Podpaska kontra tampon – obalamy mity!

Czy tampony mogą przebić błonę dziewiczą, a podpaski wywołać alergię lub zakażenie? Czym jest wstrząs toksyczny? Jak często należy wymieniać środki higieniczne?
Podpaska kontra tampon – obalamy mity!
21.09.2010

Debata „podpaska czy tampon” z pewnością doprowadziłaby do śmiechu nasze prababki, które w trudne dni musiały radzić sobie same lub z pomocą gąbek albo tzw. miseczek menstruacyjnych (zachęcamy do lektury tekstu: Burzliwa historia podpaski). W XXI wieku kobiety mają możliwość przesunięcia terminu okresu, a nawet ograniczenia ilości miesiączek do trzech w roku za sprawą pigułek stosowanych w 91-dniowym cyklu

Wciąż jednak wracają pytania: Czy podpaski są higieniczne? Czy tampon zbyt długo pozostawiony w  pochwie może doprowadzić do wstrząsu toksycznego? Co zrobić w momencie zerwania sznureczka?

Zapraszamy do lektury!

Czy dziewice mogą używać tamponów?

To zależy od kształtu błony. Jeśli przysłania ona całe wejście do pochwy, może dojść do jej uszkodzenia przez tampon. Takiego ryzyka nie ma w przypadku błony w kształcie pierścienia albo rogalika. Na wszelki wypadek lepiej jednak stosować tampony w rozmiarze mini. Jeśli jednak przy ich wprowadzanie dziewczyna odczuwa ból, lepiej do czasu rozpoczęcia współżycia używać podpasek.

Czy można stosować tampony na noc?

Bezpieczniej jest stosować na noc podpaski, ale wiele kobiet obawia się zabrudzenia bielizny lub pościeli i woli używać tamponów. Należy go jednak wyjąć tuż po przebudzeniu.

Czy można używać tamponów w czasie upławów?

Zdecydowanie nie! Upławy są oznaką stanu chorobowego w obrębie narządów rodnych, który tampony mogłyby dodatkowo zaostrzyć. Lepiej sprawdzają się w tej sytuacji wkładki higieniczne.

 

jak często należy zmieniać tampony

Po ilu godzinach tampon niewyjęty z pochwy może doprowadzić do zakażenia?

Jak informuje PoradnikZdrowie.pl, tampony należy wymieniać co 2 - 4 godziny w pierwszych dniach okresu i co 4 - 6 godzin w pozostałych. Nieusunięty przez np. 2 doby może stać się źródłem zakażenia, które czasem doprowadza do wstrząsu toksycznego. Towarzyszą mu bardzo ostre bóle brzucha, gorączka, osłabienie, a nawet omdlenie.

Co to jest alergia na podpaski?

To reakcja uczuleniowa na substancje absorbujące wilgoć ukryte w jej wnętrzu. Podpaski o dużej chłonności nasycone są specjalnymi związkami chemicznymi, które mogą wywoływać pieczenie i swędzenie.

Czego lepiej używać podczas bardzo obfitych miesiączek?

Tampony mogą blokować wypływanie krwi z fragmentami złuszczonej śluzówki macicy. Jak wyjaśnia PoradnikZdrowie.pl, wtedy zamiast wydostać się na zewnątrz, cofają się i wszczepiają, np. do jajowodów - dochodzi wtedy do endometriozy. Według niektórych specjalistów, używanie tamponów może być jedną z przyczyn rozwoju tej choroby.

Czy tampon można włożyć zbyt głęboko?

Nie, mięśnie pochwy przytrzymają go we właściwym miejscu. Kanał szyjki macicy jest na tyle wąski, że nie ma możliwości, żeby tampon przemieścił się w głąb ciała.

Czytaj więcej o tamponach…

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Sprawdzone sposoby na bóle menstruacyjne 

O czym świadczą nieregularne miesiączki?

Polecane wideo

Komentarze (135)
Ocena: 4.98 / 5
Majka (Ocena: 2) 22.09.2017 17:50
Nie jest prawdą, że na noc lepiej stosować podpaski a nie tampony. Są specjalne tampony do używania w nocy i jest to bezpieczne i wygodne rozwiązanie. Ja stosuję te i jestem zadowolona: http://www.myob.pl/procomfort-night-super#product
odpowiedz
Monika (Ocena: 5) 24.06.2015 22:19
Ja tam używam Tamponów ;) są dla mnie wygodne :) i nie boje się że pobrudzę coś :D ale podpasek też czasami używam :) pozdrawiam :)
odpowiedz
Mańka (Ocena: 5) 10.09.2013 13:38
Dla mnie zdecydowanie lepsze są tampony. Podpasek nawet nie mam w domu :) A ostatnio odkryłam tampony beppy, można w nich nawet uprawiać seks :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.11.2012 10:41
A ja jestem w 4 tygodniu ciazy, nie mam okresu i nie mam problemów z podpaskami czy tamponami:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.10.2012 19:52
moim zdanie lepsze są podpaski niż tampony bo tampona próbowałam włozyć i strasznie boli nie wiem dlaczego i wchodzi tylok do połowy
odpowiedz

Polecane dla Ciebie