nie umyte a jestem zdrowiutka :) jem wszystko nawet z targowiska czy supermatrketu przeciez jesc cos trzeba juz nie przesadzajmy i tak wszyscy umrzemy kazdy w swoim czasie na jakas chorobe czy cos.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.03.2011 19:20
Wiedza papilota o uprawie warzyw jest zerowa. Proponuję się douczyć lub zająć tematami o których macie pojęcie zamiast wypisywać brednie o zawartości ' azotanów i azotynów'. Rzucanie pustymi hasłami typu ' naszpikowane bardzo duża ilością chemii' jest bezcelowe i nie ma żadnej wartości merytorycznej. Żenujące!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.03.2011 19:10
tylko bedziemy wode pić i to wszystko
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.03.2011 18:13
mówią: trzęsienia ziemi, wybuch słońca, wulkany doprowadzą nas do wymarcia i ogólnego kataklizmu.. a prawda jest taka, że stopniowo sami siebie wpędzamy do grobów tą wszechobecną chemią rozszerzającą choroby. nie ma co obwiniać natury. najgorsze jest to, że to wszystko jest działaniem w pełni świadomym..
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo