Najlepszą profilaktyką przed chorobami kobiecymi są rutynowe badania ginekologiczne. Najważniejsze z nich – cytologię – powinno się wykonywać raz w roku. Polega ona na pobraniu próbki złuszczonego nabłonka szyjki macicy wraz ze śluzem. Na wynik należy poczekać około czterech dni. Cytologia pozwala wykryć nowotwór szyjki macicy nawet w bardzo wczesnym stadium (umożliwiając jego szybkie i pełne wyleczenie), dlatego nigdy nie powinnaś zwlekać z jej wykonaniem.
Wcześniej jednak zapoznaj się z naszym poradnikiem, który pozwoli ci bez strachu i nerwów przystąpić do badania.
Czy cytologia boli?
Nie, choć podobnie jak wiele innych badań ginekologicznych nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Podczas cytologii możesz poczuć delikatne ukłucie – dotyk szczoteczki, którą lekarz pobiera wymaz.
W jakim momencie cyklu najlepiej poddać się cytologii?
Około 3 dni po miesiączce, czyli w pierwszej fazie cyklu (między 10. a 17. dniem). Idealnie, gdybyś już na dwa dni przed badaniem zrezygnowała z uprawiania seksu oraz stosowania dopochwowych globulek antykoncepcyjnych.
Ile kosztuje cytologia?
Jeśli korzystasz z państwowej służby zdrowia, badanie jest darmowe. W prywatnych klinikach i gabinetach cytologia kosztuje od 25 do 50 zł, w zależności od miasta.
Kiedy powinnam zrobić pierwszą cytologię w życiu?
Jeśli skończyłaś 23 lata i jeszcze nigdy nie robiłaś cytologii, to znak, że nie dbasz prawidłowo o swoje ciało. Aktywnie seksualne kobiety powinny poddać się temu badaniu rok od pierwszego stosunku, a dziewczyny, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia około 18. roku życia.
Czy cytologia wykrywa tylko raka szyjki macicy?
Nie, badanie wykrywa również inne zmiany na szyjce macicy (nadżerki, stany zapalne) oraz zapalenia dróg rodnych.
Jak interpretować wynik cytologii?
Wynik równy 1 albo 2 oznacza, że jesteś zdrowa. O dokładną analizę zadba twój lekarz.
Gabriela Mostowicz-Zamnehoff
Czy chciałabyś, aby twój facet brał pigułki antykoncepcyjne?
Jak działają i czy są skuteczne? Poznaj tajniki działania doustnej antykoncepcji dla mężczyzn!
Jak dbać o higienę intymną latem?
Wielogodzinne podróże, wysoka temperatura latem i publiczne toalety to często cena, jaką musimy zapłacić za odpoczynek z dala od domu.