Jak ograniczyć potliwość?

Jeśli masz problem z nadmierną potliwością – zwłaszcza wiosną i latem – sprawdź, jak rozprawić się z uciążliwymi plamami pod pachami!
Jak ograniczyć potliwość?
03.05.2010
>

Pocenie się jest naturalną reakcją każdego człowieka. Co prawda, są wśród nas szczęściarze, którzy pocą się rzadko albo prawie w ogóle (zwłaszcza osoby chude, choć nie jest to regułą), ale są również pechowcy, którzy dwoją się i troją, a mimo to za nic w świecie nie są w stanie rozprawić się z mokrymi pachami, dłońmi, stopami czy twarzą. Z poceniem mamy największy problem zwłaszcza w ciepłe miesiące. Bo o ile pot na ciele sportowca czy osoby, która intensywnie się rusza, nie jest niczym zaskakującym, o tyle plamy na ubraniach u młodych, mniej aktywnych ludzi, są naprawdę krępujące. Na szczęście – można się z nimi pożegnać!

Podstawą jest regularna, przemyślana higiena. Nie chodzi o to, aby umyć się raz dziennie i spryskać dezodorantem. Przede wszystkim powinnaś się regularnie golić bądź depilować. Na drodze do ograniczenia potliwości to właśnie owłosienie jest prawdziwą zmorą - zatrzymuje pot, który staje się przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Dlatego musisz regularnie usuwać zbędne owłosienie. Miejsca wydzielające nadmierną ilość potu myj w letniej wodzie, używaj specjalnych mydeł, najlepiej w płynie (np. z rumiankiem). Stopy warto raz na tydzień wymoczyć w wodzie z mlekiem lub z dodatkiem szałwi, która hamuje potliwość. Wielu specjalistów zaleca również przecieranie pach oraz innych problematycznych rejonów gazikami nasączonymi szałwią.

>

Wiesz już, że musisz delikatnie obmywać różne miejsca na ciele, starannie je golić i stosować szałwię. Na tak przygotowaną skórę możemy zastosować antyperspirant. Wiele osób myli go z dezodorantem, a to dwa zupełnie inne preparaty. Więcej różnic między nimi poznasz w osobnym artykule. Antyperspiranty ograniczają potliwość i maskują przykry zapach. Na rynku jest dostępna cała gama  produktów tego typu – m.in. w kulce, żelu, sztyfcie, sprayu. Wybór zależy od twoich upodobań. Kosmetyk w kulce czy żelu jest bardzo skuteczny, ale trzeba dać mu trochę czasu na wchłonięcie – oznacza to, że nie możesz wciągnąć na siebie ubrania kilka sekund po jego zastosowaniu. Nie tylko go zetrzesz, ale dodatkowo ubrudzisz bluzkę. Jeszcze intensywniej działają sztyfty, bo większość z nich zawiera ważny w walce z nadmierną potliwością talk. Z kolei spraye są odpowiednie, jeżeli zależy ci na ładnym zapachu.

Wiele osób ma tak duży problem z nadmierną potliwością, że wskazane jest użycie specjalnych preparatów. Niezwykle skuteczny jest Antidral albo Etiaxil – używa się ich raz na kilka dni, zamiast antyperspirantu. Mają bardzo silne działanie i zamykają gruczoły potowe. Podczas ich używania należy uważać, bo mogą odparzyć pachy. Nie można jednak odmówić im skuteczności. I co najważniejsze, te preparaty są bardzo wydajne, a nie kosztują dużo.

Na nadmierną potliwość działa również kosmetyk Driclor. Można go smarować na różne części ciała, m.in. na dłonie, stopy, kark czy pachy. Już po tygodniu codziennego stosowania nadmierna potliwość ulega zahamowaniu, a dotychczas mokre części ciała stają się zupełnie suche. Potem wystarczy stosować go 2-3 razy w tygodniu. Jest bardzo ważne, żeby mocniejszych preparatów nie używać zbyt często, bo skóra się do nich za bardzo przyzwyczaja. W efekcie przestają działać, a problem z nadmierną potliwością powraca.

>

W sklepach, zwłaszcza internetowych, możesz spotkać się ze specjalnymi wkładkami, które uchronią cię przed nieestetycznymi plamami pod pachami. Przypominają wkładki higieniczne – są tylko nieco większe. Przykleja się je na wewnętrzną stronę ubrań: sprawdzają się w przypadku grubych bluzek czy swetrów. Mają jednak tendencję do odklejania się i przesuwania, a czasami krępująco szeleszczą. Trudno uznać je za produkt priorytetowy w walce z potliwością.

Może jednak zdarzyć się, że nie pomogą ci żadne wymienione wcześniej preparaty. W takim przypadku warto wybrać się do specjalisty – np. dermatologa, który doradzi najlepszy sposób na pozbycie się tego uciążliwego problemu. W aptekach dostępne są tabletki zmniejszające wydzielanie potu. Skuteczne są również zastrzyki z botoksu. Strzykawką nakłuwa się narażone na nadmierną potliwość miejsce – wykonuje się średnio 10-15 zastrzyków w odległości około 1 cm od siebie np. na pasze czy w stopie. Cały zabieg trwa około pół godziny. Efekty utrzymują się od pół roku do roku. Niestety, w zależności od miejsca, w którym wykonywany jest zabieg, możemy za niego zapłacić od kilkuset nawet do 2 tys. zł!

W walce z nadmierną potliwością pomoże również odpowiednia dieta, najlepiej oczyszczająca. Pij dużo niegazowanej wody (mimo że może ci się to wydawać nielogiczne), jedz warzywa i owoce. Pałaszuj produkty lekkostrawne, ruszaj się (wysiłek fizyczny reguluje pracę całego organizmu – jest dobry na wszystko!) i unikaj sytuacji stresowych. Często pocimy się przed nadmierne nerwy. Jeśli wyeliminujesz je ze swojego życia, będzie ci znacznie łatwiej rozprawić się z potliwością.

Przyszła wiosna, niedługo będzie lato. Czas wypowiedzieć wojnę spoconym pachom, dłoniom i stopom! Zacznij już teraz, a niedługo zupełnie zapomnisz, czym są mokre plamy na koszulce. 

Julia Wysocka

Zobacz także:

PAPITEST: Kremy do stóp

Piękne stopy to wizytówka każdej kobiety. Poznaj kremy, dzięki którym staną się śliczne i gładkie.

Dostał zakaz wstępu do biblioteki, bo brzydko pachnie!

Pewien Brytyjczyk został surowo ukarany za to, że nie dbał o higienę osobistą: otrzymał zakaz wstępu do lokalnej biblioteki.

 

 

Polecane wideo

Komentarze (158)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 27.04.2012 09:02
A co Ja mam zrobić, jak np. slysze cos na moj temat, np. cos zlego to pomomencie zaczynaja misie pocic: głowa ( na czole ), i pachy. Też jak np. słońce grzeje mi w plecy, i jest mi gorąco, to zaraz poci mi sie glowa, i cale ciało
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.06.2010 14:55
Stosowałam wiele produktów różnych marek, ale dopiero ETIAXIL okazał się skuteczny w 100%. Wcześniej z podobnych produktów miałam Antidral, ale chociaż droższy, to niestety nie sprawdził się na mojej skórze. Zwykłe antyperspiranty w aerozolu czy sztyfcie odpadają w zupełności - miałam ich wiele i żaden nie radził sobie dobrze z nadmierną potliwością. Antidral i Etiaxil to raczej silne preparaty i trzeba uważnie przeczytać dołączoną ulotkę i stosować się to tych zaleceń! Ja posmarowałam tym kiedyś paszki po depilacji i myślałam, że umrę z bólu - piekło, swędziało, nie dało się tego w żaden sposób już zmyć i w rezultacie przez jakieś 2 tygodnie miałam zaczerwienioną (poparzoną) skórę :/ Niemniej był to mój błąd i teraz bardziej uważam na to, co jest w ulotce. Etiaxil w moim przypadku sprawdza się w 100% i nie szukam już innego produktu. Niweluje całkowicie pocenie pod pachami - większość innych produktów tylko ograniczała na jakiś czas, a mnie to nie zadowalało. Minusem jest to, że na początku, kiedy zaczynałam go używać, pojawiało się nieznośne swędzenie (preparatu jednak nie da się zmyć!!!) i tak jest też w przypadku dłuższej przerwy w jego stosowaniu (ja zimą nie stosuję;)). Plus, że nie trzeba go używać codziennie, a przy regularnym stosowaniu, częstotliwość się zmniejsza :) Ja z czasem mogłam go użyć raz na miesiąc i zero potu przez ten czas, co latem jest po prostu cudem ;))) Nie ma problemu z brudzeniem ubrań, nie zostawia białych plam, nalotu itp. Stosuje się go na noc, więc można jakoś znieść to swędzenie ;-). Niestety cena w aptekach to 50zł i więcej, więc warto zajrzeć np. na Allegro, gdzie jest prawie o połowę taniej za ten sam produkt (nawet z przesyłką ;)) Ja ze swojej strony mogę szczerze polecić Etiaxil. Buteleczka jest niewielka, ale starcza na dosyć długo, gdyż nie stosuje się go codziennie, a jak pisałam wcześniej, z czasem częstotliwość u mnie zmniejszyła się nawet do - co 3 tygodnie :) Pozdrawiam
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.06.2010 16:49
Ja stosowałam Etaxil i Antidral i nic mi nie pomaga:/...za Etiaxil płaciłam 48zł..
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.06.2010 16:13
antidral i etiaxil parza pachy, wiec nawet jak sie nie ma skory wfrazliwej, to radze kupic wlasnie taki .
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.05.2010 13:30
Etiaxil kosztuje poniżej 100zł, chociaż już dokładnie nie pamiętam
odpowiedz

Polecane dla Ciebie