Wirus HIV: Jak rozpoznać pierwsze objawy? Kiedy poddać się badaniom?

To kobiety są bardziej narażone na zarażenie wirusem HIV niż mężczyźni.
Wirus HIV: Jak rozpoznać pierwsze objawy? Kiedy poddać się badaniom?
18.01.2011

Powszechne jest przekonanie, że niebezpieczeństwo zakażenia wirusem HIV dotyczy przede wszystkim homoseksualnych mężczyzn lub narkomanów, którzy przyjmują środki odurzające za pomocą zastrzyków. Prawda jest jednak zupełnie inna. Niestety to kobiety są najbardziej narażone na ryzyko zakażenia. Dlaczego tak jest?

Składa się na to wiele przyczyn. Przede wszystkim wpływ ma tutaj kobieca budowa anatomiczna. Na zakażenie HIV u kobiety wrażliwe są zarówno błona śluzowa pochwy, jak i szyjki macicy. U mężczyzn natomiast wrażliwość ta ogranicza się jedynie do niewielkiej obwódki błony śluzowej wokół ujścia cewki moczowej oraz do wewnętrznej warstwy pod napletkiem.

Poza tym ilość wirusa w nasieniu jest znacznie większa niż w wydzielinach żeńskich narządów płciowych. Sperma, pozostająca po wytrysku w kobiecych narządach płciowych sprawia, że czas kontaktu HIV z wrażliwą na zakażenie błoną śluzową wydłuża się. Dodatkowo kobieta opłukując pochwę z nasienia, może niechcący wywołać mikroskopijne uszkodzenia narządu, które ułatwią wirusowi wniknięcie. Otarciom czy zranieniom błony sprzyjają również wszelkie pozycje seksualne, a także zwykłe zakładanie tamponu.

Ryzyko zakażenia kobiety wirusem zwiększa się też wtedy, gdy ta ma akurat zapalenie narządów płciowych. Często może być tego faktu zupełnie nieświadoma, ponieważ infekcje mogą przebiegać przez długi czas bezobjawowo.

Objawy HIV

We wstępnej fazie zakażenia, kiedy HIV wnika do organizmu, żadne objawy nie są zauważalne ani odczuwalne. Pojawiają się one dopiero w momencie, gdy organizm zakażonej osoby zaczyna walczyć z wirusem i wytwarza przeciw niemu przeciwciała. Zakażony może wówczas czuć się tak, jak podczas grypy: będzie miał bóle głowy, mięśni i lekkie nabrzmienie węzłów chłonnych. Dolegliwości te ustępują zwykle po 7-14 dniach, po czym następuje zazwyczaj długi, bezobjawowy okres.

hiv

Niestety jest to bardzo mylące, ponieważ w tym czasie wirus zaczyna się namnażać i niszczyć coraz więcej limfocytów CD4+. W zależności od systemu immunologicznego danego chorego, okres ten może trwać od roku do 15 lat. Potem pojawiają się symptomy, które świadczą już o wyniszczeniu systemu odpornościowego: suchy, uporczywy kaszel, nagły spadek masy ciała, obfite nocne pocenie się, powracająca gorączka, powiększone węzły chłonne, ciągłe uczucie zmęczenia, biegunka, czy białe plamki lub krostki na języku. Końcowym stadium choroby staje się AIDS.

Test na HIV

W wykonywanych testach nie poszukuje się wirusa, tylko skierowanych przeciwko niemu przeciwciał, dlatego od momentu, w którym mogło dojść do zakażenia, do czasu zrobienia testu powinny minąć przynajmniej 3 miesiące. Ten okres jest potrzeby na to, aby przeciwciała mogły wytworzyć się w ilości wystarczającej na ich wykrycie.

Warto też pamiętać, że testy przesiewowe, czyli takie, które wykonywane są w laboratoriach i Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych, dają czasem wyniki fałszywie dodatnie. Prawdziwego wyniku można się natomiast spodziewać, kiedy test został wykonany przynajmniej po trzech wspomnianych wcześniej miesiącach, od momentu prawdopodobnego zakażenia.

Zabezpieczenie przed HIV

Osoby, a zwłaszcza kobiety, które często zmieniają partnerów, są najbardziej narażone na ryzyko zakażenia wirusem. Należy jednak pamiętać, że nawet jednorazowy stosunek z przygodnym partnerem może poskutkować zakażeniem HIV, zwłaszcza jeśli partner ten jest nosicielem wirusa i kochał się z kobietą bez prezerwatywy.

Najlepszym i najbardziej skutecznym zabezpieczeniem przed HIV będzie zatem jedynie wzajemna wierność partnerów, którzy nie byli zakażeni wirusem w momencie rozpoczęcia wspólnego życia seksualnego.

Gabriela Mostowicz – Zamenhof

Zobacz także:

"Nie wiedziałam, że byłam w ciąży" – czy to naprawdę możliwe?

Czy faktycznie można być w ciąży i nic o tym nie wiedzieć aż do ostatniego miesiąca?

Zamiast używać prezerwatyw, łykamy pigułki „po”!

Prezerwatywy to wciąż najpopularniejszy środek antykoncepcyjny, ale rośnie im groźny konkurent.

 

Komentarze (126)
Ocena: 4.94 / 5
Gostekk :( (Ocena: 5) 21.07.2018 16:45
2 dni temu wróciłem z wakacji gdzie zdarzył mi się mój pierwszy seks z dziewczyną która po stosunku sama powiedziała mi że ma "duże doświadczenie" z mężczyznami... Ok. 5 dni po seksie a 6 dni po pierwszym pocałunku z nią, czuję się osłabiony i mam powiekszone węzły chłonne na szyi. Boję się najgorszego.. Seks odbywał się w prezerwatywie jednak przy grze wstępnej ja pieściłem ją oralnie bez zabezpieczenia. Teraz czytam o objawach HIV i wszystko się zgadza - osłabienie i powiekszone wezly chłonne. Chciałbym jak najszybciej się przebadać, wykupiłem nawet voucher na badania, ale tam piszą że wiarygodne wyniki są dopiero po 3 miesiącach. To będą najgorsze 3 miesiące mojego życia.. napiszę jak z wynikami. Ogólnie nie boję się o siebie bo ja mogę zdychać, ale nie wybaczylbym sobie nigdy gdybym kogoś zarazil tym kurestwem. Jeśli okaże się że jestem zarazony to calkowicie wycofam się z zycia wśród ludzi albo się zabije bo po co z tym żyć ;/////
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.05.2017 22:49
Dobry artykuł
odpowiedz
Podpis...anonim (Ocena: 5) 24.11.2015 06:20
Niedawno się przebadałem i na szczęście negatywny nauczyło mnie to wierności .Piep... te nerwy wole spokój i pewność
odpowiedz
prosty (Ocena: 5) 12.07.2015 09:43
Życie jest proste jak drut ale większość lubi je sobie skomplikować żeby było zajebiście.
odpowiedz
neoo (Ocena: 5) 10.07.2015 21:24
Cześć, tak czytam te wszystkie wasze komentarze, powiem tak, zróbcie sobie najlepiej test na hiv. Moje ostatnie 3 lata to była jedna wielka zabawa, ciagle jakieś imprezy, ciągle nowe miejsca i róznie bywało z tymi stosunkami. Nie myślało sie, że mozna sie czymś zarazić. W tym roku, sytuacja w zyciu zmusiła mnie do badania, z czego bardzo się cieszę ze zrobiłem. Zrobiłem sobie na HIV HCV które tez jest bardzo szkodliwe dla organizmu, a nawet łatwiej jest się zarazić, niz HIV. Powiem wam, normalnie stres, nie przespane noce, czekałem z 3 dni na wyniki, ale gdy odbierałem i wszystko wyszło mi ujemnie..mega się cieszę. Na prawde ludzie, zabezpieczajcie się, nawet nie wiecie przez co ja przeszedłem, jakie ja mysli miałem, a co gdyby, do tego jakieś choroby przeziębienia łapałem, naczytałem sie w necie o tym o obiawach, normalnie robiłem z siebie chorego, a teraz mija juz z 2 miechy od badania i powiem wam ze na nowo zaczałem zyć, z czego bardzo się ciesze. Na prawde warto sie zabezpieczać, myślec bo z tym pózniej róznie bywa...Warto isc sie przebadać...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie