PIERWSZA MIESIĄCZKA: Porady dla mamy i jej nastoletniej córki

Zażenowanie, wstyd, strach przed nieznanym – właśnie te emocje najczęściej towarzyszą pierwszej miesiączce.
PIERWSZA MIESIĄCZKA: Porady dla mamy i jej nastoletniej córki
01.02.2011

Większość dziewcząt zostaje całkowicie zaskoczona przez pierwszą miesiączkę. Warto zatem porozmawiać z córką o menstruacji, aby wiedziała, czego ma się spodziewać i jak powinna się zachować podczas okresu.

GDY JESTEŚ Matką NASTOLATKI...

Niektóre matki nie chcą rozmawiać ze swoimi nastoletnimi córkami na tematy związane z dojrzewaniem. Uważają, że ich dziecko i tak dowie się wszystkiego z lekcji biologii albo od bardziej doświadczonych koleżanek. Takie myślenie jest jednak niewłaściwe, ponieważ nastolatka potrzebuje nie tylko praktycznych wskazówek, ale przede wszystkim wsparcia bliskiej osoby.

Kiedy jest czas na pierwszą rozmowę z córką o dojrzewaniu?

Powinnaś uważnie obserwować swoją dorastającą córkę. Jeśli zauważysz pod jej pachami włoski, a na bieliźnie zacznie pojawiać się śluz to znak, że twoje dziecko dojrzewa. Zazwyczaj dziewczęta zaczynają miesiączkować około 2 lata po pierwszych oznakach powiększenia się piersi, dlatego też zwróć uwagę na to, czy twoja córka skarży się, że biust ją swędzi lub jest wrażliwy na dotyk.

W zależności od tego, w jakim tempie rozwija się twoja pociecha, pierwsza miesiączka może się u niej pojawić między 10. a 16. rokiem życia. Przeważnie jednak dziewczęta dostają okres w wieku 11-12 lat, dlatego 10-letnia dziewczynka powinna już wiedzieć, co to jest miesiączka, żeby nie została nią zaskoczona.

Jak powinna wyglądać rozmowa z nastolatką?

Nastolatka w okresie dojrzewania uważnie obserwuje swoje ciało i to, jak bardzo się ono zmienia. Rosnące piersi oraz pojawiające się włosy łonowe mogą stanowić dla niej problem i być źródłem zażenowania. Być może zacznie ci zadawać krępujące pytania, dlatego nie powinnaś ich ignorować i wyjaśnić córce kłopotliwe kwestie w delikatny sposób. Opowiedz jej o miesiączce, rozrodczości i zmianach, które zachodzą w jej ciele. Pamiętaj przy tym, że to odpowiedni moment na ukształtowanie u córki odpowiedniego stosunku do płci przeciwnej oraz wskazania prawidłowych wzorców zachowań mężczyzn i kobiet.

Postaraj się też, aby rozmowa na temat miesiączki była swobodna i przebiegała w miłej atmosferze. Jeśli obie z córką będziecie skrępowane, dialog stanie się dla was obu męczarnią. Dobrym pomysłem na przełamanie lodów jest opowiedzenie nastolatce o swojej pierwszej menstruacji – o tym, jak się wtedy czułaś i jak zachowywałaś. Twoja córka nie będzie się wtedy czuła osamotniona i sfrustrowana faktem, że miesiączka odbiera jej beztroskę.

Podczas rozmowy unikaj również naukowego języka, ponieważ twoje dziecko poczuje się jak na lekcji w szkole. Powstrzymaj się także od komentarzy, takich jak: „Okres to prawdziwy koszmar” albo „Współczuję ci, że od teraz co miesiąc będziesz się tak męczyć”. Zamiast tego uściskaj córkę i powiedz jej, jak bardzo cieszy cię, że od teraz jest kobietą. Wytłumacz jej także, że okres jest naturalną koleją rzeczy u prawidłowo rozwijających się dziewczynek i że dzięki niemu w przyszłości będzie mogła zostać mamą.

menstruacja

Jak zainicjować rozmowę?

Często małe dziewczynki pytają swoją mamę o to, do czego służą podpaski lub tampony. Jeśli Twoja córka także będzie tego ciekawa, nie zbywaj jej i w paru słowach opowiedz o miesiączce. Dodaj wtedy, że ją – jako dziewczynkę – także w przyszłości to czeka.

Dobrym pretekstem do rozmowy będzie także moment, kiedy obie uznacie, że przyszła pora na zakup pierwszego biustonosza. Możesz wtedy delikatnie wspomnieć, że kolejnym etapem dojrzewania będzie menstruacja. Córka, ośmielona takim wstępem, na pewno zacznie zadawać więcej pytań i rozmowa potoczy się sama.

Jeżeli przeczuwasz, że twoja córka lada moment może dostać miesiączkę, a wyjeżdża akurat na wakacje do dziadków lub na obóz młodzieżowy, koniecznie zapakuj jej do torby paczkę podpasek i wytłumacz, dlaczego to robisz. Nastolatki zazwyczaj boją się, że pierwsza miesiączka zaskoczy je w niewłaściwym miejscu, a plamy na spodniach staną się powodem kpin wśród znajomych.

Poniższe porady, które są skierowane do córek, mogą przydać się także tobie. Dzięki nim podczas rozmowy ze swoim nastoletnim dzieckiem będziesz wiedziała, o czym warto je poinformować.

GDY JESTEŚ NASTOLATKĄ...

Wiele dziewcząt stresuje się przed pierwszą miesiączką, co jest całkowicie zrozumiałe. Boją się bólu, krwi, nie wiedzą, co je czeka i jak się zachować w tym trudnym momencie. Jeśli również znajdujesz się w takiej sytuacji - sprawdź, na co powinnaś zwrócić szczególną uwagę.

Po czym poznać, że zbliża się pierwszy okres?

Zanim zaczniesz miesiączkować, Twoje ciało będzie wysyłać Ci sygnały, że dojrzewasz. Powiększą Ci się piersi, zaokrąglą biodra, a pod pachami i w okolicach intymnych pojawią się włoski. Zauważysz też, że przybywa Ci kilogramów i stajesz się nieco okrąglejsza. Większość dziewcząt bardzo to przeżywa, jednak nie powinnaś przejmować się swoją sylwetką - po okresie dojrzewania twoje ciało znacznie się wysmukli.

Dziewczęta zazwyczaj zaczynają miesiączkować w wieku 11-12 lat, jednak nie martw się na zapas, jeśli jesteś już w tym wieku, a nie dostałaś jeszcze okresu. Dojrzewanie przebiega indywidualnie u każdej nastolatki – jedne dorastają wolniej, inne szybciej. Ogólnie przyjmuje się, że dziewczęta mogą dostać okres w wieku od 10 do 16 lat.

okres

Po co jest miesiączka?

Dzięki menstruacji w przyszłości będziesz mogła zostać mamą. Myśl o macierzyństwie jest dla ciebie teraz co prawda czystą abstrakcją, jednak twój organizm już teraz przygotowuje się do macierzyństwa.

Przede wszystkim powinnaś wiedzieć, że każda kobieta rodzi się wyposażona w dwa jajniki, w których tkwią tysiące maleńkich jajeczek. Gdy organizm dojrzeje, co miesiąc jeden z jajników uwalnia jedno jajeczko. Dzieje się to mniej więcej w połowie cyklu i nazywane jest owulacją lub jajeczkowaniem. Jajeczko podróżuje przez jajowód do macicy. Jeśli na swej drodze spotka plemniki i dojdzie do zapłodnienia, w macicy zaczyna rozwijać się dziecko, a kobieta na czas ciąży przestaje miesiączkować. Jeżeli nie zostanie zapłodnione, organizm pozbywa się go podczas miesiączki wraz z krwią, śluzem i złuszczoną błoną śluzową macicy.

Co to jest cykl?

Cykl to dni liczone od pierwszego dnia krwawienia do dnia poprzedzającego wystąpienie następnej miesiączki. Pierwszy dzień miesiączki to początek cyklu. Najczęściej cykl trwa 28–32 dni, ale niektóre kobiety mają cykle 21-dniowe, a inne 35-dniowe. Zwykle po pierwszym krwawieniu kolejna miesiączka długo nie pojawia się lub występuje w różnych odstępach czasu. Na ogół dopiero po 1–2 latach okres reguluje się i pojawia każdego miesiąca. Warto wpisywać datę pojawiania się miesiączek w kalendarzu – wtedy będziesz mogła sprawdzić, kiedy spodziewać się kolejnego okresu i porównać, czy zaczyna pojawiać się regularnie.

Krwawienie trwa od 3 do 7 dni. W tym czasie możesz się źle czuć i mieć bóle w dole brzucha. Warto wtedy stosować ciepłe okłady, które złagodzą ból.

Co lepiej stosować: podpaski czy tampony?

Producenci oferują szeroki wybór tamponów w rozmiarze mini. Ginekolodzy zgodnie jednak twierdzą, że przez pierwsze 3 lata od pierwszej miesiączki, dziewczynki powinny stosować podpaski. Wiąże się to przede wszystkim z faktem, że nastolatki stresują się przy zakładaniu tamponu – boją się np., że uszkodzą sobie nim narządy intymne lub że nie będą go umiały wyciągnąć. Dlatego właśnie lepiej zdecyduj się na podpaski. Przy krwawieniach słabych stosuj rozmiar normalny, przy obfitych – zakładaj podpaski w większym rozmiarze.

miesiączka

Jak dbać o higienę intymną podczas miesiączki?

Jeśli nie zadbasz o higienę intymną, miesiączce może towarzyszyć nieprzyjemny zapach. Dlatego bardzo ważne jest, żeby zmieniać podpaski regularnie – średnio co 3-4 godziny. Codziennie zakładaj też świeżą bieliznę i nie zapominaj o dokładnym umyciu okolic intymnych rano i wieczorem. Do mycia stosuj letnią wodę – zbyt gorąca może bowiem wywołać obfitsze krwawienia.

Specjalne chusteczki do higieny intymnej pomogą ci pozbyć się nieprzyjemnego zapachu także wtedy, gdy jesteś poza domem.

Wskazówka dla mam i córek

Zarówno mama, jak i dojrzewająca córka powinny pamiętać, że menstruacja nie jest chorobą i że zwolnienie z zajęć WF-u z powodu niedyspozycji nie jest dobrym rozwiązaniem. Aktywność fizyczna poprawia krążenie oraz zapobiega bolesnym skurczom brzucha, dlatego dziewczęta, które ćwiczą regularnie, rzadziej skarżą się na bóle miesiączkowe.

Podczas okresu nie należy jedynie pływać – wbrew pozorom tampon nie zabezpiecza przed wypływaniem krwi do wody. Może za to nią nasiąknąć, przez co zwiększa się ryzyko infekcji.

Gabriela Mostowicz – Zamenhof

Zobacz także:

Porada ginekologa: Pierwszy miesiąc ciąży – jak rozpoznać jej objawy?

Sadzisz, że możesz być w początkowej fazie ciąży? Przeczytaj, jakie są jej pierwsze objawy!

Wirus HIV: Jak rozpoznać pierwsze objawy? Kiedy poddać się badaniom?

To kobiety są bardziej narażone na zarażenie wirusem HIV niż mężczyźni.

Komentarze (150)

Ocena: 4.93 / 5
Justyna42 (Ocena: 5) 20.08.2018 10:55
Moja córka zaczęła dojrzewać dość wcześnie, pierwsza miesiączka wystąpiła gdy miała 11 lat, ale była na to przygotowana, pomagałam też dobrać jej podpaski, a nieco później tampony. Przeglądałyśmy najpierw na stronie https://www.myob.pl/strona-glowna jakie są dostępne, udało się nawet dopasować tak idealnie, że nie zawsze córka zwalnia się już z lekcji WF, ja resztą też używam tamponów i faktycznie nie powodują dyskomfortu.
odpowiedz
Julia (Ocena: 5) 06.08.2018 12:58
Mam 10,5 lat, mam już od 2 lat włosy łonowe (długie i ciemno-brązowe) a od niedawna mam pod pachami (średnie niektóre ciemne a niektóre jasne) (golę się na całym ciele, w miejsu intymnym też) od 2 lat rosną i piersi i jestem wysoka jak na swój wiek, włosy mi się szybko przetłuszczają i mam śluz od 3/4 roku, noszę już wkładki higieniczne. Kiedy dostanę pierwszy okres? Jeszcze nie miałam a bardzo chcę, proszę o odpowiedź. 😘😘
odpowiedz
Anoonim (Ocena: 5) 19.07.2018 03:45
Ja mam 12 lat i od 3 dni dostaje. Boje się że będzie trwała dłużej. Jescze nie powiedziałam mamie bo się trch boje :/ okres mam bez przerwy i jest dość śluzowaty. Dziś idę kupić sobie własne podpaski i chyba powiem mamie ale i tak się boje ://
odpowiedz
Dominika (Ocena: 2) 31.03.2018 22:06
Trochę w tym prawdy jest ale moim zdaniem (jako sama jestem nastolatką) powinno to wyglądać tak Mama powinna się tym zainteresować ale bardziej na luzie. Może spytać córkę czy wie co to okres czy wie coś na temat dojrzewania , jeśli nie wie to trzeba jej to spokojnie wytłumaczyć a jeśli wie to po prostu czasem wplątywać jakiś wątek np. Jesteście w sklepie przechodzicie obok tamponów i podpasek , bierzesz coś dla siebie i pytasz się jej czy coś chce wtedy wszystko samo się potoczy. Dla wielu nastolatek jest to temat dość krępujący a w taki sposób nauczą się że okres to nie jest coś o czym mogę tylko rozmawiać z mamą w jednym pokoju sam na sam tylko temat o którym można mówić otwarcie , nie jakoś rozgłaszać ale też nie mówić szeptem , mam nadzieję że pomogłam :)
odpowiedz
kriasa (Ocena: 5) 18.12.2017 21:20
Jaki głupi artykuł. Okres w obecnych czasach to nic wielkiego i prawie każda dziewczyna już w wieku 10-11 lat może się wszystkiego dowiedzieć.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo