Wargi sromowe – motylki czy bułeczki?

Basia martwi się wyglądem swoich narządów płciowych. Zauważyła, że jej wargi sromowe mniejsze brzydko odznaczają się pod obcisłymi spodniami…
Wargi sromowe – motylki czy bułeczki?
24.08.2010

"Witam.

Mam 18 lat i moim problemem są wargi sromowe mniejsze. Otóż posiadam tzw. fartuszek hotentocki. Fartuszek ten to inaczej motylek, czyli wystające wargi sromowe mniejsze spomiędzy tych większych. Możliwe, że część z Was o tym nie słyszała, bo czytając w Internecie wiele osób pierwszy raz się styka z czymś takim, a nawet moja przyjaciółka, której niedawno powiedziałam też nie miała o tym pojęcia (jedyna osoba której zwierzyłam się z tego). Kiedyś myślałam o operacji. Zazdroszczę kobietom które mają ładnie wszystko schowane, a ja mam (jak to ktoś określił na jakimś forum internetowym) zwisającą skórę.

Przyznam też, że czasami odczuwam przez to pewien dyskomfort np. jak ubiorę obcisłe spodnie to już myślę, żeby je jak najszybciej ściągnąć. I tu moje pytanie. Czy Wy też, drogie Czytelniczki macie z tego powodu kompleksy, a może z biegiem czasu przestałyście się tym przejmować? Nie uprawiałam jeszcze seksu, ale czy ten "motylek" nie przeszkadza? I ciekawi mnie bardzo co na to Wasi mężczyźni?:)

Pozdrawiam,

Basia"

Tak jak każda z nas ma inną twarz, inne dłonie czy inne piersi, tak samo różnimy się budową najintymniejszego obszaru kobiecego ciała jakim są narządy płciowe. Jednym z najbardziej problematycznych rejonów pochwy są wargi sromowe otaczające jej przedsionek. Na zewnątrz chronią go wargi sromowe większe (fałdy skóry zawierające dużą ilość tkanki tłuszczowej), a pod spodem wargi sromowe mniejsze utworzone z cienkiej skóry pozbawionej gruczołów potowych.

Jak przyznaje wielu specjalistów ginekologów, nazwy i typologia warg sromowych mogą być mylące, gdyż u wielu kobiet to wargi sromowe mniejsze są większe i wystają na zewnątrz. Jednak wbrew obawom pań, które są właśnie w taki sposób zbudowane, nie jest to symptom żadnej choroby czy nieprawidłowości rozwojowej. To tylko kolejny przykład na to, że każda kobieta jest inna!

Mężczyźni rozróżniają dwa podstawowe rodzaje waginy: „bułeczki” (gdzie wargi sromowe mniejsze są schowane) oraz „motylki” (gdy wargi sromowe mniejsze wystają po wargi większe). Jednak wystarczy krótka lektura forów internetowych, aby dowiedzieć się, że zdecydowana większość facetów nie przywiązuje wagi do wyglądu pochwy, choć tak jak w przypadku blondynek i brunetek, znajdą się również zdeklarowani miłośnicy jednego typu waginy (tu zdania są podzielone!).

wargi sromowe bułeczki

To, czy kobieta zaakceptuje budowę swoich narządów płciowych zależy tylko od niej samej. Jeśli jednak wystające wargi sromowe są źródłem kompleksów uniemożliwiających satysfakcjonujące współżycie albo utrudniają codzienne funkcjonowanie (np. noszenie obcisłych legginsów), warto rozważyć poddanie się zabiegowi labioplastyki. Polega ona na chirurgicznym poprawieniu wyglądu warg sromowych – redukcji ich przerostu albo asymetrii (gdy jedna z fałd jest znacznie większa od drugiej). Chirurg plastyczny usuwa części wystającej tkanki i wstrzykuje miejscowe wypełniacze, np. kolagen albo tłuszcz pobrany z ciała pacjentki. Co ważne, blizny po zabiegu są praktycznie niewidoczne, a operacja może być przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym.

Należy jednak pamiętać, że operacja nie zastąpi oddanego i czułego kochanka, który uwielbia kobietę taką jaka jest. Jeśli partnerzy ufają sobie, potrafią czerpać przyjemność z seksu niezależnie od rozmiaru członka i wyglądu waginy.  A to wszystko bez ingerencji plastycznej – bez ryzyka powikłań i niepotrzebnych kosztów.

UWAGA! Tzw. fartuszek hotentocki to nie to samo co klasyczny przerost warg sromowych mniejszych. Są to szczególnie rozwinięte wargi sromowe mniejsze, które wystają z warg sromowych większych nawet na długość 10 cm. W tak skrajnych przypadkach zaleca się przeprowadzenie zabiegu labioplastyki, ponieważ zbudowane w ten sposób narządy płciowe mogą utrudniać wejście członka do pochwy.

Gabriela Mostowicz-Zamenhoff

Zobacz także:

Jak wykonywać samobadanie piersi?

Już niebawem na polskim rynku dostępna będzie antykoncepcja zmniejszająca ilość miesiączek w roku do czterech.

Miesiączka raz na kwartał

Już niebawem na polskim rynku dostępna będzie antykoncepcja zmniejszająca ilość miesiączek w roku do czterech.

Komentarze (344)

Ocena: 5 / 5
Orion (Ocena: 5) 17.02.2017 10:59
Mnie podniecają cipki typu bułeczka.Lubię, wstępnie,gładzić je sztywnym kutasem. Po tym,wilgotną gałkę zanurzyć delikatnie, A dalej wiadomo.Pozdrawiam
odpowiedz
Orion (Ocena: 5) 17.02.2017 10:58
Mnie podniecają cipki typu bułeczka.Lubię, wstępnie,gładzić je sztywnym kutasem. Po tym,wilgotną gałkę zanurzyć delikatnie, A dalej wiadomo.Pozdrawiam
odpowiedz
dee dee (Ocena: 5) 12.09.2016 13:53
Witam - ja zdecydowanie wole motylki - zawsze je uwielbialem i im wieksze dziewczyna miala tym bardziej sie cieszylem, poniewaz uwazam je za swego rodzaju "bonus" do waginy u kobiety - pierwsza sprawa to : jest sie czym pobawic tzn ssac , ciagnac miętosić itp itd, po drugie w trakcie stosunku przyjemnie sie je oglada , gdy oplatajaą penisa , ktory z pochwy wychodzi, po trzecie zwiekszają powierzchnie "pieszczotliwą" waginy :) Jak dla mnie to nie macie sie o co marwic dziewczyny , bo sa amatorzy kazdego rodzaju wagin. Jesli jakiemus facetowi to przeszkadza to olej go lub powiedz , ze Tobe przeszkadza jego skora napletka i niech sie obrzeza :)
zobacz odpowiedzi (1)
Edward (Ocena: 5) 12.06.2016 14:21
Mnie wargi sromowe nie przeszkadzaja czyli motylki jak zonie lize minete to te motylki ssie i wciagam ich w usta a zona z zrozkoszy kszyczy i sie wije jest jej bardzo dobrze
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.06.2016 21:34
Mam "motylka" i całe życie myślałam, że coś ze mną nie tak
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo