Kubeczek menstruacyjny – tak czy nie?

Na czym polega jego użytkowanie? Czy jest bezpieczny i wygodniejszy niż podpaski albo tampony? Odpowiadamy na te i inne pytania!
Kubeczek menstruacyjny – tak czy nie?
16.11.2010

Kubeczek menstruacyjny to ekologiczny zamiennik podpasek i tamponów – środków higienicznych, używanych podczas miesiączki. Jest małym, stożkowym pojemniczkiem wykonanym z silikonu. Na rynku dostępne są pojemniczki różnych marek, w różnych kolorach, przeznaczonych do wielokrotnego użytku. Według producentów pewnego kubeczka można stosować go nawet 10 lat! 

Jak działa? Kubeczek ma kształt lejka umieszczanego w pochwie. Odpowiednio włożony rozpiera swoje ścianki w zdecydowany, aczkolwiek  nieodczuwalny dla kobiety sposób, jednocześnie uniemożliwiając krwi wydostanie się na zewnątrz. Po kilku godzinach należy wyjąć kubeczek, wylać jego zawartość, przemyć i użyć ponownie.

Wybór materiału (silikon TPA) utrzymuje naturalną florę bakteryjną pochwy, nie powodując jej wysuszania. Dzięki odpowiedniemu dobraniu jednego z trzech rozmiarów kubeczka, użytkowanie nowego rozwiązania higienicznego jest ponoć niezwykle komfortowe. S to rozmiar dla kobiet, które jeszcze nie rodziły i nie mają intensywnych miesiączek, M i L to propozycja dla pań, mające obfite krwawienia, które mają już za sobą pierwszy poród. Warto zwrócić wagę również na uchwyt, dzięki któremu możesz wyjąć kubeczek. Do wyboru: patyczek, pętelka i kuleczka.

Jak go używać? Przed aplikacją kubeczka należy dokładnie umyć ręce, a sam pojemnik starannie zdezynfekować, parząc w gorącej wodzie bądź przemywając alkoholem izopropylowym. Co ciekawe, można użyć go jeszcze przed rozpoczęciem krwawienia, ale wcześniej dodatkowo umyć kubeczek mydłem i dokładnie opłukać wodą. Przed miesiączką nasz układ rodny jest bardziej narażony na infekcje!

kubeczek menstruacyjny

Wkładamy kubeczek. Najpierw uformuj go w palcach na kształt przypominający literę „C”, następnie kucnij i wsuń brzeg kubka do pochwy, pozwalając mu przybrać jego prawidłową formę – ścianki i denko staną się wypukłe. Jeśli kubeczek się nie rozchyli, wsuń palec do pochwy tak, by nacisnąć jego brzeg i wypełnić wnętrze pojemniczka powietrzem.

Najtrudniejsze za tobą. Teraz obróć kubeczek, trzymając za denko. Pojemnik musi obrócić się dookoła własnej osi. Jeśli sprawia ci to trudność, pociągnij kubeczek w dół. Następnie postaraj się mocno popchnąć pojemnik w stronę szyjki macicy. Inaczej kubeczek będzie przeciekał!

Proces zakładania kubeczka na początku nie należy do łatwych. Jednak i w tym przypadku ćwiczenia czynią mistrza! Kubek możesz nosić nawet przez 12 godzin dziennie. Nie powoduje szoku toksycznego, a na jego ściankach nie rozwijają się bakterie. Wyjmowanie pustego kubeczka nie jest bolesne, ani trudne – zarówno pełny, jak i pusty pojemnik wyciąga się za pomocą specjalnego uchwytu. Dobrze założony kubeczek wyklucza możliwość przeciekania – nawet bardzo wypełniony i tak stanowi zaporę dla wydobywającej się z macicy krwi menstruacyjnej.

Pamiętaj!

Używając kubeczka dbaj o higienę – myj ręce i sam pojemniczek.

Nie przechowuj kubka w foliowych torebkach i szczelnych pojemnikach.

Uważaj na długie paznokcie.

Pamiętaj, że niezależnie od położenia, kubeczek ZAWSZE  można wyjąć.

Oliwka Mostowska

Zobacz także:

Podpaska kontra tampon - obalamy mity!

Zakazane podczas okresu

Komentarze (169)

Ocena: 5 / 5
anonim (Ocena: 5) 01.06.2015 12:18
Witam. Chciałabym się dowiedziec, jak jest ze szczelnością kubeczka menstruacyjnego podczas pływania? Pływając w jeziorze czy w innym zbiorniku wodnym dostaje się woda do pochwy?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.05.2012 15:33
Zakupiłam, używam już kilka miesięcy i jestem ZADOWOLONA! Poleciłabym ten wybór każdej z was, nie bójcie się, możecie tylko zyskać!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.02.2012 18:51
używam i bardzo żałuję, że tyle lat męczyłam się z chlorowanymi tamponami i podpaskami. Okres jest mniej bolesny, żadnych przecieków, obsługa bardzo łatwa i nie muszę się martwić o tampon na zmianę. Świetna rzecz, polecam :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.11.2011 08:59
fajna sprawa
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.03.2011 14:26
Kubeczek menstruacyjny to najlepsza rzecz jaka mogłabyć wymyślona. Używam,polecam. Nie jest to takie dziwaczne ani obrzydliwe jak mogłoby się wam wydawać. O niebo bardziej higieniczne niż podpaski i tampony. Kiedy noszę kubeczek mogę zapomnieć że mam okres. Jednak potrzeba kilka razy zanim wejdzie się w wprawę z zakładaniem/wyjmowaniem znalezieniem najlepszej do tego pozycji i poczuciem pełnego komfortu podczas noszenia. Podczas wyjmowania nic się nie rozlewa, można to zrobić nie brudząc się. Na prawdę polecam kubeczki. Ja już nie wrócę do podpasek.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo