Ponad 80 milionów kobiet na świecie zapobiega ciąży poprzez przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych. Ich skuteczność szacuje się aż na 98 proc. Nowoczesne pigułki pomagają również schudnąć, usunąć trądzik czy rozprawić się z huśtawką nastrojów. Pozwalają przy tym zachować swobodę i spontaniczność seksualną. Nic zatem dziwnego, że tak wiele dziewczyn stosuję tę metodę antykoncepcji. Jednak również pigułki mają wady.
Zobacz, jak sobie poradzić, gdy również na ciebie tabletki antykoncepcyjne będą miały negatywny wpływ!
Utyłaś
Może zdarzyć się tak, że zamiast schudnąć po pigułkach zaczniesz wyraźnie tyć. Jak twierdzi dr Ireneusz Roszkowski, zwiększenie wagi ciała zwykle występuje w pierwszym miesiącach przyjmowania tabletek i dotyczy 2-10 proc. kobiet. Najczęściej przy stosowaniu doustnej antykoncepcji kobiecie zaokrąglają się piersi. Gdybyś jednak niepokojąco utyła, to znak, że musisz koniecznie zmienić preparat. Pamiętaj, że zawsze dobiera go lekarz po uprzednich badaniach. Jeśli ci ich nie zleci, masz prawo się o nie upomnieć. Tylko w ten sposób można dobrać preparat o odpowiednim stężeniu hormonów.
Masz plamienie
W czasie kilku pierwszych miesięcy przyjmowania wszystkich doustnych pigułek antykoncepcyjnych między krwawieniem może wystąpić plamienie lub krwawienie międzymiesiączkowe. Jest to naturalna reakcja organizmu, która może utrzymywać się nawet do trzech miesięcy. Nie należy się wtedy niepokoić, nie trzeba również przerywać przyjmowania tabletek. Gdyby jednak krwawienie trwało znacznie dłużej i było intensywne, trzeba skontaktować się z lekarzem. Również w tym przypadku warto pomyśleć o zmianie preparatu.
Masz inne dolegliwości
U dziewczyn stosujących pigułki mogą jeszcze wystąpić: nerwowość (nawet u co dziesiątej kobiety!), ból głowy, nudności, uczucie opuchnięcia, żylaki, cellulit i rozstępy, ból brzucha, pogorszenie stanu cery, wrażliwość i wydzielina z piersi, nietolerancja szkieł kontaktowych, nadwrażliwość, wahania nastrojów. Te objawy zwykle ustają po kilku miesiącach przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, kiedy organizm się do nich przystosuje. Gdyby jednak nie ustąpiły, należy skontaktować się z lekarzem i pomyśleć o zmianie preparatu. Tutaj dowiesz się, kiedy bezwzględnie powinnaś zmienić pigułki antykoncepcyjne.
Przeciwwskazania do stosowania tabletek (według dr Ireneusza Roszkowskiego):
- ciąża i karmienie
- przebyty rak narządów rodnych
- rak sutka
- inne nowotwory hormonozależne (jajniki)
- schorzenia przebiegające z uszkodzeniem komórki wątrobowej, przebyte ciężkie żółtaczki zakaźne - schorzenia zakrzepowo-zatorowe, przebyte zapalenie żył, rozległe żylaki
- młody wiek, przed kończeniem wzrostu i rozwoju hormonalnego
- nadciśnienie tętnicze
- otyłość znacznego stopnia
- schorzenia metaboliczne, np. cukrzyca, ciężkie schorzenia tarczycy i nadnerczy
- ciężkie choroby serca, nerek
- bóle naczyniowe głowy
– migreny
- padaczka
- stwardnienie rozsiane
- choroby uczuleniowe
Julia Wysocka
Zobacz także:
28-latkę zabiły pigułki antykoncepcyjne!
Lekarze nie mają wątpliwości: tę dziewczynę zabiły tabletki antykoncepcyjne, które przyjmowała od 10 lat.
Ginekolog – bezpłatny czy prywatny?
Spotkania z ginekologiem to nasz obowiązek. Czy opłaca się jednak płacić za wizytę?
Pominęłaś tabletkę
Stosowanie doustnej antykoncepcji wymaga systematyczności. Należy przyjmować ją przez 21 dni o stałej porze, a potem zrobić siedem dni przerwy.
Jeśli zapomnisz przyjąć tabletkę w pierwszym tygodniu stosowania, połknij ją najszybciej, jak to tylko możliwe – nawet gdybyś miała przyjąć dwie pigułki jednocześnie. Resztę tabletek przyjmuj o normalnej godzinie. Pamiętaj jednak, żeby przez kolejne siedem dni stosować dodatkową, barierową metodę antykoncepcji – najlepiej prezerwatywę. Uwaga! Jeżeli w tygodniu poprzedzającym zapomnienie tabletki uprawiałaś seks, możesz być w ciąży. Konieczna jest wizyta u lekarza.
W drugim tygodniu stosowania preparatu również należy jak najszybciej połknąć zapomnianą pigułkę – i także gdybyś miała przyjąć dwie tabletki jednocześnie. Dalej kontynuuj przyjmowanie tabletek o stałej porze. Nie musisz stosować dodatkowej metody antykoncepcji, bo skuteczność jest zachowana.
W trzecim tygodniu możesz poradzić sobie na dwa sposoby, bez konieczności stosowania barierowej metody antykoncepcyjnej. Pierwszy sposób: jak najszybciej przyjmij zapomniana pigułkę (nawet gdybyś miała połknąć dwie jednocześnie), a resztę bierz jak zazwyczaj. Gdy przyjmiesz ostatnią tabletkę z opakowania, kolejnego dnia trzeba rozpocząć przyjmowanie pigułek z nowego opakowania bez robienia przerwy. Krwawienie wystąpi wtedy dopiero po zakończeniu przyjmowania tabletek z drugiego blistra. Normalną reakcją jest wtedy plamienie. Drugi: przestań przyjmować tabletki, zrób siedem dni przerwy lub mniej (licząc także dzień, w którym zapomniałaś przyjąć tabletkę) i rozpocznij przyjmowanie pigułek z kolejnego opakowania. Jeśli stosujesz tę metodę, możesz rozpocząć następny blister tego samego dnia tygodnia, co dotychczas.
Pamiętaj, że zapomnienie przyjęcia pigułki antykoncepcyjnej i brak spodziewanej miesiączki w przerwie między opakowaniami może oznaczać ciążę. Zanim sięgniesz po kolejne opakowanie, skontaktuj się z lekarzem.
Nie masz ochoty na seks
U niektórych kobiet stosujących tabletki występuje spadek libido. Na początku przyjmowania pigułek może być to związane z higienicznością – kobieta, której partner używał prezerwatywę, ma prawo odczuwać dyskomfort. Z czasem wszystko mija. Jednak brak ochoty na seks może wystąpić również po kilku latach stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Należy wtedy porozmawiać z lekarzem i spróbować zmienić preparat. Niestety, bardzo często spadek libido jest tak wyraźny, że jedynym sposobem jest zrezygnowanie z przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych. Przy okazji polecamy ci osobny tekst, z którego dowiesz się, jak pokonać brak ochoty na igraszki.