"Nie wiedziałam, że byłam w ciąży" – czy to naprawdę możliwe?

Czy faktycznie można być w ciąży i nic o tym nie wiedzieć aż do ostatniego miesiąca?
"Nie wiedziałam, że byłam w ciąży" – czy to naprawdę możliwe?
11.01.2011

Większość z Was na pewno kojarzy program „Ciąża z zaskoczenia”, emitowany przez Discovery travel&living oraz TLCT. Jego bohaterkami są kobiety, które dowiedziały się o swojej ciąży dopiero w momencie porodu. Każda z nich zapewniała, że przez 9 miesięcy nie miała żadnych, typowych dla ciąży, objawów. Czy taki stan rzeczy jest faktycznie możliwy?

Okazuje się, że niestety tak. Oto 6 sytuacji, w których możesz nie poznać, że jesteś w ciąży.

Negatywny wynik testu ciążowego

Testy ciążowe domowego użytku nie zawsze są w 100% wiarygodne. Zwłaszcza jeśli wykonasz je błędnie, źle odczytasz lub też wyjdzie ci fałszywie negatywny wynik. Niektóre kobiety przez pierwsze miesiące ciąży mają zbyt mało beta HCG w moczu, co sprawia, że test nie jest w stanie jej wykryć. Fałszywie negatywny wynik otrzymasz także, jeśli przed wykonaniem testu wypiłaś zbyt dużą ilość płynów lub przyjmowałaś leki, zawierające HCG. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: TESTY CIĄŻOWE: Czy wynik zawsze jest wiarygodny? 

ciąża i dziecko

Niewielki przyrost masy ciała

Organizmy kobiet różnie reagują na ciążę. Zdarza się, że niektóre z nich przez pierwsze miesiące ciąży znacznie chudną (brak apetytu, nudności, przemęczenie), przez co ich odmienny stan długo nie jest widoczny ani dla nich, ani dla obserwatorów z zewnątrz. Często jest też tak, że brzuch „powiększa się” dopiero wieczorami, dlatego trudniej go zauważyć. – Był u nas w szkole przypadek bardzo szczupłej dziewczyny, która trafiła do szpitala z powodu ostrego bólu brzucha – relacjonuje Kasia. – Myślała, że to zapalenie wyrostka, a prawda okazała się zupełnie inna… ona była w ciąży!

Także otyłe kobiety mogą łatwo przeoczyć fakt, że są w ciąży. Wiedzą z doświadczenia, że często bierze się je za ciężarne, a ich zwiększony apetyt i niewielki przyrost masy uważają za coś naturalnego.

Brak ruchów dziecka

Ciąża może być zaskoczeniem zwłaszcza dla tych kobiet, które nie wyczuwały w swoim brzuchu ruchów dziecka. Jak to możliwe? Otóż nierzadko zdarza się tak, że niektóre dzieci są naturalnie ułożone tyłem w macicy, co powoduje, że matka może nie czuć tego, jak się poruszają. Często także nieświadome niczego kobiety biorą ruchy malucha za zwykłą niestrawność, problemy żołądkowe, czy… wzdęcia.

zdrowie w ciąży

Wypieranie ciąży ze świadomości

Nierzadko zdarza się, że kobieta instynktownie przeczuwa swój błogosławiony stan, jednak celowo wypiera to ze świadomości. Powody takiego zachowania mogą być różne: ojcem dziecka jest mężczyzna żonaty; kobieta boi się, że to nie ciąża, tylko nowotwór; zwleka z wizytą u ginekologa na zasadzie „pożyjemy, zobaczymy”. Jeśli towarzyszą temu także powyższe czynniki, takie jak znikomy przyrost masy ciała, comiesięczne plamienia imitujące okres, czy niewyczuwalne dla organizmu ruchy dziecka – kobieta może przez wiele miesięcy łudzić się, że przeczucie o ciąży jest mylne.

Przypadki ciąży z zaskoczenia zdarzają się bardzo rzadko, niemniej… są możliwe, dlatego warto obserwować swój organizm, regularnie się badać i pamiętać, że każda forma antykoncepcji zawiera pewien margines błędu.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Zamiast używać prezerwatyw, łykamy pigułki „po”!

Prezerwatywy to wciąż najpopularniejszy środek antykoncepcyjny, ale rośnie im groźny konkurent.

Wizyta u ginekologa - żenujące sytuacje na wesoło

Nie zawsze badanie ginekologiczne musi pozostawiać po sobie niemiłe wspomnienia. Opisane poniżej sytuacje są tego najlepszym dowodem!

objawy ciąży

Błędna diagnoza lekarza

Kobiety, które nie ufają domowym testom ciążowym i wolą upewniać się o swojej ciąży lub jej braku u lekarza, także powinny mieć świadomość, że jego diagnoza może być błędna. Znane są bowiem przypadki, kiedy ginekolog pomylił ciąże np. z torbielem. - Moja koleżanka dowiedziała się, że jest w ciąży, dopiero jak była w 6 miesiącu... – opowiada Ilona. - Miała normalne objawy ciążowe, więc poszła przebadać się do lekarza. Ten jednak zapewnił ją, że to nie ciąża tylko torbiel... Rosnący brzuszek potraktowała jako zwykłe przytycie i zaczęła uprawiać gimnastykę, biegała, stosowała dietę... W 6 miesiącu poczuła kopanie i poszła do innego lekarza. Okazało się, że za 3 miesiące będzie rodzić! Była całkowicie zszokowana, kiedy dowiedziała się, że niedługo zostanie mamą.

Także w niektórych przypadkach, kiedy kobieta ma endometriozę, mięśniaka macicy lub raka narządów kobiecych, płód może zostać uznany przez lekarza za nawrót nowotworu bądź guza.

Regularna miesiączka przez całą ciążę

Większość kobiet uważa, że nie jest w ciąży, ponieważ regularnie miesiączkuje. Przekonanie to może być jednak bardzo zwodnicze. Co prawda taki niby-okres jest zazwyczaj mniej obfity i trwa krócej, jednak często zdarza się tak, że krwawienia trwają nawet do 3-4 dni. Objaw ten może być tym bardziej mylący w przypadku kobiet, które zawsze skąpo miesiączkują. – Dowiedziałam się, że jestem w ciąży, dopiero jak byłam w 6 miesiącu – opowiada Natalia. - Nie miałam mdłości, nie przytyłam… miałam tylko nieco zaokrąglony brzuch, ale myślałam, że to ze względu na mój zwiększony apetyt. O tym, że nie jestem w ciąży utwierdzały mnie comiesięczne plamienia. Były skąpe, ale zawsze miałam mało obfite miesiączki, więc mnie to nie dziwiło – dodaje.

Polecane wideo

Komentarze (53)

Ocena: 5 / 5
anonim (Ocena: 5) 24.10.2016 20:59
nie krytykujcie panie innych kazda kobieta jest inna do ciasnej Anielki,madrale sie znalazły glupie,powidziwiam je ze takie przypadki sa i beda
odpowiedz
ilona (Ocena: 5) 03.07.2016 18:04
Witam staram się z mężem o drogę dziecko juz ok roku ostatnio myślał ze jestem w ciąży bo okres spoznil mi sie 8dni później dostama i trwał 3dni pierwszy dzień to tylko plamienie a dwa następne miałam dosc obfite robila test ale wyszedł negatywnie
odpowiedz
Bzdurołamacz (Ocena: 5) 09.03.2014 19:57
Ta to bujdy na resorach ten kto to pisał musi byc facetem albo bezpłodny :P
odpowiedz
anonim (Ocena: 5) 10.01.2014 14:59
Moja koleżanka byla w ciaży do 5 msc nic nie wiedziała nie przytyła brzuch jej się nie powiększył przez przypadek dowiedziała sie o ciąży na badaniu nerek maial normalnie okres nie przytyla byla w szoku kiedy okazalo sie ze bedzie mama wazyła 50 kg.Dopier kiedy okazalo sie ze jest w ciazy zaczela odczuwac zminy u siebie wiec testy nie daja pewnosci w 100 %
zobacz odpowiedzi (1)
mama30 (Ocena: 5) 13.11.2013 18:20
jestem osobą bardzo szczupłą waże ok 50 kg,w każdej ciąży przytyłam 8kg,każda ciąża była planowana,ja nie tyłam ,ale rósł mój brzuch,oczywiście było wszystko wporządku,nie chcę pisać o swoich ciążach,tylko z doświadczenia wiem,że nie jest to możliwe że do dnia porodu kobieta nie wie ze jest w ciąży,nawet otyła,rozumiem do 20-tego tygodnia można nie wiedzieć,ale pod koniec ciąży już w ósmym miesiąću dzidzia jest tak duża wywija fikołki,w dziewiątym tym bardziej jak kopnie to aż boli,i widać jak brzuch faluje jak dziecko się rusza,bo jest na tylę duże a w brzuchu juz ma mało miejsca,co jak co różnych rzeczy można nie zauważyć,by najmniej na początku no w połowie ciązy ale potem?dziecko nie dośćże się rusza ze przez skóre widać,to nacisk na dół brzucha na krocze ze boli jak cholera i takich rzeczy nie poczuć i jeszcze dziecko rodzi sie z normalną wagą 3000g do 3400g?przykładowo? nie rozumiem,zrozumiałabym jeszcze jek by dziecko sięurodziło mając ok 500g,takie malutkie co słabo czuć,ale nie takie duże i go nie czuć,to absurd na maxa-no ja tak uważam-Pozdrawiam!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie