Opryszczka narządów płciowych - wstydliwy problem

Sprawdź, czym się objawia, jak dochodzi do zarażenia oraz w jaki sposób ją leczyć!
Opryszczka narządów płciowych - wstydliwy problem
26.10.2010

Drogi Papilocie! Chciałabym dowiedzieć się, czym objawia się opryszczka narządów płciowych i jak ją leczyć. Bardzo proszę o odpowiedź, ponieważ wizytę u lekarza mam umówioną dopiero za tydzień, a z tego, co wyczytałam w sieci, mogę mieć z nią problem. Liczę na Waszą pomoc, pozdrawiam! Ewelina.

Opryszczka narządów płciowych to jedna z najbardziej wstydliwych chorób miejsc intymnych. Objawia się obecnością pęcherzyków w okolicy płciowej oraz na skórze pośladków i odbytu. Zmiany te są podobne do owrzodzeń pojawiających się na ustach w przypadku klasycznej opryszczki i powodują silne swędzenie.

Pierwsze symptomy opryszczki płciowej można zaobserwować już 4-5 dni po stosunku z zarażoną osobą. Chorzy skarżą się wtedy na świąd, obrzęk i zaczerwienienie w rejonie genitalnym. Na skórze powstają małe pęcherzyki z czerwoną obwódką, które z czasem zlewają się w bolesne obrzmienia. Po upływie 10 dni od zakażenia wypełnione płynem pęcherzyki pękają, tworząc strupy. Często towarzyszy temu szereg innych nieprzyjemnych objawów takich jak gorączka, trudności z oddawaniem moczu i ogólne osłabienie organizmu.

W 95% przypadków za infekcję odpowiedzialny jest wirus HSV (Herpes Simplex Virus) typu 2, u pozostałych osób przyczyną opryszczki jest HSV typu 1, który powoduje tradycyjną opryszczkę wargową. Do  zakażenia dochodzi w wyniku bliskiego kontaktu skórnego albo stosunku płciowego (pochwowego, analnego albo oralnego) z zarażoną osobą. Jak pokazują badania, w 70% przypadków przeniesienia wirusa następuje od zakażonego, który nie ma widocznych gołym okiem objawów.

Specjaliści alarmują, że wcześniejsza infekcja wirusem opryszczki wargowej zapewnia tylko częściową ochronę przed HSV typu drugiego. Pierwszy atak opryszczki narządów płciowych jest zdecydowanie najbardziej dotkliwy, a niemal połowa chorych nie ma nawrotów infekcji. Reszta pacjentów boryka się z atakami choroby nawet 5 razy w roku! Objawy infekcji są wtedy mniej dokuczliwe, ale nadal wiążą się z owrzodzeniem miejsc intymnych. Kobiety są bardziej narażone na nawroty opryszczki, np. w okresie miesiączki czy po opalaniu. 

porada ginekologiczna

Nieleczona opryszczka płciowa w skrajnych przypadkach prowadzi do poważnych powikłań, w tym nawet do zapalenia opon mózgowych czy zapalenia rdzenia kręgowego. Z kolei nawroty infekcji mogą skutkować dokuczliwymi nerwobólami krzyżowymi albo bakteryjnym zakażeniem owrzodzeń.

Aby tego uniknąć, już w przypadku zaobserwowania pierwszych niepokojących objawów, należy zgłosić się do lekarza, który potwierdzi diagnozę. Doświadczony ginekolog  rozpozna infekcję na podstawie rutynowego badania miejsc intymnych, a dla bezpośredniego wykrycia choroby zleci wykonanie specjalistycznych testów na obecność wirusa – posiew HSV oraz badane immunofluoroscencyjne HSV.

Leczenie objawów opryszczki narządów płciowych polega zazwyczaj na przyjmowaniu doustnych farmaceutyków przeciwwirusowych, np. Acycloviru, Famcicloviru. Tego rodzaju preparaty łagodzą nieprzyjemne dolegliwości oraz zapobiegają nawrotom choroby. W walce ze świądem i owrzodzeniami może również pomóc smarowanie chorobowo zmienionych miejsc pastą cynkową oraz łykanie witamin z grupy B.

Ginekolodzy zalecają również, aby na okres kuracji zrezygnować z kontaktów seksualnych, a do czasu zupełnego wyleczenia objawów opryszczki zabezpieczać się przy pomocy prezerwatywy. Dzięki temu chory zapobiegnie zakażeniu wirusem swojego partnera seksualnego.

Pamiętaj! Opryszczka narządów płciowych jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Podczas porodu wirus HSV może przejść z matki na dziecko, prowadząc do groźnych zakażeń jamy ustnej, płuc czy oczu maleństwa.  Aby zminimalizować ryzyko zakażenia noworodka, u ciężarnych cierpiących na opryszczkę płciową stosuje się cesarskie cięcie.

Gabriela Mostowicz-Zamenhoff

 Zobacz także:

Jak dbać o higienę intymną latem?

Wielogodzinne podróże, wysoka temperatura latem i publiczne toalety to często cena, jaką musimy zapłacić za odpoczynek z dala od domu.

Ginekolog – prywatny czy bezpłatny?

Sprawdź, czy lepiej pójść do przychodni i zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych, czy wybrać się na prywatną wizytę.

Komentarze (32)

Ocena: 5 / 5
milenka (Ocena: 5) 28.05.2018 00:06
opryszczka to wstydliwy temat ale nie nie do pokonania. wszystko się da jak się zastosowuje odpowiedni lek. na szczęście jak ja miałam taką opryszczkę to mój lekarz świetnie zastosował dla mnie lek Heviran, który bardzo szybko rozprawił się z opryszczką.
odpowiedz
Dorado7 (Ocena: 5) 06.01.2015 21:27
Jeżeli chciała byś poznać sympatycznego chłopaka, który z tego samego powodu co Ty znalazł się na tym forum, to pisz : dorado7@interia.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.10.2014 22:43
mam jednego partnera od 10 lat,ale dopiero dzis dopadla mnie ta pie... opryszczka,bylam odrazu u lekarza,mam masc i tabletki,mam natomiast pytanie,cz moj przyjaciel pozwolil sobie na "skok w bok" czy mial to juz wczesniej,mam 52 lata i nigdy nie znalam tego problemu,dlatego czytam teraz wszyystko na ten temat ,prosze o odpowiedz....
odpowiedz
Sara (Ocena: 5) 20.06.2014 23:17
Witam, mam pytanie, czy można zarazić się opryszczką w inny sposób niż kontakt seksualny? np poprzez korzystanie z tej samej toalety lub przeniesienie wirusa na rękach?
odpowiedz
martyna5 (Ocena: 5) 18.03.2014 22:46
Polecam nic innego jak tylko Hexatiab.To jest taki jeden żel który przy tego typu dolegliwościach rzeczywiscie doskonale daje sobie rade.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo