Przykre infekcje miejsc intymnych

Długie podróże, korzystanie z publicznych toalet, a przede wszystkim przypadkowy seks sprzyjają złapaniu wakacyjnej infekcji. Sprawdź, czy jesteś bezpieczna!
Przykre infekcje miejsc intymnych
14.09.2010

Temat zdrowia intymnego wciąż budzi trwogę u kobiet. Mimo wysiłków lekarzy Polki wolą udawać, że tego rodzaju problemy ich nie dotyczą. Zapominając o profilaktyce i bagatelizując wczesne symptomy często doprowadzamy do bardzo poważnych infekcji i powikłań, co jest szczególnie widoczne w okresie powakacyjnym, kiedy kobiety częściej uskarżają się na problemy związane ze zdrowiem intymnym.

Jak wynika z badań, Polki częściej niż ich zachodnie sąsiadki unikają wizyt u ginekologa. Szokujące jest, że powodem tego wcale nie jest ograniczenie dostępu do publicznej służby zdrowia czy też wysoki koszt prywatnych wizyt. Okazuje się, że paraliżuje nas sama myśl o wizycie u lekarza - wstydzimy się przyznać do infekcji i unikamy nurtujących nas pytań. W konsekwencji wolimy przeczekać problem niż skonsultować się ze specjalistą. Kardynalny błąd często kosztuje nas wiele zdrowia i wysiłku. Tymczasem wystarczy zawczasu zadbać o siebie.

Okazuje się, że kobiety, które systematycznie odwiedzają ginekologa i wykonują badanie cytologiczne, znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy (te, które zrobiły takie badanie przynajmniej raz w życiu, już zmniejszyły ryzyko zachorowania o 40 proc.). Podobnie kobiety stosujące się do zaleceń lekarzy i przyjmujące profilaktycznie preparaty ginekologiczne (np. LaciBios femina) dużo rzadziej zapadają na infekcje miejsc intymnych.

Przykra pamiątka z wakacji

Jak wskazują kolejki pacjentek pod gabinetami ginekologów, wakacje to czas odpoczynku, relaksu, ale również zwiększonej zapadalności na infekcje układu moczowo – płciowego. Ich powodów i odmian jest wiele, choć objawy często są bardzo podobne. Infekcja miejsc intymnych najczęściej objawiają się charakterystycznymi upławami, uczuciem pieczenia i świądu, obrzękiem, zaczerwienieniem narządów płciowych oraz bólem podczas oddawania moczu. We wczesnym stadium symptomy mogą występować pojedynczo, jednak nie należy bagatelizować żadnego z nich. Uważna obserwacja swojego organizmu i szybka reakcja w momencie zauważenia zmian dają najlepszą gwarancję uniknięcia przykrych powikłań.

seks bez zabezpieczenia

Źródłem większości infekcji są grzyby i bakterie, które w wyniku namnożenia przerywają tkanki ochronne w naszym organizmie. W wypadku infekcji intymnych dochodzi do nich najczęściej podczas stosunków seksualnych, lub w wyniku nieodpowiedniej higieny (np. używanie wspólnych ręczników, irygacje). Na tego rodzaju przypadłości narażone są również kobiety korzystające z basenów, saun, solariów czy jacuzzi. Podwyższona temperatura wody i powietrza oraz duża wilgotność tworzą doskonałe warunki dla bytowania bakterii i grzybów, czego konsekwencją jest ich szybkie namnażanie. Właśnie dlatego latem cierpimy częściej na infekcje, które bez względu na przyczynę należy leczyć. Warto zauważyć, że kurację powinna przejść nie tylko kobieta, ale również jej partner aby wykluczyć możliwość przenoszenia bakterii.

Jak rozmawiać z lekarzem

Aby wizyta u lekarza przyniosła zamierzony efekt musimy zmienić swoje nastawienie. Lekarz jest po to, aby nam pomóc, jednak prawidłowa diagnoza głównie zależy od nas samych. Wyzbywając się wstydu staraj się mówić o swoich problemach bardzo konkretnie i obrazowo. Przygotuj się do rozmowy jeszcze przed wizytą. Przemyśl co i jak chcesz przekazać lekarzowi, aby nie pominąć żadnych szczegółów – to co dla nas jest pozornie nieistotne może być kluczowe dla specjalisty. Zacznijmy od opisania samych dolegliwości, czyli gdzie i co nas boli (czy nas piecze, swędzi itp.). Jeśli mamy upławy opiszmy czy są obfite, jakiego są koloru i zapachu. Nie wstydźmy się określeń: żółte, zielonkawe, grudkowate, serowate, o zapachu ryby, pleśni. Jeśli pojawia się krew, powiedzmy, jakiego jest koloru. Nazywajmy rzeczy po imieniu – to nie tylko ułatwi diagnozę, ale też sprawi, że poczujemy się pewniej. To pierwszy krok, by nauczyć się normalnie rozmawiać o seksie i problemach natury anatomicznej, które dotyczą każdej z nas.

Zanim pojawi się problem

Aby w przyszłości uniknąć przykrych problemów układu moczowo – płciowego oraz kompleksowo zadbać o zdrowie intymne warto wspomagać swój organizm doustnym probiotykiem ginekologicznym, który odbuduje naszą naturalną obronę antybakteryjną i antygrzybiczą czyli armię bakterii Lactobacillus, które wojowniczo i skutecznie strzegą zdrowia pochwy i układu pokarmowego kobiety. Doustne probiotyki ginekologiczne są preparatami uzupełniającymi i odbudowującymi zniszczoną mikroflorę pochwy oraz kwaśne pH pochwy, które stwarza niekorzystne warunki dla rozwoju wielu bakterii chorobotwórczych i grzybów. Doustne probiotyki ginekologiczne regulują również mikroflorę jelita, które jest siedliskiem owych patogennych bakterii i grzybów.

Zobacz także:

Czy seks w wannie może wywołać grzybicę pochwy?

Z prośbą o poradę zwróciła się do nas Marysia, która kilka dni po odbyciu stosunku seksualnego w wannie zaczęła obserwować nieprzyjemne objawy…

Wargi sromowe – motylki czy bułeczki?

Basia martwi się wyglądem swoich narządów płciowych. Zauważyła, że jej wargi sromowe mniejsze brzydko odznaczają się pod obcisłymi spodniami…

Polecane wideo

Komentarze (36)

Ocena: 5 / 5
Renia (Ocena: 5) 15.07.2015 22:46
ja również panicznie boję się wizyty w gabinecie, ten fotel mnie przeraża. Wizyta u ginekologa zawsze bardzo mnie stresuje dlatego chodzę rzadko. nai nfekcje stosuje iladian i pije specjalne ziółka na zamówienie. Ponieważ mi pomaga nie chodzę do przechodni i unikam stresu
odpowiedz
SpecDsProbiotyków (Ocena: 5) 22.12.2014 08:32
W sytuacji pierwszych objawów infekcji intymnych zaleca się stosowanie probiotyków ginekologicznych dopochwowych,gdyż działają szybko w miejscu podania. Polecam Invag przez 7 dni, zakładany na noc będzie miał większą skuteczność. Po więcej informacji na temat zdrowia intymnego zapraszam na invag.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.03.2013 13:19
, poszlam do ginekologa powiedzialam ze mam infekcje i jestem dziwewica i nie zostalam zbadana ;/ a profilaktyczne badania ? czy powinnam zostac zbadana ?
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 02.05.2011 18:27
"LaciBios femina" sponsoruje te artykuły?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.03.2011 15:51
ja zastosowałam kosmetyki probiotyczne a zwłaszcza probiotyczny płyn do higieny intymnej. To coś nowego. najpierw poczytałam na obcojęzycznych stronach, a później trafiłam na naszą rodzimą vitalkosmetyki.pl miałam nawracające grzybice pochwy a teraz mam święty spokój.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie