Ginekologiczne probiotyki – czy naprawdę działają?

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o doustnych probiotykach, które w naturalny sposób chronią pochwę przed infekcjami.
Ginekologiczne probiotyki – czy naprawdę działają?
23.11.2010

Zdrowie intymne niezależnie od wieku powinno być ważne w życiu każdej kobiety. Współczesne Polki są coraz bardziej świadome swojego ciała i wiedzą jak prawidłowo dbać o strefy intymne, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem.

W trosce o komfort szczególnie ważne jest utrzymywanie kwaśnego pH oraz równowagi mikrobiologicznej środowiska pochwy. Jeśli zniszczeniu ulegnie „kwaśna bariera”, często dochodzi do infekcji, które kończą się zapaleniem dróg rodnych, a towarzyszą temu między innymi nieprzyjemny zapach, świąd czy pieczenie.

Nieleczone stany zapalne mogą doprowadzić do przekazania partnerowi patogennych mikroorganizmów, wywołując przykre schorzenia: zapalenia cewki moczowej, gruczołu krokowego albo najądrza, a w konsekwencji mogą stać się przyczyną niepłodności.

Obecnie skuteczną metodą rozpoznania infekcji są posiewy i wymazy wydzieliny pochwowej, przeprowadzane w większości gabinetów ginekologicznych. Ważne jest, aby wiedzieć, co zwiększa ryzyko zakażenia. Wśród najgroźniejszych czynników specjaliści  wymieniają: antybiotykoterapię, stosowanie środków antykoncepcyjnych, ciążę, częstą zmianę partnerów seksualnych, współżycie bez prezerwatywy, regularne chodzenie na basen i korzystanie z publicznych toalet, cukrzycę, miesiączkę oraz używanie w codziennej higienie intymnej płynów o wysokim pH, które niszczą dobroczynną florę bakteryjną w postaci bakterii Lactobacillus.  

Ginekolodzy podkreślają wagę profilaktyki zdrowia intymnego, zachęcając do świadomego włączania w dietę doustnych probiotyków ginekologicznych, które w szybki i łatwy sposób odbudowują naturalne pH pochwy. Przywracają także równowagę mikrobiologiczną, uzupełniając skład mikroflory układu moczowo-płciowego kobiety o specjalnie wyselekcjonowane bakterie Lactobacillus.

swędzenie pochwy

W pochwie zdrowej kobiety występuje około 100 gatunków mikroorganizmów (tlenowe, beztlenowe oraz drożdże). Najliczniejsze są pałeczki kwasu mlekowego zwane Lactobacillus, które w wyniku fermentacji wytwarzają kwas mlekowy odpowiedzialny za utrzymanie niskiego pH środowiska pochwy. Stanowią one naturalną barierę, która nie pozwala namnażać się patogenom.

- Sposobem, który pozwoli przywrócić równowagę mikrobiologiczną jest uzupełnianie składu mikroflory układu moczowo-płciowego kobiety o specjalnie wyselekcjonowane bakterie Lactobacillus, które posiadają zdolność kolonizacji nabłonka pochwy i układu pokarmowego. – tłumaczy dr. n. med  Jacek Tomaszewski z Kliniki Ginekologii Akademii Medycznej w Lublinie.

Specjalnie dedykowane kobiecej fizjologii bakterie probiotyczne Lactobacillus znajdują się tylko w sprawdzonych doustnych probiotykach ginekologicznych (np. LaciBios femina), czyli preparatach zawierających żywe i aktywne bakterie probiotyczne, o naukowo potwierdzonym działaniu i skuteczności, które podane w odpowiedniej ilości wywierają efekt prozdrowotny na organizm gospodarza. Probiotyki te mają w swoim składzie dwa unikalne, starannie wyselekcjonowane, prawidłowo oznaczone szczepy bakterii kwasu mlekowego: Lacidobacillus rhamnosus GR-1 oraz Lactobacillus reuteri RC-14. Bakterie zostały  wyizolowane z pochwy zdrowych kobiet i zdeponowane w specjalistycznym banku szczepów. W jednej kapsułce probiotyku jest 5 miliardów niemodyfikowanych genetycznie probiotycznych bakterii  Lactobacillus. Skuteczną ochronę zapewni przyjmowanie 1 kapsułki dziennie.

Zobacz także:

Jak dbać o higienę intymną latem?

Wielogodzinne podróże, wysoka temperatura latem i publiczne toalety to często cena, jaką musimy zapłacić za odpoczynek z dala od domu.

Ginekolog – prywatny czy bezpłatny?

Sprawdź, czy lepiej pójść do przychodni i zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych, czy wybrać się na prywatną wizytę.

Komentarze (27)

Ocena: 5 / 5
ewa34 (Ocena: 5) 24.02.2014 08:50
Polecam teks: "Wszystko co chciałabys wiedzieć o... probiotykach ginekologicznych" - znajdziecie w sieci. Bardzo pomocne info i wskazówki!
odpowiedz
lady bronka (Ocena: 5) 29.11.2013 11:06
probiotyki ginekologiczne działają, jestem na to dobrym przykładem. od kiedy stosuję provag podczas leczenia antybiotykiem nie mam problemów z grzybicami pochwy, wcześniej różnie bywało. na ogół jedno leczenie kończyło się wizytą u kolejnego lekarza.
odpowiedz
wiola (Ocena: 5) 04.04.2013 12:24
Jestem tego zdania że czasami warto dołożyć i kupić sprawdzony priobiotyk niż szukać tańszych zamienników.Ja osobiście stosuje invag dopochwowy priobiotyk który wiem że jest skuteczny,posiada aż 3 szczepy bakteri i w szybki sposób odbudowuje flore bakteryjną pochwy.Nie zraża mnie jego cena mimo że zapłacić za niego muszę ok 27zł to zawsze go stosuje w razie potrzeby
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.01.2012 21:08
bardzo dobre! :)
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 28.04.2011 19:31
ja stosowałam lacibios-femina jak miałam stan zapalny po antybiotyku,i pomógł mi,od tamtej pory nic przykrego mi się nie przytrafiło ,myślę ,że kobiety powinny stosować probiotyki
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo