Jak zwalczyć chrapanie?

Jeśli codziennie rano dowiadujesz się, że minionej nocy po raz kolejny dałaś popisowy koncert chrapania, koniecznie przeczytaj o tym, jak walczyć z tą wstydliwą dolegliwością. A może nasze porady przydadzą się twojemu mężowi, który w czasie snu wydaje dźwięki na miarę głośnego odkurzacza?
Jak zwalczyć chrapanie?
27.11.2008

1. Wylecz katar i zatoki

Jeśli chrapanie nie towarzyszy ci od dawna, a pojawiło się nagle, w czasie jesiennych przeziębień, to być może jest to pamiątka po niewyleczonym katarze lub zapaleniu zatok. Jak najszybciej udaj się do lekarza, aby zalecił ci odpowiednią kurację udrażniającą nos – wówczas chrapanie powinno zniknąć.

2. Zrezygnuj z poduszki

Wysokie poduszki powodują, że w czasie snu mamy problemy z wydobywaniem powietrza z płuc, a w efekcie, zaczynamy chrapać. Zrezygnuj więc z dużych, pierzastych poduszek na rzez płaskich jaśków.

3. Przejdź na dietę

Jeśli masz nadwagę, jest ona najbardziej prawdopodobną przyczyną chrapania, ponieważ zbyt gruba szyja nie pozwala na swobodny przepływ powietrza przez tchawicę. Czujesz, że nie podołasz diecie? Zacznij ćwiczyć!

4. Zaszyj piłki w piżamie

Wszyj w bluzkę od piżamy (na wysokości łopatek) 2 piłeczki pingpongowe. Dzięki temu będzie ci niewygodnie spać na wznak, a udowodniono, że to w tej pozycji najczęściej chrapiemy. Układaj się więc na boku lub brzuchu :). I śpij smacznie!

5. Zapomnij o alkoholu i papierosach

Nikotyna jest przyczyną zalegania śliny w tchawicy i krtani, co w konsekwencji utrudnia wydobywanie powietrza z płuc. Z kolei picie alkoholu prowadzi do wiotczenia mięśni gardła i języka. Z tych względów powinnaś ograniczyć używki, przynajmniej na 2 - 3 godziny przed snem.

6. Odwiedź aptekę

Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych preparatów bez recepty, redukujących chrapanie i ułatwiających oddychanie. Do wyboru są środki w sprayu, do rozpylania w gardle (np. Datong) albo te w listkach, do przyklejania na podniebieniu (np. Snoreeze).

7. Zgłoś się do laryngologa

Jeśli powyższe sposoby nie działają na twój problem, koniecznie zgłoś się do lekarze laryngologa. Być może przyczyną chrapania są polipy, przerośnięte migdałki albo krzywa przegroda nosowa.

8. Udaj się na specjalistyczny zabieg

Celon/RF to absolutna rewolucja w walce z chrapaniem. Zabieg ten polega na wprowadzeniu bipolarnej elektrody do podniebienia. Trwa około pół godziny i odbywa się przy miejscowym znieczuleniu. Rany goją się około 4 - 5 tygodni, ale skutki uboczne nie są nadto bolesne.

Polecane wideo

Komentarze (32)
Ocena: 5 / 5
Elizka (Ocena: 5) 13.03.2017 11:59
Fajnie że wspomnieliście o listkach snoreeza bo to naprawdę jeden z nielicznych preparatów który serio działa
odpowiedz
Anika33 (Ocena: 5) 17.08.2015 17:02
Z moim mężem próbowaliśmy już prawie wszystkiego, ostatnio zaczął zażywać preparat ze strony leknachrapanie.pl i jest wyraźna poprawa, wreszcie mogę się wyspać bez przebudzeń w środku nocy
odpowiedz
aneczkass (Ocena: 5) 15.07.2014 18:07
mi pomogl zabieg balonikowania zatok. mialam permanetne infekcje i stany zapalne zatok, po balonikowaniu przeszlo, i chrapanie tez. Robiłam w klinice MML w Warszawie i polecam każdemu kto ma problem z zatokami
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.08.2013 09:18
Tutaj wpisz treść komentarza...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.02.2012 20:54
Miałam mnustwo róznych poważnych dolegliwości, chodziłam od lekarza do lekarza. Nigdy niczego konkretnego sie nie dowiedziałam....Tradzik, fatalny zapach z buzi, bóle kręgosłupa, skurcze mięśni, niedokrwistość, kamień nazębny, itd...dużo tego. Po latach samodzielnych poszukiwań, czytania i wzięciu leków okazało się że mam TASIEMCA. Wcześniej badania kału robiłam dziesiątki razy. nigdy nic nie wyszło. Czuje się teraz rewelacyjnie. Mąż nie należy do szczupłych osób. Wątroba w kiepskim stanie, strasznie chrapał (miał robiony celon, badanie bezdechu sennego, prostowanie przegród nosowych- nic nie pomogło) wysokie trójglicerydy (nie pije, nie pali). Męzowi podałam leki. To dopiero dwa dni, ale...przestał chrapać. SZOK. poczekamy trochę i zrobimy badania krwii. Będe podawała też dzieciom, które pocą się w nocy, psują sie zemby, słaba koncentracja, zaparcia, itd.... Podejrzewam ,że bedzie jakiś sukces. Lek można kupić za granicą. U nas nigdzie nie dostaniecie bo potrzebny jest dowód, czyli człon tasiemca i zgoda ministerstwa Zdrowia. A, jesze mama -wysokie skoki ciśnienia az po drgawki, bóle kręgosłupa, ostre bóle pod sercem, bezsenność, itd... Mówię wam czytajcie na ten temat, możecie sami sie wyleczyć. Lek NICLOSAMIDE-YOMESAN. Można kupić w necie, w Stanach, Niemcy, Belgia, itd.- bez recepty. Sa też inne leki szukajce info w necie. Polecam tez Vega Medica w Warszawie. Tam dostaniecie receptę na konkretną ilośc leków odrobaczających, a nie tak jak od pediatry - jedno opakowanie, ktore na nic nie pomoże. Pamietajcie Czyste rece to podstawa!!! Powodzenia.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie