Rak szyjki macicy – obalamy mity!

Głośno zrobiło się o nim stosunkowo niedawno, ale dotyka coraz więcej kobiet. To rak szyjki macicy, przeciwko któremu można się zaszczepić.
Rak szyjki macicy – obalamy mity!
02.11.2010

Rak szyjki macicy jest drugim z najczęściej występujących nowotworów na świecie wśród kobiet poniżej 45. roku życia. W Polsce każdego roku diagnozuje się tę chorobę u około 4 000 pacjentek, na świecie u 500 000. Połowa z nich przegrywa z bezwzględnym wrogiem. Statystyki są zatrważające: co dwie minuty w jakimś zakątku świata umiera jedna kobieta z powodu raka szyjki macicy.

Winę ponosi HPV, czyli inaczej wirus brodawczaka ludzkiego z rodziny Papillomawirusow. Do dziś rozpoznano około 100 jego typów. Część z nich jest tzw. relatywnie nieszkodliwa, czyli innymi słowy zakażenie tym typem wirusa nie ponosi za sobą poważnych konsekwencji. Część jednak (przyjmuje się, że jest ich około 30-40 typów) odpowiedzialna jest za groźne infekcje układu moczowo-płciowego.

Lekarze podkreślają, że w przypadku raka szyjki macicy najważniejsza jest profilaktyka, dlatego obalamy najpopularniejsze mity dotyczące HPV. Bo wiedza to zdrowie!

1. Nikt z mojej rodziny nie był dotknięty rakiem szyjki macicy, więc mi to również nie grozi.

Rak szyjki macicy nie jest chorobą o podłożu dziedzicznym. Wywołuje ją długotrwałe zakażenie wirusem HPV.

2. Rak szyjki macicy mnie nie dotyczy, ponieważ mam tylko jednego partnera seksualnego.

Powszechnie istnieje świadomość, że zakażenie HPV dotyczy kobiet, które mają wielu partnerów seksualnych. Fakt, iż kontakty płciowe z wieloma partnerami zwiększają ryzyko zakażenia, ale każda kobieta aktywna seksualnie narażona jest na zakażenie HPV. Kontakty seksualne z jedną osobą mogą wystarczyć, aby wystąpiło ryzyko zakażenia - ten jeden partner może być bowiem nosicielem wirusa. Szacuje się, że aż 80% kobiet przynajmniej raz w ciągu całego życia ulega zakażeniu wirusem, który może wywołać raka szyjki macicy.

3. Nie mogę zarazić się HPV, ponieważ zawsze używam prezerwatywy.

Co prawda prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem HPV, a co za tym idzie także zachorowania na raka szyjki macicy, ale nie eliminuje w 100% ryzyka. Wirus może się przenosić poprzez kontakt ze skórą w okolicach narządów płciowych.

4. Prowadzę zdrowy styl życia, więc rak szyjki macicy mi nie grozi.

Niestety nie! Zdrowy styl życia, a co za tym idzie dobra kondycja psychofizyczna pomaga zwalczyć zakażenie wirusem HPV, nie stanowi ona jednak ochrony przed nim.

5.  Jestem młoda, a więc rak szyjki macicy mnie nie dotyczy.

Nic bardziej mylnego! Wirusem HPV powodującym raka szyjki macicy można się zarazić w każdym wieku. Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania rodzajem raka u kobiet poniżej 45. roku życia oraz trzecim co do liczby powodowanych zgonów u kobiet po raku sutka i raku płuc.

rak szyjki macicy

6. Cytologia wykrywa zakażenie wirusem HPV.

Badanie cytologiczne nie wykrywa zakażenia samym wirusem HPV, a jedynie zmiany nim wywołane – czyli zmiany przedrakowe oraz rakowe. Wirus HPV można wykryć jedynie za pośrednictwem testu molekularnego.

7. Cytologia jest badaniem bolesnym i inwazyjnym.

Takie opinie powodują, iż kobiety często boją się zgłosić do lekarza na badanie cytologiczne. Tymczasem badanie to nie jest bolesne. Polega na delikatnym pobraniu przez lekarza (ginekologa) lub pielęgniarkę za pomocą szpatułki lub specjalnej szczoteczki niewielkiej ilości komórek z powierzchni szyjki macicy. Samo badanie trwa zaledwie kilka minut.

8. Cytologia jest nieskuteczna, ponieważ wykrywa zmiany już rakowe.

Regularne badania cytologiczne pozwalają na wykrycie raka szyjki macicy w jego bardzo wczesnym stadium lub dopiero zmiany, które świadczą o możliwości rozwoju choroby rakowej. Podjęcie leczenia na tym etapie daje bardzo duże szanse na wyleczenie. Regularne badania przesiewowe są najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka rozwoju raka szyjki macicy.

9. Wzięłam szczepionkę przeciwko HSV, więc nie musze się badać.

Nic bardziej mylnego! Musisz wiedzieć, że szczepionka chroni jedynie przed dwoma z około 15 typów wirusa, które mogą doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Badania przeprowadzone nad tzw. szczepionką poczwórną pokazały, że jej skuteczność w zapobieganiu rakowi szyjki macicy wynosi zaledwie 27 proc. (zamiast spodziewanych 70 proc.) i jest znacznie niższa od oczekiwanej. Dlatego też pamiętaj, że szczepionka nie zwalnia Cię z obowiązku regularnej kontroli stanu Twojego zdrowia!

Więcej informacji na temat wirusa HPV znajdziesz na stronie internetowej www.testdna.pl

Zobacz także:

Opryszczka narządów płciowych - wstydliwy problem

Efekty uboczne przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Komentarze (27)

Ocena: 5 / 5
Dorota (Ocena: 5) 16.12.2014 20:35
Może rak szyjki macicy nie jest dziedziczny ale już rak jajników tak... nie można tego bagatelizować i jeśli pojawiały się takie problemy w rodzinie, warto sprawdzić czy mamy predyspozycje. Z resztą poczytajcie sami: www.monogen.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.12.2010 19:30
Proste pytanie, szczepić się czy nie? Skoro to takie drogie i wsumie mało skuteczne, to może nie ma sensu?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.11.2010 19:22
Witam mam 19 lat a niecały rok temu zdiagnozowano u mnie raka szyjki macicy. Na szczęście już jest po wszystkim. 2 operacje i kupa stresu!! Dziewczyny badajcie się! Ja też myślałam że mnie to nie dotyczy!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.11.2010 18:28
Mogę to mieć jak nie uprawiam seksu?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.11.2010 00:03
typów wirusa jest mnóstwo. Ja spałam z moim pierwszym facetem (on przede mną miał tylko jeden stosunek z inną dziewczyną w prezerwatywie) i zaraziłam sie HPV powodującym kłykciny kończyste. Leczenie było tak bolesne ze płakałam w nocy przez 2 tyg. NIe wiem czy on był nosicielem czy skąd to sie wzieło, bo jestem z nim juz 3,5 roku sypiamy ze sobą regularnie bez prezerwatywy i problem od tamtej pory nie powrócił. Prawdopodobnie oboje jestesmy teraz nosicielami ale wirus jest uśpiony. Oby jak najdłużej. Cytologie musze robić minimum raz w roku lub częściej i trzymam sie tego kalendarzowo. Ginekolog powiedziała ze jestem w grupie ryzyka i cytologia musi być.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo