Jak walczyć z bolesnymi miesiączkami?

Te dni potrafią być naprawdę uciążliwe. Dlaczego okres boli i jak sobie z tym poradzić, odpowiada ginekolog.
Jak walczyć z bolesnymi miesiączkami?
15.08.2008

Według badań, aż co druga kobieta twierdzi, że miesiączka uniemożliwia jej normalne funkcjonowanie, a aż ¾ z nas musi w tym czasie zażywać środki przeciwbólowe. Zapytałyśmy ginekologa o kilka istotnych rzeczy.

Czym spowodowane są bóle podczas miesiączki?

"Bóle są efektem skurczów macicy. To ten sam rodzaj bólu, jaki odczuwa kobieta w czasie porodu, ale oczywiście podczas miesiączki jest on dużo słabszy. Macica ma skurcze cały czas, ale w normalnych warunkach są one bardzo łagodne i w sumie nieodczuwalne. Zadaniem skurczów jest pomoc w złuszczaniu się śluzówki macicy, tak aby umożliwić powstanie nowej warstwy, żeby kobieta w razie zapłodnienia mogła przyjąć w macicy jajeczko".

Jakie mogą być przyczyny tak bardzo bolesnych miesiączek?

"Jeśli kobieta odczuwa bóle menstruacyjne wyjątkowo mocno, to być może mamy do czynienia z dysmenorrhoea, czyli „bolesnym miesiączkowaniem”. To jednostka chorobowa, więc nie można tego bagatelizować. Bardzo często dodatkowym wzmacniaczem bólu jest stres, dlatego starajmy się go wyeliminować z naszego życia w te dni. Niestety, wraz z wiekiem tego typu dolegliwości mogą się nasilać. Wtedy może to świadczyć o poważnym schorzeniu, np. włókniaku, cystach jajników, chorobie zapalnej miednicy albo zwężeniu szyjki macicy".

Czy bolesna miesiączka jest powodem do wizyty u ginekologa?

"Oczywiście, jeśli tylko miesiączka nie pozwala kobiecie normalnie funkcjonować, powinna poprosić lekarza o radę. Ginekolog może przepisać kurację hormonalną albo pigułki antykoncepcyjne. Poza tym, wizyta u lekarza to jedyna szansa na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i chorób".

A co ze sportem w tym czasie? Czy tzw. niedyspozycja ma w ogóle rację bytu?

"Zdaję sobie sprawę, że kobietom może nie chcieć się ćwiczyć w tym czasie i młodsze panie często wykorzystują ten stan do zwalniania się z zajęć wf, ale wbrew pozorom, ćwiczenia to walka z bólami menstruacyjnymi. Pływanie i jazda na rowerze to moim zdaniem najlepsze treningi na ten czas".

Jakie środki uśmierzające ból są polecane przez ginekologów?

"Polecam środki rozkurczowe, aspirynę oraz tabletki przeciwbólowe z ibuprofenem. Można też zdecydować się na elektrostymulację. TENS to urządzenie, którego elektrody przykłada się do bolącego miejsca - w przypadku okresu na podbrzusze. Kosztuje około 500 zł".

Słyszałyśmy, że wiele kobiet stosuje podczas okresu termofor. Czy to nie grozi krwotokiem?

"Faktycznie, trzymany na podbrzuszu zbyt długo i zbyt gorący może do tego doprowadzić. Ale umiarkowanie ciepły łagodzi ból bardzo skutecznie".

Czy podczas miesiączki należy się odżywiać w jakiś szczególny sposób?

"Osobiście polecam dużo ciepłych napojów, np. ziół - dobry jest rumianek, bo działa rozkurczowo. Poza tym, posiłki powinny być bogate w węglowodany. Można wspomóc się produktami bogatymi w magnez, cynk i witaminę B6 albo przyjmować suplementy diety. Do tego polecam dużo odpoczynku (szczególnie leżenie na plecach z uniesionymi nogami) oraz niezbyt długie i nie za gorące kąpiele".

Ciekawostki Papilota:

  • Czasami na bóle pomaga medytacja i joga - zmniejszają odczuwanie stresu i bólu.
  • Niektóre kobiety stosują aromaterapię - olejek lawendowy, rozmarynowy i majerankowy to najlepsze połączenie.
  • Palenie i brak sportu sprawiają, że miesiączki są bardziej bolesne.
  • Często po urodzeniu dziecka problem bolesnych miesiączek ustępuje.

A może wy macie jakieś sprawdzone sposoby na walkę z bólami menstruacyjnymi?

Polecane wideo

Komentarze (265)
Ocena: 5 / 5
Danusia (Ocena: 5) 18.01.2018 09:33
Próbowałam już wielu sposobów na walkę z bolesną miesiączką, jak na razie pomaga mi herbatka ziołowa dla kobiet, ze strony nowoczesne zioła. Spróbujcie same
odpowiedz
emma (Ocena: 5) 13.12.2016 16:42
Moje miesiączki są bolesne od dawna. Zdarzało mi się zemdleć. Normą są biegunki i wymioty w czasie okresu. Też mi ulgę przynosi pyralgina. Najbardziej mi odpowiada ta rozpuszczalna sprint
odpowiedz
issa (Ocena: 5) 23.11.2016 12:28
Czego ja już nie testowałam, żeby ból uśmierzyć w czasie miesiączki. I naturalne sposoby, i tabletki przeciwbólowe. I niestety nic nie pomagało. A rozwiązaniem dla mnie okazała się pyralgina. Przy naprawdę silnym bólu stosuję czopki, a normalnie to tabletkę biorę
odpowiedz
Akasandra (Ocena: 5) 03.11.2016 10:37
Nie sadziłam że to realne ale u mnie też tabletki zniwelowały problem. Biorę Vispo od 4 miesięcy i cykle się wyregulowały, a ból miesiaczkowy poszedł w niepamiec.
odpowiedz
PaOla (Ocena: 5) 30.08.2016 20:12
Dla mnie też tylko tabletki okazały się wybawieniem. Niestety od najmłodszych lat miałam problemy z cyklami i bolesnymi miesiączkami. Wtedy lekarz przepisał mi własnie tabletki antykoncepcyjne. Nie chciałam tego, bo bałam się tabletek i nasłuchałam od koleżanek głupot o tyciu i problemach. Ale mój organizm świetnie je przyjał i od tamtego czasu mam uregulowane cykle. Jedynie robie przerwy w braniu według zaleceń lekarza.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie