Porada ginekologiczna: Jak wykonywać samobadanie piersi?

Wykonywane raz w miesiącu samobadanie piersi może uchronić cię przed poważnymi zmianami nowotworowymi. Przedstawiamy, jak krok po kroku je wykonywać.
Porada ginekologiczna: Jak wykonywać samobadanie piersi?
17.08.2010

Samobadanie piersi to podstawowy, bardzo istotny element, od którego zależy w dużej mierze wczesne wykrycie zmian o charakterze nowotworowym w piersi. Regularnie wykonywane daje szansę zdiagnozowania raka na etapie w pełni uleczalnym. Najlepiej wykonywać je raz w miesiącu, 2-3 dni po zakończeniu miesiączki, poczynając od 20-stego roku życia. Kobiety niemiesiączkujące powinny wyznaczyć sobie stały dzień w kalendarzu, w którym poświęcą na samobadanie kilkanaście minut, np. pierwszy dzień każdego miesiąca.

Samobadanie piersi składa się z dwóch etapów – pierwszy to oglądanie ich stanu, drugi nosi nazwę palpacji i jest badaniem dotykowym. Przeprowadź je najlepiej wieczorem, w ciepłym miejscu pozwalającym zachować pełną prywatność.

Jak radzi portal informacyjny rakpiersi.pl, w celu przeprowadzenia oględzin stanu piersi kobieta powinna rozebrać się do pasa i stanąć przed lustrem. Najpierw należy dokładnie obejrzeć piersi sprawdzając czy nie ma zmian w ich wyglądzie, kształcie, wielkości, kolorze brodawek, a także czy nie pojawiły się ewentualne wypryski lub zmiany koloru, dołki i wciągnięcia skóry. Należy także porównać ze sobą wielkość obu brodawek.

W trakcie badania należy również pamiętać o obejrzeniu górnej części piersi dochodzącej do pachy. Na naszym schemacie – patrz punkt 2. Oględzin biustu warto dokonać także z profilu. W tym celu należy spleść ręce z tyłu głowy i obrócić się tak, by dobrze obejrzeć biust z jednego a następnie z drugiego boku. Pochyl się także do przodu i oceń czy nie pojawiły się żadne zagłębienia lub zmiany w wyglądzie brodawek.

samobadanie piersi

Badanie dotykowe należy przeprowadzić w pozycji leżącej (na naszym schemacie – punkt 1) oraz stojącej (na schemacie – punkt 3 oraz 4). Badanie prawej piersi wykonuje się lewą ręką. Jak instruują lekarze z rakpiersi.pl, pierś należy mocno uciskać dłonią. Badanie należy przeprowadzić bardzo dokładnie, nie pomijając żadnego fragmentu gruczołu. W trakcie badania dłoń należy trzymać równolegle do powierzchni skóry i dotykać pierś całą powierzchnią dłoni, a nie tylko końcem palców.

Rak piersi może dawać przerzuty do węzłów chłonnych pachy i okolicy nadobojczykowej. Węzły te można również wykryć i ocenić ich stan przez badanie dotykowe. Dlatego należy sprawdzić pachę, a następnie dołki nadobojczykowe czy nie ma tam guzków, tj. powiększonych węzłów chłonnych.

Zmiany, o których należy koniecznie powiedzieć ginekologowi:

Ból piersi, szczególnie jeśli pojawił się w jednej piersi i możesz wskazać jego dokładne umiejscowienie;

Wyciek płynu z brodawki;

Niepokojąca krosta lub owrzodzenie w okolicy brodawki;

Zmiana kształtu lub wielkości i koloru otoczki;

Zmiana kształtu lub wielkości  piersi;

Przebarwienia skóry piersi;

Obrzęk pod pachą spowodowany powiększeniem węzłów chłonnych;

Wyczuwalny dłonią guzek w piersi;

Pamiętaj! Samobadanie nie zwalnia cię z wizyt u ginekologa oraz specjalistycznych badań! Kobiety, które ukończyły 35. rok życia powinny raz na 6 miesięcy poddać się ultrasonografii, panie po 45. roku życia muszą natomiast przynajmniej co dwa lata zgłaszać się na mammografię.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Mammografy w Polsce nie wykrywają raka

Czy pierwsza wizyta u ginekologa jest powodem do stresu?

Polecane wideo

Komentarze (9)

Ocena: 4.89 / 5
Agniecha (Ocena: 4) 24.11.2016 21:25
To taka oczywista sprawa i w zasadzie prosta, jednak zawsze mam pewien opór przed takim badaniem. Boje się, że nie wyczuje tego, co powinnam wyczuć... Inna sprawa, że jeszcze nigdy lekarz nie badał mnie według istrukcji powyżej. Mam nadzieje, że nie oznacza to, że robił badanie niewłaściwie. Poważnie rozważam zaopatrzenie się w urządzenie do badania piersi w domu. Abonament na Braster to raptem 29 zł, a masz gwarancje, że badanie wykonarz poprawnie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.10.2014 15:47
Jeśli chodzi o samobadanie to polecam rękawiczkę zwiększającą czułość. Nie mogę wkleić linku więc podam nazwę - femiglove Polecił mi ją lekarz
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.08.2010 20:09
www.glitery.pl/polecam,anika9712 - > szokujące zdjęcia justina biebera . !! musicie to zobaczyć. !! :D za wejśćie w ten link dostajecie 1 eurogąbke na nk co godzine !!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.08.2010 12:49
PORNOGRAFIA!!!
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 17.08.2010 12:35
podpisuje sie pod komentarzami.. bardzo dobry artykul
odpowiedz

Polecane dla Ciebie